Motivasyon

TESLA
VIP
VIP

Motivasyon

Mesaj gönderen TESLA » Cum Nis 21, 2017 11:24 pm

Yazar: nmylsk

Sınava ne kadar iyi hazırlanırsan hazırlan, ne kadar çok çalışırsan çalış başarını engelleyebilecek bazı gerçekler olduğunu unutmamalısın.
Sıkça yapılan hataları söylemek istiyorum. Sen yapma, diye.

Öğreniyorsun; ama yeterince iyi öğrenmiyorsun.

Bu konuda daha önce bir şeyler söyledim. Aynı şeyleri tekrar söylemeye gerek yok. Yoksa yüz seksen kere olana kadar söylemeli miydik? Neyse, bu seferlik tekrar etmeden geçelim.

Öğrendiklerini unutuyorsun ve her şeyi YENİDEN öğreniyorsun.

Öğrenmek Xavi ise unutmamak Iniesta'dır. Kareem ve Magic'tir. Yok eğer spor ilgini çekmiyorsa Edi ile Büdü'dür. Öğrenciyken öğrenmek için saatlerini harcadığın bir konu vardı. Neydi o konu? Ne olduğunu söylemene gerek yok. Saatlerini ayırmıştın. Sonunda öğrenmiştin de. Oldu, demiştin. "Bu sefer" anlamıştın. Sonra... İki hafta sonra aynı konuyu tekrar "anlamaya" çalışırken bulmuştun kendini. Tekrar saatlerini vermiştin. Tekrar "oldu" demiştin. Tekrar anlamıştın. Sonra... Sonra bir daha.
Bunları yaşayan aslında bendim; ama bence sen de yaşamışsındır.
Buradan çıkarman gereken bir sonuç var. Bir şeyleri "öğrenirken" ya da "yeniden öğrenirken" gerçekten zaman ve emek harcıyorsun. Gerçekten zaman ve emek harcamak da insanı "gerçekten çalıştığına" ikna eder. Eğer çalışma sistemini değiştirmezsen bu durumdan kurtulamazsın. Daha önce de söyledim. Hızlı çalışmalısın. Ona, buna, şuna göre hızlı değil, kendine göre hızlı çalışmalısın.

Kendini başkalarıyla karşılaştırıyorsun.

Sakın yapmadığını söyleme ! Yaptın, biliyorum. Hep yapıyorsun.
Güvensizlik hissi bütün tıp fakültesi boyunca uğraştığın bir duyguydu. Belki de hiç bir zaman "Yeterince çalıştım ve hazırım !" duygusunu yaşamadın. Dönüp sınıf arkadaşlarına baktığında, senin durumunda olmadıklarını gördün. Hepsi senden daha bilgiliydi. Hepsi senden daha hazırdı. Hepsi "ne yaptığını" tam anlamıyla biliyordu. Hepsinin bir planı vardı. Oysa sen labirentte yolunu kaybetmişsin gibi hissediyorsun; amaaaa... Öyle değil !
Etrafındakileri daha yakından tanıdıkça göreceksin ki aslında kimse ne yaptığını bilmiyor. Herkes saatlerini TUS için harcıyor. Uykusuz geceler geçiriyor. Bir şeyler ezberliyor. Sonra başka bir şeyler ezberliyor. Bu sırada ilk ezberlediklerini unutuyor. Aslında herkes senin yaşadıklarını yaşıyor.

Sürekli plan değiştiriyorsun.

İngilizlerin bir deyimi vardır:
Rome wasn’t built in a day.

Roma bir günde inşa edilmedi. TUS'u da bir günde kazanmayacaksın. Sebat etmen gerekiyor. Yeni çalışma sisteminde (hızlı çalışmak ve tabi pomodoro) de istikrarlı olman gerekiyor. Defalarca eski çalışma sistemine dönmek isteyeceksin. Sürekli bir "adam akıllı" öğrenemiyorum, duygusu olacak başlarda. Devam etmelisin ! Zamanla işe yaradığını göreceksin.

Motivasyonunu kaybediyorsun.

Motivasyon nedir? Belli bir konudaki davranışlarını devam ettirmeni sağlayan güdülenmedir.

Peki bu güdülenme neden kaybolur?
1. Güdülenmeyi devam ettirecek fiziksel gücünüz yoktur. Bunun nedeni de muhtemelen psikolojik güçsüzlüktür. Bunu aşmanın yolu oturup bir şeylerin kendi başlarına değişmesini beklemek değildir. Daha önce de söyledim. Ayağa kalkmalı ve devam etmelisin !
2. Aslında motive olmayıp sadece "gaza geliyorsun" ve gaz geçince etkisi de geçiyor.
3. Motivasyonun ne olduğunu yanlış anlıyorsun. Motivasyon ilham gibidir. Gidip bir yerlerden alamazsın. Sana kendi kendine gelir. Aynı şekilde gider. Motivasyona güvenmek kolaydır; çünkü onu elde etmek için çaba göstermene gerek yoktur. Onun yerine alışkanlıklar geliştirmeli ve onlara güvenmelisin. Kendini çalışmaya zorlamalısın.

Asıl soru motivasyonunu nasıl koruyacağın değildir, o olmadan da nasıl çalışmaya devam edeceğindir. Cevap alışkanlıktır sevgili dostum.

Alışkanlık.

14 Kasım 2016