Ses kayıtları ve Kul hakkı?

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
aydntrn

Ses kayıtları ve Kul hakkı?

Mesaj gönderen aydntrn » Cmt Oca 06, 2018 1:04 am

Herkese merhaba, tusa ses kayıtlarıyla çalışmayı düşünüyorum. Garip bir soru olacak ama hocaların kül hakki için ne düşünüyorsunuz? Hocalar haklarını helal ediyor mu ? Sonuçta burda bir emek var şüphesiz bu konudaki düşünceleriniz nedir ?Cok arada kalıyorum . Teşekkür ederim .

Kullanıcı avatarı
Sinancino
VIP

Mesaj gönderen Sinancino » Cmt Oca 06, 2018 1:14 am

sonuç olarak hocalar ücretlerini alıyorlar artı öğretmenliğin mantığı bilgi vermek değil midir ? bence bu hocalar paraya tapan insanlar değildirler böyle olsa hem doktorluk gibi kutsal bir mesleği seçmezlerdi herhalde umarım böyle hocalardır

hedeftus17
VIP

Mesaj gönderen hedeftus17 » Cmt Oca 06, 2018 4:54 am

olaya şöyle de bakılabilir, anlattıkları kendi buldukları şeyler değil emek verilip hazırlanan yabancı textbookları,özetleyip önümüze koyuyorlar.

Kullanıcı avatarı
dr.zuzu

Mesaj gönderen dr.zuzu » Cmt Oca 06, 2018 6:13 am

Tusemin hocalarından bizzat kendim duydum, tusdatanın da şube sorumlusu söyledi bana: kesinlikle hocalar haklarını helal etmiyormuş. İsteyen herhangi bir hocaya sorabilir. Vip arkadaşların yazdığı yorumlar mantık dışı. Sen bir acilde 7 nöbet tutuyorsun ve maaşını alıyorsun. Devlet, nasıl olsa maaşını alıyor, hadi git başka acilde de 15 nöbet daha tut diyor mu? Adamlar o çevirilere ve kitap tasarımlarına yıllar harcıyorlar, bunu da basit bişey olarak görmek ayrı bir saçmalık. Velhasıl alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.

sonTUSbükücü

Mesaj gönderen sonTUSbükücü » Cmt Oca 06, 2018 6:49 am

aydntrn yazdı:
Cmt Oca 06, 2018 1:04 am
Herkese merhaba, tusa ses kayıtlarıyla çalışmayı düşünüyorum. Garip bir soru olacak ama hocaların kül hakki için ne düşünüyorsunuz? Hocalar haklarını helal ediyor mu ? Sonuçta burda bir emek var şüphesiz bu konudaki düşünceleriniz nedir ?Cok arada kalıyorum . Teşekkür ederim .
Bir işe emek verenin karşılığını eksiksiz talep etmesi en doğal hakkıdır, hukuken de uygundur. İtikadi olarak sizce eğer doğru bilgi ampirik ise; hukuken teliflendirilebilir mi?, Veyahut bilginin Allah katından gelmekte olduğuna inanıyor iseniz sizce satılabilir mi? sanırım sorunuza verilen cevaplar aslında bu noktadan itibaren ikiye ayrılıyor.

sonTUSbükücü

Mesaj gönderen sonTUSbükücü » Cmt Oca 06, 2018 7:21 am

dr.zuzu yazdı:
Cmt Oca 06, 2018 6:13 am
Tusemin hocalarından bizzat kendim duydum, tusdatanın da şube sorumlusu söyledi bana: kesinlikle hocalar haklarını helal etmiyormuş. İsteyen herhangi bir hocaya sorabilir. Vip arkadaşların yazdığı yorumlar mantık dışı. Sen bir acilde 7 nöbet tutuyorsun ve maaşını alıyorsun. Devlet, nasıl olsa maaşını alıyor, hadi git başka acilde de 15 nöbet daha tut diyor mu? Adamlar o çevirilere ve kitap tasarımlarına yıllar harcıyorlar, bunu da basit bişey olarak görmek ayrı bir saçmalık. Velhasıl alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.
niye, hoca daha fazla yoruluyor mu sen ses kaydını dinledin diye? ya da yaptığı işin niteliği değişiyor mu?

Dershane ücretini belirleyen ekonomik kaygıları savunmak için kul hakkını öne sürmek öncelikle erdemli bir davranış değil. Dersi derste dinlemenin yerini tutacak birşey de değil nihayetinde. Kitabın fotokopisini çektirip kullanmaktan bahsetmiyor burada.

hedeftus17
VIP

Mesaj gönderen hedeftus17 » Cmt Oca 06, 2018 8:08 am

dr.zuzu yazdı:
Cmt Oca 06, 2018 6:13 am
hocam sizin mesajlarınıza baktım da anladığım kadarıyla burdaki kaynakları siz de kullanıyorsunuz. ':)

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Cmt Oca 06, 2018 8:36 am

Bilmem
En son Ezgisu tarafından Cmt Oca 06, 2018 1:40 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ekomatik
VIP

Mesaj gönderen ekomatik » Cmt Oca 06, 2018 8:59 am

hedeftus17 yazdı:
Cmt Oca 06, 2018 4:54 am
olaya şöyle de bakılabilir, anlattıkları kendi buldukları şeyler değil emek verilip hazırlanan yabancı textbookları,özetleyip önümüze koyuyorlar.
Aynen katılıyorum sana ve şunlarıda eklemek isterim,bu hocaların çoğu kendi üniv. aynı performansla ders anlatıyorlar mı acaba? aldıkları akademisyen maaşının anlamlarından biri öğrenci yetiştirmek, acaba kaçı hakkını verdi? (benim üniv. 0 kişi) nasıl akademisyen olduklarıda ayrı tartışma konusu vs. çok şey var daha eleştirilecek.. youtube a tusdata rezleti yazıp videolara bir bakın bence. bilginin ticareti olmamalı

voldemort

Mesaj gönderen voldemort » Cmt Oca 06, 2018 9:19 am

Kitaplarındaki hatalı kısımlar, hatalı sorular, yanlış basımlar için tek bir düzeltme notu bile yayınlamayan kurumlar bizim hakkımıza girmiyor mu? Kurumun ekonomik geliri korunurken kurumun hakkı oluyor da, benim geleceğim korunurken neden benim hakkım göz ardı ediliyor? Karşılıklı kul hakkına giriyorsak da öbür tarafta görüşürüz.