KALEMLİ TABLETTE NOT ALMAK

Moderatör: Bulut Genç

Tolstoy
VIP
VIP

KALEMLİ TABLETTE NOT ALMAK

Mesaj gönderen Tolstoy » Pzr Tem 29, 2018 9:37 pm

Arkadaşlar merhaba!
Samsung Tab A kalemli versiyonunu kullanıyorum.Tableti PDF dosyalarına not almak için almıştım. Halihazırda kendi uygulaması ile PDF'e not alabiliyorsunuz. Ayrıca boş sayfaya ve indirdiğiniz programlar ile de word üzerinde d not alabiliyorsunuz.
Fiyatının Apple'a göre daha makul olması ve sadece not alacağım için samsung tercih ettim. Apple'ın kalemi çizimlerde vs. daha iyi örneğin eğik tuttuğunuz zaman başka dik tuttuğunuz zaman başka yazıyor kendi sitesinden daha detaylı incelersiniz. Samsung'da ise sadece basınca dayalı olarak kalınlık değişebiliyor. Kalınlık değişiminin fazla efektif olduğunu söyleyemem ama not alırken herhangi bir dezavantajını görmedim zaten tabletten çizim ya da kaligrafi vs yapmıyorum bundan dolayı da eksikliğini hissetmemiş olabilirim.
Kullandığım modelin depolama alanı 16GB bir süre sonra mecburen Sd kart almanız gerekecektir. Onun haricinde hızından gayet memnunum.
Bir diğer nokta da bir süre sonra kalemin ucundaki kauçuk madde eskiyor, yumuşaklaşıyor bu da yazımı biraz zorlaştırmaya başlıyor. Bu noktada da kutunun içinden gelen yedek uçları kullanabilirsiniz. Ben altı aydır kullanıyorum neredeyse her gün kullandım not almak için şu ana kadar bir kere değiştirdim ucunu. İnternette kalemleri de satılıyor kaybolma, kırılma durumlarında. Apple'ı tercih etmemin bir nedeni de kaleminin pahalılığıydı.
Kaleme başta çok alışamamıştım ince olmasından dolayı. Zamanla alıştım ve şu an yazarken sıkıntı çekmiyorum. Almadan önce yine Samsung'un Windows tablet bilgisayar modellerine de bakmanızı öneririm. Onlar hakkında yeterli bilgim olmadığı için yardımcı olamayacağım.

Kullanıcı avatarı
dr_break
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen dr_break » Pzr Tem 29, 2018 9:41 pm

program olarak neler kullanıyorsunuz hocam..

Kullanıcı avatarı
Son_Tus_Bükücü
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Son_Tus_Bükücü » Pzr Tem 29, 2018 11:09 pm

hocam ben de kullandığınız programı merak ediyorum yazmak veya fosforlu kalemle çizmek sorun olmuyordur ama mesela çalışıyoruz bişey gördük diyelim hemen google dan arattık orda ufak bi açıklama ve görsel var onları alıp şıp diye notumuza ekleyebiliyor muyuz örneğin?
Resim

Kullanıcı avatarı
Son_Tus_Bükücü
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Son_Tus_Bükücü » Pzr Tem 29, 2018 11:14 pm

ipad kullanan hocalarımızı da bekliyoruz başlığa :)
Resim

Tolstoy
VIP
VIP

Mesaj gönderen Tolstoy » Pzr Tem 29, 2018 11:27 pm

İlk aldığımda birkaç tane uygulama bakmıştım ama ücretsizlerin içinde en iyisi kendi pdf yazma uygulaması gibi geldi ondan sonra da fazla araştırma gereği duymadım. Biraz araştırırsanız illaki resim eklenen uygulama vardır.
Kendi pdf yazma uygulamasında görsel ekleme seçeneği yok metin ekleyebiliyorsunuz ya da kalem ile yazabiliyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
Bulut Genç
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen Bulut Genç » Pzt Tem 30, 2018 12:23 am

Windows 8 tablet kullanıyorum ben. Program olarak PDF Annotator kalemle not almak için çok kullanışlı. Damga, resim, yazı eklemeye izin veriyor.

Kitaptaki metni düzenlemek isterseniz onu yapmıyor. O zaman Adobe Acrobat Pro, Foxit PhantomPDF gibi bir uygulama kullanmak gerek. Bu uygulamalar da kalemle not almak istediğimde yeterli performans sağlamıyorlar.

Kullanıcı avatarı
drsurgeon
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen drsurgeon » Pzt Tem 30, 2018 1:09 am

Son_Tus_Bükücü yazdı:
Pzr Tem 29, 2018 11:14 pm
ipad kullanan hocalarımızı da bekliyoruz başlığa :)
Ben ıpad pro 12.9 inc 64 gb kullanıyorum özellikle boyutuyla belirtiyorum çünkü ekran boyutu normal kitap sayfasıyla aynı boyutta ve okurken küçültme buyutme derdiniz olmuyor maliyet olarak samsunga gore pahali ve tabletin yanında kalem olmadığı için de kalemi ayrıca almak zorundasınız en büyük dezavantajı belki de bu apple 'ın olumlu kısımlarına gelecek olursak uzun şarj ömürlü olması tablet çalışma performansinin stabil olmasi kalemin kusursuz uyumu.. pdf program olarak 45 tl ye pdf pro expert diye bi program aldım pdf leri yazdırılabilir formatta tablete attığınızda istediğiniz gibi düzenleme fosforlama yazdıklarınızı silme pdf üzerine resim ekleme pdf üzerine bir yerden yazı kopyalama ve düzenleme gibi bir çok özelliği tek programla rahatca yapabiliyorsunuz fosforlu kalem parası vermekten ve fotokopiye para vermekten kurtulacağıniz aynı anda 20-30 tane kitabı taşıyabileceğiniz kullanışlı bir kitap nöbetlerde çalıştığım kitapları ve tts leri atıyorum içine kafama takılan bi şey olursa anında bakabiliyorum 64 gb olayına takılmayın cloud a yedekleyerek ya da mega yandex gibi depolama alanlarini kullanarak depolama alanınızı artırabilirsiniz

Kullanıcı avatarı
Miyozin 5
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Miyozin 5 » Pzt Tem 30, 2018 9:03 am

SAMSUNG NOTE PRO 12.2 ile android dünyasında note kalem ile nasıl tus çalışılır yaklaşık 100 kitap(tts-textbook-soru bank-slayt-ders not vb.) nasıl kullanılır,en iyi android uygulamaları nelerdir,10 yıl sonra kağıt piyasası ne durumda olacak,elektronik cihazdan çalışmaya karşı oluşmuş ön yargılar nasıl aşılır hepsi ve daha fazlası çok yakında geniş bir video tanıtımıyla :)

Yaklaşık 5 yıldır kağıt kullanımını bırakmış,komiteleri,finalleri,stajları,ve inşallah yakın zamanda da tusu aşmış bir arkadaşın tecrübesiyle :D

Kullanıcı avatarı
Son_Tus_Bükücü
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Son_Tus_Bükücü » Pzt Tem 30, 2018 10:35 am

@drsurgeon Hocam ekran boyutunu zaten soracaktım yazmanız iyi olmuş.Hocam hemen hemen A4 boyutunda olduğu için ,hatta daha büyük, sürekli elinizde gezdirebiliyo musunuz, boyutu pratikliğini etkiliyor mu?Gözü çok yoruyor mu hocam?Göz yormasına karşı ne gibi önlemleri, modları var(okuma modu vs. gibi)?Bilgisayarı sıfır parlaklıkta kulllanıyorum artı gece ışığı falan da açıyorum ama yine de damla kullanmak zorunda kalacak kadar gözlerimi yoruyor.Bir de hocam ipad lere kırılmış program kuruluyor mu?

ek 1 : Harici diskimi tablete bağlayabiliyor muyum?Aklıma geldikçe ekleyim :D
En son Son_Tus_Bükücü tarafından Pzt Tem 30, 2018 10:57 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim

Kullanıcı avatarı
Son_Tus_Bükücü
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Son_Tus_Bükücü » Pzt Tem 30, 2018 10:39 am

@Miyozin 5 hocam youtube da çok güzel videoları var tıp öğrencilerinin bu konuda ama hepsi yabancı.Bu konudaki eksiği kapatmanız çok güzel olur :) bahsettiğim videolardan çok beğendiğim birini de paylaşayım
Resim