TIPTA UZMANLIK SINAVINDA KAYNAK SEÇİMİ İÇİN ÖNERİLER

Bilgi Bilek Büker
Onur Üyesi
Onur Üyesi

TIPTA UZMANLIK SINAVINDA KAYNAK SEÇİMİ İÇİN ÖNERİLER

Mesaj gönderen Bilgi Bilek Büker » Çrş Eyl 27, 2017 10:36 am

ss.png
ss.png (31.83 KiB) 7143 kere görüntülendi
ss.png
ss.png (31.83 KiB) 7143 kere görüntülendi
Herkese merhabalar... Tus için kaynak seçimi sorunsalı birçok tusiyerin peşini kaynağı seçtikten sonra bile bırakmayan bir problemdir. İlk olarak şunu ifade etmek isterim. Tus piyasasında bayrağı taşıyan 3 dershanenin de tüm kaynaklarını farklı zamanlarda elden geçirmiş biri olarak gördüğüm ilk şey; hiçbir dershanenin tüm kaynaklarının birden çok iyi olmadığı ya da tüm kaynaklarının birden çok kötü olmadığıdır. Tusa çalışan birçok tusiyerin sadece bir isim altında (tusem & tusdata & tustime) tusa çalışmaya meyili var. Bu dersaneye giden için de gitmeyen içinde bir hatadır. Çünkü A dershanesinin farmakoloji kitabı B dershanesinin farmakoloji kitabından çok daha üstün bir kitap olabilir. Mantıklı olan tusda en fazla verimin elde edileceğine inanılan kitabı seçmektir. Tusdataya gidiyor olman ya da tusdata ile çalışıyor olman tümüyle o dersanenin kitaplarını kullanman gerektiği anlamına gelmez. Hangi dersi kim daha iyi anlatmışsa kim daha net hedefe ulaştırıyorsa onu tercih etmek en profesyonel bakıştır. Şimdi ders ders kaynak meselesini ele almadan şunu demek gerekir. “Dünyanın en iyi kaynağı da olsa tüm tuslarda efsane bir şekilde tüm soruları da yakalasa eğer siz o kaynaktan emin değil iseniz ve içinize sinmeyen tarafları var ise sizin için ideal kaynak olamaz o kitap. Elinizdeki kaynak içinize siniyorsa o ders ile ilgili en iyi kaynak sizin için o dur.” Hadi başlayalım şimdi yorumlara.

ANATOMİ: şekil sevenler için, görsel hafızası iyi olan arkadaşlar için, başarılı 2 kaynak vardır. Biri tusdata erdinç tunç hocanın konu kitabı diğeri ise tustime anatomi konu kitabıdır. Sözel yönü ağır basan arkadaşlar için ise anatomi tusdata konu fasikülleri yerinde bir seçimdir. Soru kitabı olarak ise Klinisyen anatomi ve deneme sınavlarındaki sorular -bu konuda bilhassa tustime denemeleri- anatomi için istenilen başarıya cevap verecektir.

FİZYOLOJİ: fizyoloji kitabı olarak tusdata fizyoloji kitabı tus için gayet anlaşılır ve tekrar ediciliği açısından da uygun bir kitaptır. tustime bu konuda son derece yetersiz kalmakta; tusem ise (oytun erbaş'ın kitabı) fazla resimle doldurulmuş tus için başarısız bir tercihtir. Tusdata fizyoloji konu kitabı çalışanlar için en güzel soru kitabı seçimi Klinisyen fizyoloji soru kitabıdır. Kitapla son derece korele gitmekte. Sorularla bir tekrar daha atmış kadar olursunuz

BİYOKİMYA: bu anlamda saygın hocanın tusem biyokimya konu kitabı şahanedir. Anlaşılırlığı biyokimya açısından piyasadaki en iyi kitaptır. Ancak nükleik asitler konusunda son derece yetersiz kalmaktadır. Bazen 4 soruya kadar sorulan nükleik asitler konusunun tusem biyokimya çalışanları tarafından başka kaynaklarla telafisi yapılmalıdır. Güncellik açısından tusdata biyokimya konu kitabı sınav için daha uygundur. tusem biyokimya daha anlaşılır olmasına rağmen tusdata fasiküllerine göre epey eksiktir. tustime biyokimya kitabı ise hem data hem de tuseme göre tekrar edilebilirliği daha kolay sınav için gayet yeterli kitaptır. Bu ders ile hangi konu kitabını çalışırsanız çalışın içiniz rahat rahat olsun. 3 dershanede bu konuda ispatlı başarılara sahiptir. Soru kitabı olarak ise yine Klinisyen biyokimya soru kitabı tavsiyemdir. Güncel bilgilere yorumsal yaklaşımı da ölçen, hemen her soru tipine yer vermesi açısından iyi tercihtir. Bunun haricinde tusem yeni basım biyokimya soru kitabı da çözenine çok şey öğretecektir.

MİKROBİYOLOJİ: tus için mikrobiyoloji ile ilgili en fazla bilgiye tusem konu kitabından ulaşabilirsiniz. Ancak son basım kitap bir nevi küçük texbook niteliğindedir. Dizgesi konuların anlatış biçimi süperdir ancak tekrarı iyi hakim olmayan biri için fazla vakit alıcıdır. Tustime ise tusem ve tusdataya göre daha sakin ve mikrobiyoloji için daha tercih edilecek bir kitaptır. Tusdata mikrobiyoloji kitabı da sınav için yeterli olmakla birlikte yeni ve güncel soruları yakalamada yetersizdir. Günceli yakalama da tustime mikrobiyoloji yarışma arkadaşlarına göre daha başarılıdır. Soru kaynağı açısından tusem altan hocanın mikrobiyoloji soru kitabı sınav için ideal bir soru kitabıdır.

PATOLOJİ: en kolay tekrar edilebilecek, kolay anlaşılabilecek, kolay kavranabilecek adeta bir başucu niteliğinde olan kitap hatta çalışmaya ilk başlanacak kitap bile denebilir tusem patoloji konu kitabıdır. Eğlenceli hale gelen bir patoloji öğretisi sunuyor çalışanına. Soru kaynağı olarak ise UTS patoloji soru kitabı patoloji bilgisini klinikle iyi sentezlemiş epey soruya sahip olması açısından çözülmeye değer bir soru kitabıdır.

FARMAKOLOJİ: tus için tartışmasız bu dersin kitabı budur diyeceğim tek kitap ihsan bağcivan tusem farmakolojidir. Gözü kapalı güvenilecek özveriyi ve emeği her sayfasında hissedeceğiniz bir kitaptır. Soru kitabı olarak ise yine ihsan hocanın tus spot 2 veya 3 özellikle de tus spot 2 tusa hitap eden başarılı bir soru kitabıdır. Birçoğunun umudu haline gelmiş ahmet altun konu / soru kitabını ise asla tavsiye etmem. 2 hocayı genel farmakoloji konusunu ele alma biçimi açısından karşılaştıracak olursak, Ahmet altun genel farmakolojiyi yaklaşık 80 sayfaya yaymış ve bu tus için fazla fazla gereksiz. İhsan hoca ise aynı konuda işi 50 sayfada bitirmiş. Ahmet altun soru kitabında genel farmakolojiden 300 küsür soruya yer vermiş. İhsan hoca ise yaklaşık 100 soruda konuyla ilgili gelebilecek her detayı sorgulamış. Bir genel farmakoloji ile ilgili 300 soru çözmektense bu soru sayısını pediatri ve dahiliye gibi branşlarda yakalamak daha mantıklıdır. Çünkü temelde konu tekrarı soru çözmeden birkaç adım daha öndedir. O açıdan yeterli tekrarı yeterli rahatlıkta yaptıracak kaynak aranmalıdır.

DAHİLİYE: tusdata konuları işleyiş tarzı ile ve tekrar rahatlığı bilgi yeterliliği ile dahiliye dersi için yeterli kaynaktır. Tusem dizgesi ve konuları daha çok düzyazı şeklinde anlatmayı tercih etmesi çalışanını sıkabilir. Soru kitabı olarak ise Klinisyen dahiliye soru kitabı bol soru ve klinik yaklaşım açısından iyidir. Ancak kitapta göğüs hastalıkları ve Romatoloji ile ilgili bölümlerdeki sorular tus için fazla detay sorular içermektedir. Onun haricinde diğer sorular gayet iyidir.

PEDİATRİ: tusdata konuları işleyiş tarzı ile ve tekrar rahatlığı bilgi yeterliliği ile pediatri dersi için yeterli kaynaktır. Tusem pediatri de bu anlamda çok iyidir. Özgür hocanın emek verdiği her konuda anlaşılıyor. İki kaynak arasında sadece dizge farkı vardır. Onun haricinde birbirlerine üstünlüklerini söylemek zor. Soru kaynağı olarak ise özgür hocanın soru kitabı gayet güzeldir. Klinisyen soru kitabı ise tusun biraz üstünde kalmakta. Her ne kadar artık tusda da artık yandal düzeyinde sorular sıkça gelse de yine de bu anlamda Klinisyen soru kitabı yerine tusem soru kitabını öneririm.

KÜÇÜK STAJLAR: tusdata konuları işleyiş tarzı ile ve tekrar rahatlığı bilgi yeterliliği ile küçük stajlar dersi için yeterli kaynaktır. Tusda yaklaşık 20-25 arası soru içerir ve önemli bir yüzdesi vardır. Her konudan neredeyse 1-2 soru gelir. Bazı konulardan ise yıllarca hiç soru gelmez. Soru kitabı olarak ise Klinisyen soru kitabı neredeyse küçük stajlar adına her detayın sorgulandığı soru çeşitliliği açısından zengindir. Ama ne kadarı tusa bakıyor tartışılır. Kitabın özellikle nöroloji kısmı tam anlamıyla tusa yöneliktir. Diğer kısımlar için çalışanı bilmelidir ki tus için fazla detaydır. Denemelerdeki küçük stajlar sorularını çözmek ayrı soru kitabı çözmek yerine yapılabilir.

GENEL CERRAHİ: genel cerrahide tus için başarısını defalarca ispatlamış bir kaynak: levent kodal genel cerrahi konu kitabı. fazla söze gerek yok. Soru kaynağı olarak ise yine aynı hocanın uts adı altında çıkardığı genel cerrahi soru kitabı genel cerrahi sorununu ortadan kaldırmaya yeterli. Hocanın tarzı ve konulara yaklaşımını beğenmeyen arkadaşlar için -ki bazı arkadaşların levent hocaya hiç ısınamadığını duyuyoruz- tustime genel cerrahi kitabını öneririm. Ancak soru kitabı olarak yine mutlaka uts levent kodal soru kitabı çözülmelidir.

KADIN DOĞUM: 12 soruluk kadın doğum için data kaynağında fazlaca bilgi var. Kolaylıkla tekrar imkanı sunduğu için benim önerim tusem oktay kaymak konu kitabıdır. Ayrıca konulara yaklaşım biçimi ve ders aralarında yaptığı esprili yaklaşımlar ile kadın doğumu zevkli hale getiren diğer hocaları gölgede bırakan bir hocadır. Soru açısından eğer kaynağınız data ise kilnisyen soru kitabını; tusem ise de tusem soru kitabını öneririm.

Ayrıca tustime denemeleri özellikle temel bilimlerde birebir çok soru yakalar sınavda. Ve çözebildiğiniz kadar deneme sorusu çözmek her anlamda iyidir.

Eğer tüm tustime denemelerini çözerseniz tustime soru kitaplarını ayrıca çözmenize gerek kalmaz. Çünkü soru kitaplarındaki soruların neredeyse %90’ı denemelere koyulmuş.

amaranth
VIP
VIP

Mesaj gönderen amaranth » Çrş Kas 01, 2017 2:48 pm

Elinize sağlık yazınız için.Çok sağolun bir sorum olacaktı.Önerdiğiniz patoloji Uts soru bankası mehmet sar mı yoksa davut şahin mi?Sitede mehmet sar uts kitabını gördüm inceledim.Sorular var altlarında çoğunda şıklar yok,ucu açık sorular gibiydi.Anlayamadım nedenini.Kaynaktan emin olamadım..Teşekkürler.

Bilgi Bilek Büker
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen Bilgi Bilek Büker » Prş Kas 02, 2017 6:47 pm

amaranth yazdı:
Çrş Kas 01, 2017 2:48 pm
Elinize sağlık yazınız için.Çok sağolun bir sorum olacaktı.Önerdiğiniz patoloji Uts soru bankası mehmet sar mı yoksa davut şahin mi?Sitede mehmet sar uts kitabını gördüm inceledim.Sorular var altlarında çoğunda şıklar yok,ucu açık sorular gibiydi.Anlayamadım nedenini.Kaynaktan emin olamadım..Teşekkürler.
davut şahinin soru kitabıdır bahsettiğim

Kullanıcı avatarı
lyd_11
VIP
VIP

Mesaj gönderen lyd_11 » Prş Kas 02, 2017 7:40 pm

tesekkur ederim onerileriniz icin . patolojiden ses kaydi olarak hangi hocayi dinlemeyi onerirsiniz? data hocalariyla tusem kitabi uyumlumu patoda?

amaranth
VIP
VIP

Mesaj gönderen amaranth » Prş Kas 02, 2017 7:46 pm

Bilgi Bilek Büker yazdı:
Prş Kas 02, 2017 6:47 pm
amaranth yazdı:
Teşekkür ederim.Sağolun hocam.

pippa
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen pippa » Prş Kas 16, 2017 12:52 pm

Bilgi Bilek Büker yazdı:
Prş Kas 02, 2017 6:47 pm
amaranth yazdı:
Hocam öncelikle çok teşekkür ederiz.Tüm dersleri bir yazıda belirtmişsiniz..Sorum şu önerdiğiniz patoloji konu kitabının yazarı kim acaba ? Konu kitabı olarak kastettiğiniz yazar Davut Şahin mi ? Çünkü Son güncel kitabın yazarı Emrullah Beyazyıldız da sormak istedim..Saygılar

derin-
VIP
VIP

Mesaj gönderen derin- » Prş Kas 16, 2017 5:07 pm

hocam yazınız için teşekkürler. oytun hocanın kitabı gerçekten çok az anlatım barındırıyor. ancak derste de kitaba çok fazla şey yazdırıyor. yazdırdıklarına rağmen başarısız mı buluyorsunuz. tayfun hocaya mı geçsem yoksa oytun hoca da mı kalsam çok kararsız kaldım. çünkü kitabı baya doldurdum. tayfun hoca için sıfırdan başlamış gibi olacağım.

drmattilda
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drmattilda » Prş Kas 16, 2017 5:24 pm

teşekkürler

Hakan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Hakan » Prş Kas 16, 2017 7:09 pm

Elinize Sağlık Hocam...

Imperius
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Imperius » Prş Kas 16, 2017 8:48 pm

Hocam acaba Tusem Mustafa Edremitlioğlu' nun yazdığı fizyoloji kitabını inceleme şansınız oldu mu onun hakkında yorumlarınız nelerdir?