Farmakoloji

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Farmakoloji

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:47 pm

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarıoğlu

* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 1980 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Tıp Fakültesi Farmakoloji Kürsüsü olarak kuruldu. 1982'de YÖK ile birlikte Farmakoloji Anabilim Dalı, 2003 yılında Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı adını aldı.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
4 profesör, 1 doçent, 1 öğretim görevlisi, biri Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden olmak üzere 6 araştırma görevlisi, biri kadrolu olmak üzere 18 doktora öğrencisi anabilim dalımızda görev yapıyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir anabilim dalı sekreterimiz var.

* Eğitim programınız nedir?
Lisans eğitiminde üniversitenin Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ile Çorum Hemşirelik Yüksek Okulu ve Keçiören Hemşirelik Yüksek Okulu'nda Farmakoloji eğitimi veriyoruz. Bunun dışında araştırma görevlilerine bilim uzmanlığı ve doktora programımız var.
Bu programlarda 18 öğrencimiz eğitim görüyor. Fakültelerde ve yüksek okullarda verdiğimiz farmakoloji derslerine ek olarak mezuniyet sonrası uzmanlık ve doktora dersleri nedeniyle eğitim yükümüz fazla.

* Çalışma konularınız nelerdir?
Kardiyovasküler farmakoloji, deneysel olarak oluşturulan patolojik durumlarda hastalık patogenezinde rol oynayan endojen mediyatörler, endotel kaynaklı mediyatörler, otakoidler, adrenerjik, kolinerjik mekanizmalar, nörofarmakoloji, serebral vazospazm, sitokrom P-450 enzimlerindeki genetik polimorfizmin klinik önemi, ilaç etkinliğinde uygulama zamanına bağlı değişikler, antihipertansif ilaçların kronofarmakolojisi, antipsikotik ilaçların kronofarmakokinetiği. Kliniklerden gelen talep üzerine deneysel çalışmaların projelendirilmesi, farmakoloji ile ilgili olanların yapılması.

* Araştırmalarınızı yürütürken zorluklarla karşılaşıyor musunuz?
Deney hayvanı ve kimyasal madde temininde güçlükler yaşıyoruz. Projeler ile bunları sağlamaya çalışıyoruz ancak bazen Ankara dışından deney hayvanı temin edebiliyoruz.

*Teknik donanımınız nasıl?
Yeterli değil.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yayın durumumuz oldukça iyi düzeyde. 2003 yılında anabilim dalımızdan SCI kapsamında 14 adet yayın uluslararası dergilerde yayınlandı. Ancak daha çok uluslararası olmak üzere kongreleri takip edemiyoruz. En büyük sıkıntımız maddi destek olmaması.

* Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızda nelerin yapıldığı ve çalışıldığını bilen, akademik yaşamı düşünen ve anabilim dalımızı basamak olarak görmeyen, iyi lisan bilen, uluslararası alanda yapılan anabilim dalımızda çalışılan konular ile ilgili araştırmaları takip eden, deney hayvanlarından ürkmeyen, hevesli araştırma görevlilerini bekliyoruz.
medimagazin

by DrKonsultan
En son GnTevfikSağlam tarafından Pzt May 01, 2017 5:48 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:48 pm

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Tunçok.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 1987’de Prof. Dr. Hasan Gacar’ın Anabilim Dalı Başkanlığı’na atanması ile kurulmuştur. 1990 yılında Prof. Dr. Gacar’ın emekli olmasından sonra Doç. Dr. Hülya Güven’in Anabilim Dalı Başkanlığı’nda kuruluş çalışmaları devam etmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızın öğretim üyesi kadrosu 3 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Halen eğitim gören 5 tıpta uzmanlık ve 4 doktora öğrencisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir teknik eleman, bir sekreter ve iki yardımcı personelimiz bulunmaktadır.

Eğitim programınızı ve çalışmalarınızı anlatır mısınız?
Anabilim dalımızın bilimsel çalışmaları Temel Farmakoloji, Klinik Farmakoloji ve Klinik Toksikoloji alanlarında in vivo ve in vitro deneysel araştırmalar ile klinik araştırmalardan oluşmaktadır.
Anabilim dalımızda verilen hastane hizmetleri arasında tüm Türkiye’ye ve özellikle Ege Bölgesine hizmet veren, 1993 yılından bu yana 365 gün, 24 saat çalışan İlaç ve Zehir Danışma Merkezi ile güvenlik aralığı dar ilaçlarla tedavinin izlemi amacı ile 1992 yılından bu yana yürütülen kan ilaç düzeyi analizi, zehirlenme şüphesi olan hastalardan alınan örneklerden toksikolojik analizler bulunmaktadır. Uzmanlık ve doktora öğrencileri temel, klinik farmakoloji ve toksikoloji alanında dersler almakta, bu eğitim makale saati, Acil Tıp Anabilim Dalı ile ortak olarak yapılan multidisipliner toplantılar, İlaç ve Zehir Danışma Merkezi’nin olgu tartışma saatleri ve seminerlerle desteklenmektedir.
Anabilim dalımızın lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim programları bulunmaktadır. Lisans düzeyinde tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde dönem 1’den başlayarak dönem 5’e kadar görev alıyoruz. Fakültemizde uygulanan aktif eğitim programına uygun olarak eğitim programımızı modüller içinde öğrenme hedefi belirlenmesi, sunumlar, entegre uygulamalar, akılcı ilaç uygulamaları ve zehirlenmeler taskı (staj) içinde yürütüyoruz. Öğretim üyelerimiz Probleme Dayalı Eğitim oturumlarında eğitim yönlendiricisi olarak görev yapmaktadırlar. Lisansüstü eğitim programımız ise tıpta uzmanlık ve farmakoloji doktora programı olmak üzere iki bölümde yürütülüyor. Her iki programda eğitim alan öğrencilerimiz de tıp doktorlarından oluşmaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Uzmanlık öğrencilerimizin eğitimleri süresince 1 ay Acil Tıp ve 3 ay Nükleer Tıp Anabilim Dalında olmak üzere rotasyonları bulunmaktadır. Uzmanlık ve doktora öğrencilerimiz anabilim dalımızda verilen İlaç ve Zehir Danışma Merkezi ve laboratuvar analiz hizmetlerinde aktif olarak görev almaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Araştırmalarımızı yaptığımız laboratuvar araç ve gereçleri üniversitemiz araştırma projeleri müdürlüğü ve TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projeleriyle alınmaktadır. İnvitro organ banyolarımız, izole perfüze kalp sistemimiz, analitik araştırmalar için Gaz Kromatografi Kitle Spektrofometrisi sistemimiz bulunmaktadır.

Bilimsel yayın sayınız nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızda yapılan araştırmalar ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmakta, çoğu yurtdışında Science Citation Index kapsamına giren dergilerde yayınlanmaktadır. Yılda öğretim üyesi başına 2-5 arasında değişen sayıda yurtdışı makale yayınlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası kongreleri izlemeye çalışıyoruz. Ancak destek bulmakta zorlanıyoruz.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Farmakoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık veya doktora öğrencisi olmak isteyen tıp doktorları iyi derece İngilizce bilmek zorundadır. Araştırma yapmaya ve İlaç ve Zehir Danışma Merkezi’nde çalışmaya istekli olmalarını istiyoruz.

Teşekkürler.
medimagazin

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:48 pm

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akgün Evinç.

Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatırmısınız?
50. kuruluş yılını kutlayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde farmakoloji eğitimi 1958 yılında başlamıştır. Kuruluş yıllarının zorluğu ve öğretim üyesi eksikliği diğer illerdeki üniversitelerden gelen misafir hocalar tarafından yürütülmüştür. Anabilim dalının esas kuruluşu Prof. Dr. Dündar Berkan ile başlamıştır. Geçen yıllar içinde laboratuvarların donanım çalışmaları yönlendirilmiş farmakoloji eğitim ve öğrenci pratikleri düzenlenmiş ve mevcut asistanların eğitimleri sağlanmıştır. Daha sonra uzmanlar ve öğretim üyeleri yetişmiştir. Genişleyen kadro düzeni ve artan çağdaş laboratuvar olanakları ile anabilim dalı bugünkü konumuna ulaşmıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Anabilim dalımızda 1958 yılından bu yana asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadromuz, 3 profesör, 3 doçent, 1 yardımcı doçent, 1 uzman doktor ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 10 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel olarak, 1 sağlık teknisyeni, 1 sekreter ve 1 hizmetli çalışmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Öğretim üyelerimiz Tıp Fakültesi 2, 3 ve 5. sınıf öğrencilerinin yanı sıra Üniversitemize bağlı bulunan Diş Hekimliği Fakültesi (3 ve 4. sınıf), Hemşirelik Yüksekokulu, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, İzmir Atatürk ve Ödemiş Sağlık Yüksekokulları’na farmakoloji, Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü’ne toksikoloji eğitimi vermektedir. Ayrıca anabilim dalımızda uzmanlık eğitimi alan ve rotasyona gelen öğrencilere de konuları ile ilgili dersler verilmektedir.

Eğitim faaliyetleriniz dışında klinik bilimlerle ortak çalışmalarınız var mı?
Anabilim dalımız bünyesinde bulunan İlaç Analiz Laboratuvarı’nda yılda yaklaşık 20 bin hastada, 50 dolayında ilacın kan düzeyi ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca klinik bölümlere istekler doğrultusunda gebelikte ilaç kullanımı (yılda 900) klinik uygulamalarda doz önerileri ve ilaçların beklenmeyen yan etkileri gibi konularda karşılaştıkları sorunları çözmede yardımcı olmak amacı ile sürekli bir danışmanlık hizmeti de sürdürmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Anabilim dalımızda eğitim alacak asistanlar için eğitim müfredatı hazırlanmıştır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Bölümümüzdeki asistanların yaptıkları her aktivite kredilendirilerek, karnelerine işlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Araştırma görevlisi öğrencilerimiz, eğitimin süreleri içinde 3 aylık nükleer tıp rotasyonu yapmaktadır. Ayrıca anabilim dalında farklı konularda araştırma yapan öğretim üyelerimizle belirlenen sürelerde birlikte çalışmalar yaparak becerilerini artırmakta ve bilimsel yayınlara katılmaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Bölümümüzde deneysel araştırmalar için kullandığımız üç laboratuvarımız bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda bulunan donanım ve cihazlar şöyledir: İzole Organ Çalışmaları Laboratuvarı: 2 adet Biopac 4 kanallı veri giriş ve analiz sistemi (MP35) ile birlikte 8 adet izole organ banyosu, Poligraf, Western Blot tekniği için gerekli jel dökme ve transfer üniteleri ve güç kaynağı, soğuk oda, karanlık oda, derin dondurucu (-20 °C)
Hücre Kültürü Laboratuvarı: Koroner mikrovasküler endotel hücre izolasyonu için gerekli Langendorf düzeneği, steril kabin, inkübatör, santrifüj, derin dondurucu (-80 °C)
Santral Sinir Sistemi Laboratuvarı: Aktivite kafesi cihazı ve bilgisayar yazılımı, Tail Flick cihazı, hot plate cihazı, analjezimetre, plantar test (Hargreaves’ test), dinamik plantar estezimetre, Von Frey cihazı, Rota Rod cihazı

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 6 adet yurt içi ve 9 adet yurt dışı yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt dışı kongrelere olanaklar uygun oldukça sözlü, posterli ve postersiz sunumlarla katılmaya çalışılmaktadır. Yurt içi kongrelere genellikle katılım sorun olmamaktadır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Anabilim dalımızda görev yapan uzman ve asistanlar döner sermayeden aylık 400 YTL pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Anabilim dalımız farmakoloji alanında Türkiye’deki üniversiteler içerisinde öncelikli bir konumdadır. Bilimsel alt yapısı tamamen oturmuş, deneyimli öğretim üyeleri içermektedir. Deneysel farmakoloji alanında bilimsel çalışmalar yapmayı düşünen asistanlara gerekli tüm olanakları sunabilmektedir. Teşekkürler. 01.05.2006
medimagazin

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:49 pm

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
Klinikler köşesinin bu haftaki konuğu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim Dalımız 12 Ocak 1983 yılında tarafımdan kurulmuştur. O yıl kadromuzda 3 asistanımız da bulunmakta idi.

Yirmi üç yıldan beri asistan eğitimi veriyoruz.

Akademik kadromuzda 2 profesör ve 1 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi, 1’i Sağlık Bilimleri Enstitüsü kadrosunda olmak üzere 3 araştırma görevlimiz bulunmaktadır.

Kurulduğumuz yıldan beri hiç yardımcı personelimiz olmamıştır. Aslında bütün laboratuvar branşları için kilit personel durumunda olan teknisyenler için yeterli kadroların ayrılmaması, bu alanda yetişecek gençlerin ise maddi imkansızlıklar başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı böyle bir göreve istekli olmamaları, birimlerde sürekli çalışan deneyimli teknisyenlerden yararlanılmasını engellemektedir. Bunun ülke çapında bir sorun olduğuna inanıyorum.

Öğretim elemanlarımız üniversitemize bağlı iki Sağlık Yüksekokulu, bir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Tıp Fakültesinde farmakoloji dersleri vermektedir. Tıp Fakültemizde farmakoloji dersleri Dönem III'te verilmektedir. Geçen yıl Dönem IV'de elektif farmakoloji stajı yaptırdık ve gerek öğrencilerimizden gerekse tıp eğitimi yöneticilerinden çok olumlu izlenimler aldık. Dileğimiz bu stajların zorunlu staj durumuna getirilerek bütün öğrencilerimizin yararlanacağı bir şekle getirilmesidir.

Çekirdek eğitim programımız var. Bu programda deneysel farmakoloji ve klinik farmakolojinin teorik ve pratik konuları yanında makale yazım kuralları, farmakolojide biyoistatistik uygulamaları gibi araştırıcılar için gerekli görülen dersler de verilmektedir.

Henüz uygulanmıyor.

Farmakoloji asistanları 3 ay nükleer tıp rotasyonu yaparlar. Anesteziyoloji ve reanimasyon asistanlarının ise 4 aylık farmakoloji rotasyonları vardır.

Anabilim dalımızda izole organ banyosu, osilograf, hot-plate, data-acquisition system, tail-flick analjeziometre gibi temel farmakoloji deneylerini yapabilecek aletlerimiz vardır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
2006 yılı için konuşacak olursam bu yıla iyi başladık diyebilirim. Bir yayınımız uluslararası düzeyde yayınlandı. Yine uluslararası düzeyde 2 çalışmamız yayınlanmak üzere kabul edildi. Yurtiçinde 2 de bildiri sunduk.

Bu yıl Zonguldak’ta yapılan V. Ulusal Sinirbilimleri Kongresi’ne iki 2 bildiri ile katıldık. Yine 2006’da Çin’de yapılan Uluslararası Farmakoloji Kongresi’ne Anabilim Dalımızdan geniş bir katılım oldu.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Son beş yılda beş asistanımız ihtisaslarını tamamlamadan ayrılarak klinik dallarda ihtisasa başlamışlardır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Yaklaşık 300 YTL

Farmakolojinin tabir caizse “pir aşkına” çalışacak gençlere çok ihtiyacı var. İlaç endüstrisinin farmakologlara sunduğu cazip imkanlar da farmakolojiyi maalesef tıp branşları içinde çok tercih edilen bir dal durumuna getirememiştir. Geçmişte TUS ile farmakolojiyi kazananların çoğu hiç başlamadığı gibi başlayanların da çoğu klinik dalları kazanıp ayrılmak yolunu seçmişlerdir. Bunun yanında tıp fakültesi mezunlarının genelde farmakolojinin ne olup ne olmadığını tam olarak bildiği kanısında değilim. Farmakoloji hastaların tedavisi ile doğrudan ilgili bir dal değildir. Farmakolog temelde “Drog canlıya ne yapar, canlı droga ne yapar?” sorusunun cevabını araştırır. Farmakolojik araştırmaların büyük çoğunluğu deney hayvanları üzerinde yapılmaktadır. Klinik farmakolog da araştırmalarını kural olarak sağlam gönüllüler üzerinde yapar. Bu nedenle farmakoloji ile farmakoterapi arasındaki ilişkileri bir demir-çelik fabrikası ile bir otomobil fabrikası arasındaki ilişkiye benzetebiliriz. Demir-çelik fabrikasında otomobil üretilmediği gibi kaliteli çelik olmadan da otomobil yapılamaz. Farmakolojiyi ihtisas olarak seçecek gençlerin çalışmalarının büyük çoğunluğunun deney hayvanlarında olacağını bilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Yine farmakolojinin gençler tarafından doğru bir şekilde tanınmasına yardımcı olduğu inancıyla Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakülteleri’nde asistanlık yaptığım yıllarda tıp öğrencilerine yaptırdığım farmakoloji öğrenci demonstrasyonlarını fakültemizde de kesintisiz olarak sürdürüyorum. Bu vesile ile hem farmakolojiyi seçecek gençlere hem de camiamızda halen çalışmakta olan arkadaşlarıma içten başarılar diler, anabilim dalımızı tanıtma fırsatını verdiği için Medimagazin'e teşekkürlerimi sunarım.

Teşekkürler.
15.01.2007
medimagazin

by DrKonsultan

Kullanıcı avatarı
GnTevfikSağlam
VIP
VIP

Mesaj gönderen GnTevfikSağlam » Pzt May 01, 2017 5:49 pm

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ayhan

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurulmasından sonra 2. eğitim yılında (1946) Farmakoloji Kürsüsü; Farmakodinami Kürsüsü adı ile Refik Saydam Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü Farmakodinami Şubesi Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Paul Pulewka’nın Başkanlığında Hıfzıssıhha Okulunda faaliyetlerine başladı. Gülhane Askeri Tıp Akademisinin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden (AÜTF) ayrılması ile Farmakoloji Kürsüsü, Cebeci kampüsü’nde cerrahi binası içerisinde, patoloji laboratuvarı olarak kullanılan bölüme yerleşti. 1954 yılında Prof. Dr. Paul Pulewka’nın ayrılması ile Kürsü Başkanlığına Prof. Dr İzzet Kantemir atanmış ve bu görevi 1960 yılına kadar sürdürmüştür. Prof Kantemir’den sonra 1962 yılında Prof. Dr. Şükrü Kaymakçalan Kürsü Başkanı olarak atandı. 1967 yılında Merkez (Morfoloji) binasının tamamlanması ile Farmakoloji Kürsüsü halen faaliyetlerini yürüttüğü birinci kattaki yerine taşındı.

AÜTF Farmakoloji Anabilim Dalının adı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 26 Şubat 1997 tarih ve 3288 sayılı kararı ile "Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı" olarak değiştirildi.

Birimimizde, kuruluşundan beri asistan eğitimi verilmeye başlanmış. Farmakoloji, bir laboratuvar dalı olduğu için başlangıçta hekimlerin farmakolojiye ilgisi çok fazla değilmiş. Bu nedenle anabilim dalımızda 1980’lere kadar aralıklı olarak ve az sayıda asistan eğitim almış. Ben 1967’de asistanlığa başladım. Bu tarihten 1985 yılına kadar anabilim dalımızdan sadece yedi arkadaşımız uzmanlık aldı. Ama 1985’lerden itibaren asistan sayısı artarak devam etti. Şu anda Tıpta Uzmanlık Sınavıyla (TUS) gelen asistanlara eğitim veriyoruz. Buna ek olarak farmakoloji doktora eğitimi de yapıyoruz. Ancak, anabilim dalımız kurulduğundan itibaren aldığı bir ilke kararıyla doktora eğitimine de daha çok tıp doktorlarını kabul ediyor. O nedenle, yetiştirdiğimiz doktora öğrenci sayısı o kadar fazla değil. Anabilim dalının kurallarına ve beklentilerine uyabilen doktora öğrencisi sayısı çok fazla değil maalesef. Kurallar derken kastım öğrencinin zamanının büyük bölümünü anabilim dalında ve laboratuvarda geçirmesidir. Gelen doktora öğrencilerinin çok önemli bir bölümü bu kurala uyamadı. Bu nedenle de doktora süreleri çok uzadı ve bir kısmı da tamamlayamadan ayrıldı.

Şu anda 6 araştırma görevlisi kadromuz var. Fakat 3 tanesi dolu. Önümüzdeki TUS ile sanıyorum diğer üçüne de adaylar gelecektir. 10 öğretim üyemiz var. Bunların 9’u profesör, 1’i doçent. Bunlara ilaveten 2 tane de uzmanımız var.

2 laboratuvar teknisyenimiz var. Klinik dalı olmadığımız için hemşire kadromuz yok. Klinik farmakoloji ünitesi olarak ayrı bir organizasyona gidebilirsek hemşire ihtiyacımız da olabilir gelecekte.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 5 yıl öncesine kadar klasik eğitim yapılmaktaydı. Dolayısıyla bu klasik eğitim programı içinde farmakoloji üçüncü yıl öğrencilerine gerek genel, gerek özel farmakoloji olarak yaklaşık 160 saatlik bir programla verilmekteydi. Buna ek olarak da öğrenci başına yaklaşık 20 saat civarında uygulama programı yapılmaktaydı.

Bu uygulama programında daha çok bazı farmakolojik deneyler ve akılcı reçete uygulamaları yaptırılmaktaydı. Ancak 5 yıl önce fakültenin eğitim yöntemleri tümüyle değiştirildi ve öğrenci merkezli, probleme dayalı eğitim oturumları olan aktif bir eğitim sistemine geçildi. Bu sistemde farmakoloji ayrı ders olarak yer almamakta; fakat, ikinci yıldan beşinci yıla kadar pek çok modül içinde farmakolojiye ait hedefler yer almaktadır. Öğrenciler bu hedeflere, gerek problemlere dayalı eğitim oturumlarında, gerek laboratuvar uygulamalarında ve gerekse teorik sunumlar aracılığıyla ulaşmaktadırlar.

Anabilim dalımız, tıp fakültesi dışında, üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının farmakoloji derslerini de yürütmektedir.

Evet. Mezuniyet sonrası asistan eğitiminde ve doktora eğitiminde uyguladığımız bir çekirdek eğitim programımız var. Mezuniyet sonrası öğrencilerimiz bu programlardaki yükümlülüklerini tamamlamadan sınava giremezler.

Evet. Asistanların burada bulundukları sürece sorumlu oldukları işlerin neler olacağı ve bunları yerine getirip getirmeyeceği izleniyor.

Tababet Uzmanlığı Tüzüğüne göre, farmakoloji uzmanlık eğitimi sürecinde, sadece nükleer tıp eğitimi rotasyonu var. Asistanlarımız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalına rotasyona gitmekteler. Ayrıca, anestezi uzmanlık eğitimi sürecinde anestezi öğrencileri için farmakoloji eğitimi rotasyonu var. Bu alanda anabilim dalımız sadece Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine değil, Ankara’da Sağlık Bakanlığına ait hastanelerin anestezi asistanlarına da ve hatta Ankara dışındaki bazı kurumların anestezi asistanlarına da eğitim vermektedir. Bu eğitimi bir standart program halinde uygulamaktayız. Anestezi uzmanlık öğrencileri belirlenen zamanlarda geliyorlar ve eğitim programları tamamlandıktan sonra kendi kurumlarına dönüyorlar.

Oldukça iyi. Özellikle yeni eğitim sistemine geçtikten sonra fakültenin sağladığı teknik olanaklarla eğitim-öğretim olanaklarımız yeterli düzeye gelmiş durumdadır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Farmakoloji yurt dışı yayın açısından Türkiye'deki diğer bilim alanlarına öncülük etmiştir. Anabilim dalımız da bu konuda çok aktiftir. Ancak son yıllarda, yayının sayısından daha çok kalitesine önem vermeye başladık. Daha yüksek etkili dergilerde yayın yapma hedefine yöneldik ama buna rağmen yayın sayımız yaklaşık yılda 6-7 civarındadır. Yurt içi yayın sayımız o kadar fazla değil. Bu kapsamda, Anabilim dalımız öğretim elemanlarının kazandığı pek çok ödül var.

Ankara Üniversitesinin ve tıp fakültemizin, kongrelere katılım teşvik programı var. Bu teşvik programı, bir yıl önce SCI kapsamı içindeki dergilerde yayın yapanlara tanınan bir hak. Anabilim dalımız öğretim elemanları da, genellikle bu dergilerde yayın yaptıkları için, üniversitenin ve fakültenin sağladığı desteklerden faydalanarak kongreler gidebiliyorlar.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Var. TUS’u kazanıp başlamayan da var. Bunun sebeplerini onların farmakoloji anabilim dalından beklentileriyle, bizim onlardan beklentilerimizin uyuşmamasına bağlıyorum. Onlar farmakolojiyi daha rahat edebilecekleri bir dal olarak görüyorlar; Farmakoloji bir laboratuvar ve araştırma dalı; bir klinik değil. Ayrıca, burada çalışanlar arasında bilimsel bir yarışma var, bazıları bu yarışmayı pek istemiyor veya ayak uyduramıyor olabilirler. Ya da klinik içinde olmamayı, hasta muayene ve tedavisi yapmamayı benimsememiş olabilirler.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bu yılın başına kadar tüm elemanlarına döner sermayeden yasanın verdiği en üst sınırda pay ödüyordu. Ancak, bu yılın başından itibaren, Türkiye’deki diğer tıp fakülteleri gibi döner sermayelerin yaşadığı finansman sorunu nedeniyle, bu ödemelerde biraz aksamalar oluyor. Fakülte Yönetimi muhtemelen yeniden bir değerlendirme yapacak.

Bilim yapmak istiyorlarsa farmakolojiye bekliyoruz onları. Bu anabilim dalının sadece Türkiye’de değil, dünyada bilinen saygın bir ismi var. Dolayısıyla bu isme katkıda bulunmak isteyen herkese biz de katkıda bulunmaya hazırız. İlaveten, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalından alacakları diplomanın Türkiye’deki uygulama alanlarında da saygın bir yeri olduğunu belirtmek isterim.

Teşekkür ederiz.
23/04/2007
medimagazin

by DrKonsultan