Talihinizle Uzlasmayın

TESLA
VIP
VIP

Talihinizle Uzlasmayın

Mesaj gönderen TESLA » Cum Nis 21, 2017 11:14 pm

Yazar: drdark.

Bazen talih; sizi yenilgiye razı etmek üzere uzlaşıya zorlar. Talihinizle uzlaşmayın. Kendinizi, iç dinamiklerinizi inatla silkeleyin. En ufak inanç kırıntısı dahi; değerlendirmeye değerdir. İşte ben de talihin beni alternatifsiz bırakmaya çalıştığı, her anlamda sıfırı tükettiğim, kendi ölçeğimde büyük hayal kırıklıkları yasadığım bir dönemde aktif olarak kullanmaya başladım bu platformu. Mezun olmuş, tıp fakültesi 5. sınıf harici de ders dinleme şansı bulamamış biri olarak, hemen hemen tüm dersleri güncel olarak dinleme fırsatı buldum. Motivasyonun son derece düşük olduğu ilk dönemlerde bu platformun bana olan katkısı için sonsuz teşekkürler. Nisan 2016 TUS’ta 130. oldum ve bunda bu platformun katkısı hatırı sayılır derecededir. Bu yazıyı da buraya olan vefa borcumun gereği olarak seve seve kaleme alıyorum. Dilerim benim gibi özellikle mezun ve istifalı, TUS ile boğuşan meslektaşlarıma milimetrik de olsa bir faydası olur.
Öncelikle, bu sınavı yaşantınızda bir aşılması gereken barikatlardan biri olarak görmeniz; sizi mücadele için stimule edecektir. Her birimiz yaşantımızın belli baslı bazı dönemlerini rölantide geçirmişizdir. Sınava hazırlık için harcadığınız sureyi bir kayıp olarak görmek yerine, zihninize yavaşlatılmış bir yasam periyodu gibi kodlarsanız pek çok istifalı veya mezun meslektaşımızın bu süreçte yasadığı "yasamı kaçırma hissini” büyük ölçüde bertaraf etmiş olursunuz.
Kaynak seçimi ve diğer konularda hâlihazırda buradaki pek çok meslektaşımız oldukça kayda değer bilgiler ihtiva eden yazılar kaleme almışlar ama ben de kendi tecrübelerimi özetle paylaşmak isterim: Hiçbir konudaki yaklaşımlarını tasvip etmeme ve ziyadesiyle irrite olduğum halde TUS hazırlığına ilk başladığımda yazıldığım kurum olduğundan data fasiküllerini kullandım. Anatomidense SMT’nin güncel dersine katildim ve oradan takip ettim. 5.siniftan sonra hiçbir dersi datanın perifer fakültelerinde yürüttüğü kalpazan politikalar yüzünden dinleme şansı bulamamıştım ama bu yılki güncel kayıtlardan sitede paylaşılanların birçoğunu dinleyebildim. Paylaşan tüm arkadaşlara buradan bir kez daha sonsuz teşekkürler, dilerim istedikleri hastanede ve bolümde iyi bir ekiple çalışma fırsatı yakalarlar.
Farmakolojiden de elimde kitabi bulunmamasına rağmen İhsan Hocanın kaydını dinledim. Ne kadar kayda değer bulunur bilmiyorum ama meslektaşlarıma tek tavsiyem etrafta şarlatanlık ve amigoluk yaparak bizleri amiyane tabirle "ütülemeye elverişli" bireyler olarak gören kişilerden uzak durmaları. İhsan Hocanın çöp bilgiden uzak, sınavla en çok bağdaşan tarz ve kapsamda ders anlatan kişi olduğunu düşünüyorum.
Ses kayıtlarını yalnızca oturtamadığınız mekanizmaları ve bazı konularda ayırıcı tanıda kilit noktaları anlamak için her ders için birer kere dinlemenizi öneririm. Anlama ve özümseme basamaklarını es geçerek arttırdığınız tekrar sayıları ne yazık ki fayda getirmiyor. Bu sebepten, tekrarlarınızda mümkün olduğunca hatırlamanızı sağlayacak yöntemlerle ezber yaparak ilerlemenizi, yan dal soruları ve denemelerle soru çözme hızınızı ve perspektifinizi geliştirmenizi öneririm. Tabi ki bu surecin en önemli sacayaklarından olan TTS'yi es geçmeyin, çıkmış soruları iyi özümsemenizi öneririm zira halen soruların yaklaşık 1/3'ü çıkmış sorulardan veya onların modifiye halinden gelmekte.
Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Talihinizin "kör noktalarıyla” uzlaşmamanız temennisiyle...

11 Mayıs 2016

“Köşe Yazıları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir