Ufak Bir Çay Molası

Bilgi Bilek Büker
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Ufak Bir Çay Molası

Mesaj gönderen Bilgi Bilek Büker » Pzr Kas 05, 2017 7:35 pm

Hoşgeldin dostum :)

İnancımız, mezhebimiz, rengimiz, dilimiz, dinimiz ne olursa olsun hiç fark etmez, hepimiz yaratıcının şafi isminin yeryüzündeki temsilcileriyiz. Bu müthiş bir onur dostum; her ne olursa olsun bu harika ve hiçbir şeyle değişilmeyecek bir şey. Önce bunun değerini yüreğine koy kalsın orda şimdilik.

Hiçbirimiz hayata doktor olmak için gelmedik. Geldik ve seçimlerimiz bize hayatın bu anlamlı karesini sundu. Madem doktor olmak için gelmedik o zaman şimdi o beyaz önlüğü de kenara bırakalım. İki insan olarak; sosyal statüyü ve yoldan geçenleri de bir köşeye bırakarak çok kısa "amaç" hakkında ufacık bir çay vakit kadar konuşalım.

Çok sıradan gelecek belki ama mutlaka kendine bir hayat amacı belirle. Hem de böyle sağlam, ayakları yere basan, özünde seni sen yapacak bir amaç belirlemelisin. Sakın tustan şurayı kazanayım, şurda düğünüm olsun, burada şu olsun, bu böyle olsun gibi çitayı düşük tutma. Başkalarının vayy bee diyeceği bir amaç değil; başardığını düşündüğünde kalbini farklı çarptıran bir amaç seç. Çünkü bu yaşamının özütü olacak. Hani çörek otunu sıkarlar ve yağı damla damla akar ya tabakaya. Haa tam da öyle işte. Seni de sıktığımda senden de damla damla amacın, hayallerin, seni sen yapan değerlerin akmalı. Bir amaç belirle ki tutkun olsun. Tutku umut getirir; umut hayal kurdurur, hayalden sonrası ise eyleme geçmektir. Amaç uğruna eylemler ise hayat enerjisi verir, mücadele için güç verir. Amaca yönelik eylemler daima kalbine ve beynine ismini bir çırpıda koyamayacağın güzel hisler eker. Ve unutma dostum hayatın boyunca asla hedefine ulaşmak zorunda değilsin. Sakın aldanma sonucun büyüleyici ihtişamına. Ellerinin değmediği tüm hayaller ve sonuçlar aslında bir seraptır. Aldanırsan hep orda kalırsın, aldanırsan hayalperest derler sana. Çünkü o kadar orada yaşarsın ki gerçeğinle hayalin birbirine girer. Asla başarının ölçüsü hedefe ulaşmış olmak değildir asla.

Hep izleriz ya sinemalarda başrol oyuncusunun film başlarken bir hayali vardır. Sonra o hayalini gerçekleştirir ve film biter. Bizde kendimiz başarmış gibi hisseder ve mutlu uyuruz.
Şimdi burada 2 nokta var.
Birincisi hayat film değil.
İkincisi ise amaç gerçekleşene kadar hayat bir nedenle bitmiş olabilir.

Demek ki sonuçların hayattaki karşılığı sıfırdır. İnsan içinde olduğu her işin, mücadelenin sadece sürecinden sorumludur. Çünkü irade süreçtedir, sonuçta değil. Sonucu etkileyen onlarca faktör; iradenle değiştiremeyeceğin onlarca faktör vardır. Sana düşen iradenle süreci yönetmektir.

Örneğin TUS’ta 70 alacağımıza inanmadığımız için çalışmıyor ya da 70 alabileceğimize inandığımız için motive oluyoruz daha çok çalışıyoruz.

Çoğu zaman şöyle başlayan cümlelerimiz var: “ben böyle yaparsam……olur.” Ne yanlış bir motivasyon kaynağı seçtin görüyor musun? Yani bir sonuç var ve ona ulaşma şartı ortada. Cümlede ne yok koskoca bir nasıl yapacağı bilgisi yok. Şimdi ne olacak bu cümleden sonra ya sonuca yaklaşacak yaklaştıkça umut edeceksin ki bu çok daha az görülür. Çokça görüleni ise nasıl gidileceğinin haritası çıkarılmamış amacında sağa sola savrulacaksın hep. Çok çabuk yorulacaksın, her şeyden çok çabuk yıpranacaksın, ilk zorluğunda dizlerinin üstüne çökeceksin. O yüzden senin asıl başarın sürece giden yolda ki gayretindir.

Unutma; başkalarına hükmeden kuvvetli, kendine hükmeden ise kudretlidir ve kudret kuvvete galiptir.

Çay bitti haydi hoşkall….

Vefa123
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Vefa123 » Pzr Kas 05, 2017 8:55 pm

Cok tesekkurler

drtek
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drtek » Pzr Kas 05, 2017 9:07 pm

Teşekkür ederiz hocam

M.one
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen M.one » Pzr Kas 05, 2017 9:20 pm

Hocam hırstan ve huzursuzluktan uzak gayretle sabırla istemeyi ne güzel tariflemişsiniz .Hayat tecrübelerinizi dinlemeyi çok isterdim. Dert edilen birçok noktayı analizlerinizle aştığınıza inanıyorum .Yazılarınızın devamını dilerim. Kaleminize sağlık , çok teşekkürler.

Brenilya
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Brenilya » Pzr Kas 05, 2017 9:25 pm

Hocam hayata anlamla bakan gözlerinize, satırları sevgiyle süzen yüreğinize, özenle yazan ellerinize sağlık. Manasıyla zihnimin, duygusuyla gönlümün dalgalanmasına sebep oldunuz. Çok özel bir insansınız. Teşekkür ederim bu kadar özel bir yazı için. Sizin gibi tecrübelerini mesleki ve hayati anlamda aktaran çok az insan var. Allah daima sizi en doğru insanlarla karşılaştırsın.

halimero
VIP
VIP

Mesaj gönderen halimero » Pzr Kas 05, 2017 10:55 pm

Çok hoş bir yazı :)

DrPrednol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen DrPrednol » Pzt Kas 06, 2017 2:30 am

Yüreğine, kalemine sağlık bayadır böyle motive hissetmemiştim :)

yeşildenizkabuğu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yeşildenizkabuğu » Pzt Kas 06, 2017 7:38 am

Ruhunuzdan kaleminize dökülenleri bize iletme cesaretiniz için tebrik ederim ve teşekkür ederim. Kişilerin farkındalık bilincine ulaşması hem kişisel yaşamlarında hemde toplumsal yaşamda büyük güzellikleri de beraberinde getirecektir.

korsann80
VIP
VIP

Mesaj gönderen korsann80 » Pzt Kas 06, 2017 11:30 am

Gaye i hayal olmazsa ezhan enelere döner.sözünün çok beliğ ve sade açıklaması.twsekkurler hocam kaleminize saglik

Kullanıcı avatarı
KÜR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen KÜR » Pzt Kas 06, 2017 7:55 pm

Bilgi Bilek Büker yazdı:
Pzr Kas 05, 2017 7:35 pm
Hoşgeldin dostum :)

Ve unutma dostum hayatın boyunca asla hedefine ulaşmak zorunda değilsin.

Demek ki sonuçların hayattaki karşılığı sıfırdır. İnsan içinde olduğu her işin, mücadelenin sadece sürecinden sorumludur. Çünkü irade süreçtedir, sonuçta değil. Sonucu etkileyen onlarca faktör; iradenle değiştiremeyeceğin onlarca faktör vardır. Sana düşen iradenle süreci yönetmektir.
Hocam bu yazınız için çok teşekkür ederim. Yazınızın özellikle bana dokunan kısmını alıntı yaptım. Bu yazdığınızı önce tecrübe etmek sonra anlamak ve sonra tatbik emek aşamalarını bizzat yaşadım. Umarım bu yazınızı sadece Tıp fakültesini bitiren ve bitirmek üzere olan arkadaşlar değil, yeni başlayan arkadaşlar da okur ve tecrübe ile anlama kısmını hemen geçip tatbik etmeye başlarlar.
Zaman akıp gidiyor, dur demek olmaz.
Sarılıp geçmişe avunmak olmaz.

Umudunu kaybedip, pes etmek olmaz.

“Köşe yazılarım” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir