Bakış Açısı (Perspektif) ve Önemi Üzerine

TESLA
VIP
VIP

Bakış Açısı (Perspektif) ve Önemi Üzerine

Mesaj gönderen TESLA » Cum Nis 21, 2017 11:19 pm

Yazar: nature

Bakış açısı (perspektif) belki de hayattaki en önemli ama en az dikkat edilen konulardan biri. Oldukça bilindik minik bir hikayeyle hatırlatmak istedim:
Fransa'da ağır işçilerin, işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırma yürüten bir görevli, bir inşaat alanına gönderilir.
Görevli, ilk işçiye yaklaşır ve sorar:“Ne yapıyorsun?”
“Nesin sen kör mü?” diye öfkeyle bağırır işçi. “ Bu parçalanması imkansız kayaları ilkel aletlerle kırıyor ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum. Cehennem sıcağında kan ter içinde kalıyorum. Bu çok ağır bir iş, ölümden beter!”
Görevli hızla oradan uzaklaşır ve çekinerek ikinci işçiye yaklaşır. Aynı soruyu sorar: “Ne yapıyorsun?”
İşçi cevap verir: “Kayaları mimari plana uygun şekilde yerleştirebilmeleri için, kullanılabilir şekle getirmeye çalışıyorum. Bu ağır ve bazen de monoton bir iş, ama karım ve çocuklarım için para gerekli, sonuçta bir işim var. Daha kötü de olabilirdi.”
Biraz cesaretlenen görevli üçüncü işçiye doğru ilerler. “Ya sen ne yapıyorsun?” diye sorar.
“Görmüyor musun?” der işçi kollarını gökyüzüne kaldırarak. “Bir katedral yapıyorum.”

Sınava hazırlık sürecinde de, asistanlıkta da (aslında hayatımızın tamamında) süreci nasıl yaşayacağımızı bizim bakış açımız belirler. Haruki Murakami, Koşmasaydım Yazamazdım kitabında bir bölümün başlığı yapmış şu ünlü sözü: Pain is inevitable, suffering is optional.
Acı kaçınılmazdır, ama ızdırap çekmek bir seçim meselesidir. Bunu Runner's World dergisinde maraton koşucularının maratonu tamamlamak için akıllarından geçirdikleri bir mantra olup olmadığını sordukları bir yazıda, bir koşucunun cevabı olarak görmüş Murakami ve çok etkilenmiş. TUS (ve hayatın kendisi de) bir maraton olduğuna göre, bizim de bir mantramızın olması çok da mantıksız değil sanki :)
/nature 13 Şubat 2017