YÖKDİL Deneyimim - 1 Ayda Sınava Hazırlık

Kullanıcı avatarı
karacellat58
Global Moderatör
Global Moderatör
TAG: John Wick

YÖKDİL Deneyimim - 1 Ayda Sınava Hazırlık

Mesaj gönderen karacellat58 » Pzt Kas 06, 2017 12:19 pm

İyi günler arkadaşlar yabancı dille ilgili sorunu olan arkadaşlara bir nebze olsun faydası olur diye bu yazıyı hazırladım. Buradaki amacım "çok iyi İngilizce biliyorum, sınavın mantığını çözdüm" şöyle böyle değil 5 Kasım YÖKDİL'e hazırlanırken sadece kendi işe yarayan deneyimlerimi sizlere paylaşmak istedim.

Öncelikle 1 ay öncesine kadar olan İngilizce seviyemi size özetliyim:
-Gramer olarak sadece S+V+O+P+T yi biliyordum
-Kelime bilgisi olarak ise hemen hemen herkeste olan genel bir kelime haznem vardı. Örneğin; sağlık alanı ile ilgili kelimeler, genel fiiller, özellikle oyunlarda kullanılan kelimeler v.s.
-İng-Türkçe çevri olayı ise moda-mod denilen çeviriyi yapamıyordum ama okuduğum bir paragrafın %70 ini anlayabiliyordum.

Piyasadaki videolar, hocalar olayına gelirsek;
Tıpdil-Yökdil Sağlık alanına yoğunlaşmış öne çıkan 2 hoca var benim gördüğüm kadarıyla; birincisi Suat Gürcan ikincisi Fuat Başkan... Çalışmaya başlamadan önce Fuat Başkan'ın Tipdil kitabını aldım, daha sonra bu kitaptan gramer çalışmaya başladım fakat hocanın sitilinde bana uymayan bir terslik vardı ve bıraktım. Daha sonra bizim sitede VIP de bulunan Suat Gürcan'ın videolarını indirip izlemeye başladım ve aradaki farkı daha net anladım:
Fuat Başkan okuduğunu anlama üzerine yoğunlaşırken, Suat Gürcan YDS sınav stratejileri üzerine yoğunlaşmış. Bana ikincisi daha mantıklı geldi bu yüzden aldığım kitabı tozlu raflara gönderdim. İnanın adam bazen öyle stratejiler öğretiyor ki soruyu okuyup anlamadan cevaba gidebiliyorsunuz. Hani buradaki anlatmaya çalıştığım "Suat hoca mükemmeldir, Fuat hoca kötüdür" değil, sitil olarak bana daha iyi geldiği için anlatıyorum.

Çalışma Şeklim:
-Günde maksimum 4 saat çalıştım.(Bazen 1 saat bile toplam çalışma sürem vardı fakat 30 gün boyunca her gün baktım)
-İlk olarak 1.5x hızda Suat Gürcan'ın YDS videolarından grammer bölümlerini izledim ve ufak bir kağıda 1 konu için, 3 küçük kağıdı geçmeyecek önemli yerleri not aldım.
-Bazen günde 1 konu bazen de günde 2 konu bitirdim(Videoda soru çözümleri de var onlarla beraber).
-Kelime çalışması içinse burada paylaştığım kelime listesi hayli hayli yeterli olacaktır. Hatta fazla bile gelir İng.Sağlık bilimleri alanında sınavlarda en çok kullanılan 6.500 kelime var.viewtopic.php?f=143&t=2144
-Günde yaklaşık yukarıda verdiğim kelime listesinden 10 sayfa bilmediğim kelimeleri öğrendim.(Burada belirtmek isterim ki 1 sayfada 50 kelime varsa zaten 35-40 ını biliyordum.)
-15 adet gramer videosunu yaklaşık 10 günde bitirdim ve daha sonra Sınav stratejilerini(sınavda çıkan soru tiplerinin analizini yapan videoları) izledim.
-Toplam 20 günde tüm gramer ve soru tipi çalışmam bitti.
-Daha sonra 9 gün boyunca günde 1 bazen 2 tane deneme çözmeye başladım. Deneme olarak da viewtopic.php?f=143&t=2144 http://eecizmir.com/yds-yokdil-cikmis-sorular/ 2012-2010 arası yapılan sınavları çözdüm.
-1.5 Saat sürüyor ve ortalama 40-50 net civarı yapıyordum. Deneme çözmenin avantajı hem size kelime öğretiyor hem de sınıyorsunuz kendinizi.
-Sınavdan 2 gün önce tüm gramer konu özetlerini bir kağıda yazdım 3 sayfa A4 kağıt sadece(İstek olursa onuda paylaşabilirim). Aynı zamanda bu bahsettiğim hocaların facebook gruplarında paylaşılan en sık çıkan kelimeler, zarflar, fiil grupları bunlara baktım(50-60 kelimeyi geçmez.

Sınavın Soru Tipleri Açısından Kendi Açımdan Değerlendirecek Olursam;
6 kelime sorusu: Bu bölümü çalışsanız bile yapamayabilirsiniz. Tamamen şans meselesi; bildiğiniz kelime gelir cümleyi anlamazsınız, kelimeyi bilmez cümleyi anlayamasınız ya da her ikisi de olabilir. O yüzden denemelerde bu bölümden çok yanlış yapsanız da üzülmeyin.
14 gramer sorusu: Bu bölümde zaman soruları, bağlaçlar, gerung&infinitive , clause lar kolaylıkla yapılıyor. Prepositions soruları ise %50-%60 anlamdan çıkanları oluyor ama bazıları kalıp olduğu için anlamı mantıksız olsa bile doğru oluyor. O yüzden prepositionslardan da hiç soru yapamazsanız üzülmeyin normal.
Cloze Test (2x5) 10 Soru: Bu bölümde yukardaki 2 soru tipinden paragraf halinde soru geliyor. Prep. ve kelimeleri çıkarsanız 10 da 5-6 hiç fena sayılmaz.
Cümle Tamamlama Soruları (11 soru): Bu bölümü okuduğunu anlamaya yönelik yaparsanız sıkıntılı. Videolarda stratejisi var bu bölümün. Genellikle anlamına göre yapıldığı sanılsa da bu bölümde gramerinizi ölçüyor. 11 Soruda 5 doğru hiç fena değildir.
YÖKDİL Çeviri Soruları (12 soru): 6 Türk-İng 6 İng-Türk sorusu var. En kolay yapılan bölüm. Biraz dikkatli olursanız çok rahat 12 de 10 hatta 12 yapılır.
Paragraf Tamamlama Soruları (6 soru): Okuduğunu anlamaya dayalı bu bölüm(En azından TIPDİL ve YÖKDİL için. Taktik matik yok bambam bam... 6 da 2-3 iyidir...
İlgisiz Cümle Soruları (6 soru): Okuduğunu anlamaya dayalı bir bölüm ama stratejileri yok değil 6 da 4 yapılıyor merak etmeye gerek yok.
YÖKDİL Paragraf Soruları (5paragraf x 3soru = 15 soru): Okuduğunu anlayanlar için bence kolay genele göre zor bir bölüm. Paragraflar tıbbi metinler olduğu için çok zorlanmadım ben açıkçası.

Sonuç olarak; dün sınava girdim şansım biraz yaver gitti kelime soruları ve prep soruları bildiğim yerlerden geldi, 80 soruda yaklaşık 60-70 netim var. Bu sonuç beni de şaşırttı. Uyguladığım metodu sizlerde paylaşmak istedim.
Faydalı olması dileğiyle...
Okuduğunuz için Teşekkürler!

Resim

Kullanıcı avatarı
HekimBaba
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen HekimBaba » Pzt Kas 06, 2017 1:05 pm

Çok faydalı bir başlık. Teşekkürler

antigone
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen antigone » Cum Kas 24, 2017 11:16 pm

Yökdil i kılpayı geçemedim; çok çalıştığım ve hatta çalıştığım da söylenemez.Ufak tefek gözatmalar....Sonuç hüsran....Üzerimde bir yük olarak duruyor bakalım. Yazınız çok açıklayıcı,teşekkürler.... Keşke sizin kadar çalışabilseydim :( Bu sefer de sizin yöntemi deneyeceğim.Çalışmadan kazanılmıyor işte :) Ben de video izledim,biraz ilknur hoca, biraz benim hocam da hakkı hoca .... İlknur hoca bazı sorular için; if'li cümleler için, hep ezber kodlamalar anlatıyor çok sıkıcı geldi tahammül edemedim.Kimi referans alacağımı şaşırıp bırakmıştım zaten...

kolinmolin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kolinmolin » Cum Şub 02, 2018 1:00 am

antigone yazdı:
Cum Kas 24, 2017 11:16 pm
Yökdil i kılpayı geçemedim; çok çalıştığım ve hatta çalıştığım da söylenemez.Ufak tefek gözatmalar....Sonuç hüsran....Üzerimde bir yük olarak duruyor bakalım. Yazınız çok açıklayıcı,teşekkürler.... Keşke sizin kadar çalışabilseydim :( Bu sefer de sizin yöntemi deneyeceğim.Çalışmadan kazanılmıyor işte :) Ben de video izledim,biraz ilknur hoca, biraz benim hocam da hakkı hoca .... İlknur hoca bazı sorular için; if'li cümleler için, hep ezber kodlamalar anlatıyor çok sıkıcı geldi tahammül edemedim.Kimi referans alacağımı şaşırıp bırakmıştım zaten...
Kelime ezberlemek için https://play.google.com/store/apps/deta ... lam.yokdil programını kullandım+ Remzi hocanın denemelerini çözdüm sonuç 60 aldım :) Biraz çalışınca olmayacak iş değil emin olun :)

antigone
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen antigone » Prş Şub 08, 2018 12:45 pm

kolinmolin yazdı:
Cum Şub 02, 2018 1:00 am
antigone yazdı:
Kelime ezberlemek için https://play.google.com/store/apps/deta ... lam.yokdil programını kullandım+ Remzi hocanın denemelerini çözdüm sonuç 60 aldım :) Biraz çalışınca olmayacak iş değil emin olun :)
Teşekkürler, ben de memrise tıpdil den çalışıyorum.Remzi hoca da aklımda.Sizin gönderdiğiniz link sadece telefonlar için mi geçerli galiba.Laptopla girdiğimde açılmadı.Tekrar teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
vermilliolus
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen vermilliolus » Prş Şub 08, 2018 2:09 pm

Çıkmış pdf var mıdır acaba :D

Kullanıcı avatarı
karacellat58
Global Moderatör
Global Moderatör
TAG: John Wick

Mesaj gönderen karacellat58 » Prş Şub 08, 2018 3:46 pm

Hocam şimdi sistemden giriş yapıp baktım sorular yayınlanmamış. Bulamazsınız bence aramayın.
Genel olarak 2010-2012 ÜDS sağlık bilimleriyle aynı ayarda. Hatta daha kolay geldi bana. Linkini paylaştım zaten çözerseniz yararlı olur...
Resim

Kullanıcı avatarı
Percy
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Percy » Prş Şub 08, 2018 4:36 pm

Yökdil bir gramer sınavı değil, okuduğunu anlama sınavı. Bu da sırf sadece kelime ile ezbelemekle olacak iş değil. Size önerim her gün 1 er saat medscapeden konu açıp okumak. Sadece kelime ezberlemek efektif değil, cümle içerisinde görmeniz lazım. Ve böylece gramer çalışmanıza da gerek olmaz. Çünkü paragraf okuyarak da bağlaç preposition çok rahat öğrenilebilir. Ama illa gramer çalışacam diyorsanız which what clause larını çalışın. Çok çıkan bir konu
Ama onun dışı 80 soruluk sınav da 15 20 soru için tüm grameri okumanın mantığı hiç yok

kolinmolin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kolinmolin » Prş Şub 08, 2018 7:14 pm

antigone yazdı:
Prş Şub 08, 2018 12:45 pm
kolinmolin yazdı:
Cum Şub 02, 2018 1:00 am
antigone yazdı:
Teşekkürler, ben de memrise tıpdil den çalışıyorum.Remzi hoca da aklımda.Sizin gönderdiğiniz link sadece telefonlar için mi geçerli galiba.Laptopla girdiğimde açılmadı.Tekrar teşekkürler...

Evet telefon için geçerli ve ciddi manada faydasını gördüm

veyselbaveracar
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen veyselbaveracar » Pzr Şub 11, 2018 11:55 pm

Tus için yökdil geçme notu kaç?