PATOLOJİ DERSİNE NASIL ÇALIŞALIM, NELERE DİKKAT EDELİM

Cevapla
Bilgi Bilek Büker
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 65
Kayıt: Cmt Eyl 02, 2017 3:56 pm
Reputation: 274

PATOLOJİ DERSİNE NASIL ÇALIŞALIM, NELERE DİKKAT EDELİM

Mesaj gönderen Bilgi Bilek Büker » Çrş Eyl 27, 2017 10:17 am

PATOLOJİ
Temel bilimlerden kliniğe açılan kapı: Patoloji
Tusta dahiliye ve pediatri gibi sınavı büyük bölümünü ilgilendiren derslerden önce çalışılması gereken ders patolojidir. Fizyolojiden sonra, dahiliyeden önce bakılması kanımca en ideal tus başlangıcıdır. Patoloji; dahiliye ve pediatriyle ortak konulara sahip olmasına rağmen konuları daha hücresel düzeyde, genetik zemini daha fazla irdeleyen bir tarzda ele alır. Tusta kendisini ilgilendiren 22 soru olmasına rağmen dahiliye, pediatri, genel cerrahi, bazen kadın kodum ve mikrobiyolojiden de soru yaptırması açısından sınavda yaklaşık 40-50 soru iyi bir patoloji bilgisiyle yanıtlanabilir. Patoloji dersini dahiliye ve pediatri çok iyi destekler. Ayrıca küçük stajlar dermatoloji deri hastalıklarını, küçük stajlar nöroloji sinir sistemi ve kas hastalıkları kısmını patolojiyi aratmayacak kadar destekler. O açıdan patoloji çalışılması kolaydır ve açığı birçok yerde kapatılabilecek bir derstir. Bundan dolayıdır ki kursiyerler genelde patoloji çalışmaktan hoşlanır ve genelde bir problem olarak da görmezler.
Şimdi konu konu irdeleyelim. Sistemleri bütüncül bir yaklaşımla ele alacam.

Hücre Hasarı/Ölümü: Bu konu temel patoloji bilgilerinin öğrenildiği, kolay anlaşılır ve sınav için basit soruların geldiği başlıktır. Çok sık duyulan Na-K ATPaz’ın hasar esnasında başına gelenler ve sonuçları ana mantığı teşkil eder. Bu konuda Robinsin yenilenmesiyle textbooklara eklenen 2 yeni hücre ölüm şekli mevcut. Bunlardan biri nekroptoz bir diğeri piroptozdur. Bu iki kavram şu an sadece tusem patoloji kitabında ayrıntılı yer almaktadır. Diğer kitapları kullanan arkadaşlar bu 2 tanımı öğrenip kitaplarına not etsinler.

İnflamasyon: Kolay anlaşılır hücre hasarı konusundan biraz daha karışık inflamasyona geçerken ilk bilinmesi gerekenlerden biri İnflamasyonun kimsayal mediatörleri ve bunlardan hangilerinin depolanabiliyor olduğudur. Akut ve kronik İnflamasyon farkları ve bu 2 paternin hangisinde hangi hücre tipinin baskın olduğu konunun temel noktalarındandır. İnflamasyona yanıtta lökosit hareketlerinin sıralaması ve bu hareketlerdeki öncü moleküler oluşumlar iyi öğrenilmelidir.

İmmün Sistem Patolojisi: bu başlıkta en önemli noktalar Amiloidoz ve aids’tir. Özellikle Amiloidoz klinik olarak tanısı kolay konulan bir hastalık olduğu için bir tusiyer için de vazgeçilmez soru kaynağıdır. Otoimmün hastalıklar dahiliye Romatoloji ile paralel gider yüzeyel bir bakış yeterli. Bu konuda doku transplantasyonunda red tipleri ve bunların hangi İmmün mekanizmalar aracılı olduğunun altını çizmenizi öneririm.

Onarım, Yara İyileşmesi: Ekstrasellüler matrik elemanlarının tedavi edici şeklini ifade eden bu konu başlığını çalışmadan önce fizyolojide ECM kısmına bakmak bu kısmın algısını kolaylaştırır. Büyüme faktörleri kısmı ezberi zor kısımdır. Bu bölümde TGF-a’nın EGF’ye benzer olduğu bilgisini hemen bir kenara not et. Diğer faktörlerden ise VEGF, TGF-b, FGF’nin öğrenilmesi yeterlidir.

Hemodinamik Hastalıklar: tanım şeklinden giden en kısa konulardan biridir. Çok kolay anlaşılır çok da basit sorular gelir bu bölümden

Neoplazi: Tusta en fazla soruların geldiği konulardan biri kanserdir. Neoplazi konusu detay çalışılmayı hak eden bir konudur. Prekanseröz durumlar klinik için çok iyi soru kaynağıdır. Aynı şekilde viral Karsinogenez, kronik İnflamasyon zemininde gelişen kanser tipleri de sıkça sorgulanır. Neoplazi genetiğinde dikkat edilecek nokta hangilerinin tümör supresör gen olduğu, hangilerinin nokta mutasyon olduğu, hangilerinin DNA onarım genleri olduğudur. “En sık gözlenen nokta mutasyon hangisidir” sorusunu soranlar şıklara mutlak bir tümör supresör gen olan p53’ü de eklerler. Bu açıdan hangisinin hangi grupta olduğu önemli.

Çocukluk Çağı Hastalıkları: Bu kısım aslında pediatride bir kaç seçilmiş konunun anlatıldığı bölümdür. Bu kıısmda Nöroblastom ve wilms tümörüne odaklanmak yeterlidir. Ayrıca bu 2 tümörün prognoz kriterleri hem pediatri hem de patolojiden gelebildiği için önem arz eder.

Genetik Hastalıklar: Aynı kısım pediatride de geçer. O açıdan başlık şeklinde bakmak yeterli.

Solunum Sistemi / Kalp / Damar / Sindirim / Üriner Sistem / Endokrin /Diğer Sistemlerin Hastalıkları: Dahiliye & Pediatri & Küçük Stajlar aynı bilgiler neredeyse patolojiyi aratmayacak kadar çok geçer. Bu durum neredeyse tüm sistemler için böyledir. O yüzden birçok sistem için tavsiyelerimi de bir alt başlıkta toplamayı uygun gördüm. Patolojide üzerinde durulması gereken ilgili hastalığa sebep olan bir gen varsa onun bilinmesidir. Yoksa klinik yaklaşımları, tedavi ve tanı şemaları esasen dahiliye çıkışlıdır. Akciğer kanserleri, Larinks kanseri göğüs hastalıkları kısmında semptom ve tedavi şeması halinde anlatılırken tus ise alt tiplerini ve ilgili tipin genetik zeminini hatta etyolojisini sorgulamayı çok sever. Örneğin TFF ve Napsin-A pozitifliği adenokarsinomada var demek için patoloji bilgisine ihtiyaç vardır. Dahili bilgi bu soru için yetersiz kalır. Zaten bahsettim tekrar diyorum. Bu tip genetik zeminler hep patoloji kaynaklıdır. Hastalığı, tedavisini, tanısını dahili kaynaktan etyolojik zeminini ve özellikle de genetik zeminini ise patolojiden öğreneceksin. Hematopoetik sistem için tüm dikkatinizi patolojide sadece lösemi & lenfoma bölümüne verin. Öncesinde anlatılan anemi ve kanama bozlukları başlığı dahiliyeden öğrenmeniz gereken bölümdür direkt geçin gitsin. Üriner sistemde böbrek hastalıkları dahiliye mesane hastalıkları ise küçük stajlar desteklidir. Burada bir noktayı belirtmek isterim; mesane kanseri morfolojisinde papiller ürotelyal neoplazi ve karsinom arasında ki farkın iyi irdelenmesi gerekir. Endokrin sistem patolojisinde tiroid kanserlerinin genetik mutasyonlarının altını çizmekte yarar vardır.

Patoloji konularının dahiliye & pediatri & küçük stajlarda da geçiyor olması patoloji dersinin önemini azaltmasın gözünüzde. Konuları patolojide es geçip diğer derslere havale etmek yanlış bir yaklaşımdır. İdeal tus çalışma noktalarından biri patoloji dersinin hemen sonrasında dahiliye ve pediatri çalışılmasıdır. Bu sıralamada giderseniz eğer patolojide hücresel ve genetik düzeyde elde ettiğiniz bilgiyi dahiliye ve pediatride klinikle özdeşleştirdiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Saygılar…Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Patoloji” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir