Eftal Hocanın Önerileri

antituss
VIP

Eftal Hocanın Önerileri

Mesaj gönderen antituss » Pzr Nis 15, 2018 3:07 am

Öncelikle bu yazının yüzde doksanının kaynağı Eftal Hocamızın önerilerine ve tavsiyelerinin olduğu ses kaydına dayanıyor. Ses kaydını ve önerilerini dinleyerek temize geçerken biraz da motivasyonumu yükseltecek süslemeler yaptım sadece .

Kendim için hazırlamıştım daha sonra burada da paylaşmak istedim. Yazıyı çoğunlukla hocanın dilinden yazdım. Amacım okurken aynı etkiyi yaratmaktı. İyi okumalar :)

Yazıma öncelikle “Benim netlerim neden artmıyor ? “ problemiyle başlamak istiyorum. Şunu söyleyerek içini rahatlattıktan sonra gerçeği söyleyecem. Netler sınav yaklaştıkça parabolik olarak artar. Yani sınava bir ay kala inanılmaz bir yükseliş olur. Gerçek de şu ki eğer doğru çalışmazsan kendi kendine netlerin olduğu yerde kalır. Bu yazımızın amacı da budur. Nasıl doğru çalışmalıyız ? Doğru çalışmanın ölçütü nedir ? Günde kaç saat çalışmalıyım ? Kaç dk da bir ara vermeliyim ? Denemeleri ne zaman çözmeliyim ? TTS leri hangi şekilde çözmeliyim ? Kaç kere bakmalıyım ? Son bir ayda kampa gitmelimiyim ? Vs. vs. vs.

Doğru çalışmak nedir ?
Değerli bir hocamız der ki “ Arkadaşlar bir resmin kime ait olduğunu gözünüzün dibine getirdiğinizde de anlayamazsınız 100 m öteden baktığınızda da “
Çıkaracağımız sonuç şu ki sınavı ne gözümüze sokacak kadar ayrıntı ne de 100 m öteden anlayacak kadar yüzelsel yapıyorlar. Gerektiği kadarını bilmek yeterli. Gerekli olan nedir ? Hocanın çizdirdiği yer. Daha fazlası ayrıntı . Daha azı ise yüzelseldir.
Tus kitabından ayrı not çıkarmalımıyım ? Özet yazmalı mıyım ? Yazarak çalışmak verimli mi ?
Görsel hafıza denen bir nimetimiz var arkadaşlar. Dolayısıyla bunu kullanmalıyız. Her çalışmamızda yeni bir tasarım ile zihni yormanın anlamı yok. Tek bir tablo oluşturmalıyız zihnimizde. Dolayısıyla yazarak ve özet çıkartarak çalışmak fazla zaman kaybı ve görsel hafızayı bozan bir tekniktir. İlla ben yazarak çalışıyorum diyorsan kağıda üstünkörü karalayıp sonra onu çöpe atarsın. Aklında kitap kalır.

Tekrarımı ne kadar sürede yapmalıyım ?
Tekrar için sure istiyorsan bu o dersin anlatıldıldığı toplam saatin iki katı kadardır. Örneğin biyokimya kitabı 2 fasikül ve her biri 20 saat ise totalde 40 saatte bitirmen gerekir. Bütün amacın gayen tekrarların biyokimyayı günde 10 saat çalışarak 4 günde bitirmek olmalı . Bunun içinde tabiki de TTS ler de olacaktır. TTS siz tekrar tekrar değildir.
TTS demişken TTS leri nasıl çözmeliyim ?
TTS leri çözerken kesinlikle yapmayacağın birşey varsa o da çözebildiğin sorunun açıklamalarını okumak olacaktır. Eğer her sorunun açıklamasını okuyacaksan 2 sene sonraki TUS için çalışıyorsun demektir. TTS leri konu sonunda da ders bitiminde de fasikül bitiminde de çözebilirsin. Hiç farketmez. Unutma TTS Tus’un yarısıdır !

Kitapları ilk defa doldururken nelere dikkat etmeliyim ? Offline’I nasıl kullanmalıyım ?
Kitaplarını mümkün oldukça dershanede doldur. İşine yarayacak çoğu bilgi zaten kitaplarda yazılıdır. Yazamamanın derdine düşüp de offline da durdurarak saatlerini harcama. Hocanın ağzından çıkar herşeyi yazmak yerine önemli dediği yerlerin altını çizmek sınava hazırlanırken yapacağın ilk ve en önemli adımdır. Offline sadece kaçırdığın dersleri dinleyebilmen için kurulmuş bir sistemdir. Dershaneye adapte olman başta zor olabilir. Bu yüzden verimsiz geçiyor diyip pes etme. Emin ol beynimiz herşeye çok güzel uyum sağlıyor. Dershaneye devam etmek hem zaman kazandırır hem de seni sürecin içinde tutar. Kalan zamanını kendin okuyarak değerlendir. Çünkü netlerimizi en çok arttıracak şey kendi okumalarımızdır.

Dershanedeki dersleri kaç kere dinlemeye gelmeliyim ? Bir kere dinlemek yeter mi ?
Genelde bir kere 5. Sınıfta dinlemek yeterli . Daha sonrasında kendi tekrarlarınızla o bilgiyi sahiplenin . Yoksa o bilgi sizin olmaz. Dershanede dinlediğiniz bilgiye sahip olmak istiyorsanız onu eve-kütüphaneye götürmelisiniz. Ardından tekrar etmediğiniz bilgiyi dershanede bırakırsınız. 6. Sınıfta en fazla 2. Kere dersi dinlemeye gelin . Ama unutmayın dershanede ders dinlemek bir tekrar değildir.

Ders Çalışırken molalarımı nasıl ayarlayayım ?
Mutlaka her 50 dk çalışmanın sonunda 10 dk ara verin. 5 saat ara vermeden çalışan biri o gün çok iyi çalışır ama 5. Gün çalışmadan bıkar. Zihnimizi yormamak için motoru arada dinlendirmemiz gerek. Uzun saatler çalışabilmenin mantığı budur. Günü planlarken Asla gece saatlerine ders koymamalıyız. Evrimsel olarak gelişmiş zihnimizin o saatlerde ihtiyacı olan tek şey güzel bir uykudur. Çalışmalarımızı kesinlikle kütüphanede yapmalıyız. Bu hem caydırıcı faktörleri yok eder hem de motivasyonumuzu arttırır.

Tus kampına gidelim mi ?
Buna karar vermek için 3 önemli soruyu kendimize sormalıyız.
1.Tus kampında yapılacak programı kendin yetiştirebiliyor musun ?
2.Motivasyonunu yüksek tutabiliyor musun ?
3.Aşırı detayda boğulma gibi bir problemin var mı ?

Hiçbirşey hatırlamıyorum Hocam ne yapacam ben ? Doğru çalışmadım mı acaba ?
Eğer planladığın gibi çalışmışsan ve çalışırken okuduğunu anlayıp TTS lerini çözmüşsen kimse senden kitabı hoca gibi dershaneye gelip anlatmanı beklemiyor. Senin tek görevin soruları çözebilmek.. Denemede çözebileyim sınavda çözerim zaten dememiz gerek.
Hiçbirşey hatırlamıyorum diyeceksiniz . O zaman beni hatırlayın bana güvenin ve buna inanmayın !

Son olarak sınavda netlerimizi birden 5-10 net yükseltebilecek
3 ALTIN KURAL

1. Bir sınavı çözerken 10. sorudaysak onu çözmeye onaklanmalıyız. 9 a veya 11 e bakarsak muhtemelen hiçbirini çözemeyiz. Her soru kendi içinde bir bütündür. Sadece ona odaklanıp tüm dikkatimizi ona vermeliyiz. Soruyu çözerken önemli verilerin altını çizmeliyiz. Yoksa sonradan dikkatimizden kaçabilir ve bağlatı kurmakta zorlanabilriz. Sorunun sonundaki ifade en önemli ifadedir. Sorunun kaderini değiştirir mutlaka dikkat etmeli hatta altını çizmeliyiz. Mümkünse soruyu 2 ye bölmeliyiz. Soru ve şıkları diye. Elimizdeki herhangi birşeyle cevapları kapatarak soruyu okumak en mantıklı olanıdır.

2. İki şık arasında kalınca ne yapalım ? İlk aklına gelen doğrudur. Kendine de eline de hakim ol ve değiştirme. Ne kadar sallamalıyım ? iki şıkka indirdiysen yaradana sığın ve salla  3 şıkkın arasında kaldıysan sallama boş bırak.

3. Soruların hepsinde tuzak var mantığından kurtulun . Ayrıntıdan uzak dur . Ayrıntı hasstalığıyla yapacağınız 3-4 soru yüzünden birsürü soruyu kaçırırsınız . Sınav mantığından uzaklaşmayın . Daha once ayrıntıyı biliyorsanız ve gerçekten bu ayrıntının sorgulandığını o an hatırladıysanız ve buna inandıysanız ona uygun işaretleyin. Onun dışında o an ilk defa aklınıza gelen bir ayrıntıya bulaşmayın

Sınavın son dakikasına kadar mücadele edin. Son düdük çalana kadar kimin kazandığını bilemezsin. Son dakikaya kadar ilk 1000’e de girebilirsiniz 100’e de .
Ve son olarak …

“ Şimdi sıkıntı çek hayatın boyunca bir şampiyon gibi yaşa “ Muhemmed Ali