Tus mu o da kimmiş?

Silipnat
VIP

Tus mu o da kimmiş?

Mesaj gönderen Silipnat » Prş Kas 30, 2017 9:38 pm

Merhaba arkadaşlar konuya giriş yaparken öncelikle kendimi tanıtayım burada cok fazla arkadaşa destrk veren birçok köşe yazısı yazmış başarıları bilinen tasdikli insanların yanında ben daha jedi evreninde bir padavan cerrahi servisinde bir ekartor anca sayılırım lakin size nacizhane bazı tavsiyelerde bulunmak istedim. Bu aktaracaklarım yaklaşık 1.5 yıldır sürekli okuduğum araştırdigim kendi bilgilerim ve bu tus sürecindeki tecrübelerimle harmanladiklarimdan oluşmakta. Neyse gevezeligin lüzumu yok.
Arkadaslar dershane sürecinden önce başarılı bir öğrenci sayılmazdim açıkçası herkes bilir ki özellikle perifer okullardakilerde bu daha hakimdir işte hacettepede insanlar dönem 3te 5 tekrar atıyorlar Cerrahpaşa çapa desen zaten intörlük yapmıyorlar oradakilerle nasıl yarisicaz tus dünyanın en zor sınavı gibi kimi dogru kimi de sehir efsanesinden ibaret birçok laf duyduk hepimiz. Kendi hikayeme döneyim bu düşüncelerin saçmalık olduğuna kendimi inandirarak kazandigim bölümde şehirde neler yapacağımin hep hayallerimi süsleyen Amerika'daki staj eğitim surecimin, cocuklugundan beri bulunmak istediğim ülkemizin en köklü Üniversitesi olan ITFnin ameliyathanesinde scurbs icinde nöbet ertesi halimin hayallerini kurmaya başladım. Neticede periferde de olsak hayallerimizi de satmadık ya :). Derslerin başlamasıyla kendime kurallar koydum derler ki bir işin alışkanlık haline gelmesi için o işi en az 21 gün yapmalısınız ki yaptığım belki de en doğru işti azar azar da olsa her gün mutlaka o dersin başında oturdum. Dışarı çıkma bisiler yapma tekliflerini kesin bir dille reddettim. Artık belli bir rutine binmeye başlamıştı işler ilk başta pek de güzel gitmedi tabi ki ama muhim olan her gün çalışmaktı 1 ay sonunda ders çalışmadığim her gün vicdan azabını duymaya başlamıştım. Step 1 mission accomplished. Step 2 önerim derslere bi adam akıllı çalışayım hissiyatindan uzak durmaya çalıştım her tekrardan sonra çalışacak öğrenecek yeni yerler bıraktım. Hızlı çalışılması taraftariyim açıkçası sürekli bir döngü içinde olmak bence çok daha önemli detay bilgiye temeli yerlestirdikten sonra kollateraller yoluyla ulaşmak cok daha kolay olacak emin olun. Şöyle bir anksiyete vardı ilk başladığımda acaba şu hoca nasıl acaba bu dersi şuradan mı dinlesem ki gibi kendi kitabıma hocama kesinlikle güvenmiyordum. Bunun hata olduğunu en guvenmedigim hocalar sayesinde o dersleri ogrendigimde o cok marka olan bazı hocaların aslında fazla abartildigini da gördüm. Demem o ki şüphe duysaniz da derse otururken çalıştığinız nota oradaki bilgiye güvenin yoksa odaklanmayi başarmazsiniz bilgiyi size ait yapamazsınız.
Lafı çok uzatmadan son bir fikrimi de belirteyim. Ders çalışma işini sorumluluk bilinciyle yapmayın. Öyle yaparsanız zorla dersin başına oturur bir an önce sıkılıp bırakmak için binbir türlü bahane uretirsiniz. Artik nasıl yapacaginiz sizin kişiliğinize kalmış ama bir oyun bir yarışma haline getirin. Çalışılacak her konuya öğrenilen bir bilgi olarak bakın bilmenin verdiği hazzı yaşayın. Geçilecek her rakip size experience kazanırdırsın sürekli level atlayın yeni donanımlara sahip olun her gün biraz daha üstüne koyun emin olun bunu basaracaksınız bunu hepimiz başarıcaz. Hiçbirşey için cok gec değil kendimize bahane sunmaya da hiç gerek yok gerçekten istiyorsanız planınızı yapın ücretsiz kullanıcı kaydinizi yaptırıp oyuna başlayın. Let the hunt begin!. Not: Uslu bir tusiyer olursanız belki siz de bölüm sonu canavarını görebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
painness
VIP

Mesaj gönderen painness » Cum Ara 01, 2017 7:34 am

güzel yazı.elinize saglık hocam.bende elımdekı kıtaba hocaya guvenememe duygusunu yasıorum sureklı.bunu nasıl astıgınızı biraz daha acar mısınız

Silipnat
VIP

Mesaj gönderen Silipnat » Cmt Ara 02, 2017 11:50 am

painness yazdı:
Cum Ara 01, 2017 7:34 am
güzel yazı.elinize saglık hocam.bende elımdekı kıtaba hocaya guvenememe duygusunu yasıorum sureklı.bunu nasıl astıgınızı biraz daha acar mısınız
Hocam 2 türlü oldu aslında bu iş. 1.si deneme yanılma yoluna gittim çok merak ettiğim hocaların notlarına açıp çalıştım dinledim ses kayıtlarını ve sonradan güvenmediğim hocanın bana daha çok şey kattığını gördüm. 2.si de soru tutturmanın önemli olmadığını elindeki kaynak her soruyu da tuttursa önemli olanın hocanın sana genel mantığo nasıl verdiğinin ve anlatılanın ne kadarını yaptığın olduğunu gördüm. Zaten denemelerden şurdan burdan eksik gördüğün yerleri kitabına ekleyip güzel bi modifiye yapabilirsin. Insanlar her kaynaktan sınavı kazanıyorlar mesele emek vermekte bence.

Dr.cnfsd

Mesaj gönderen Dr.cnfsd » Sal Ara 05, 2017 3:43 pm

Merhaba :) açıkçası benim kafam dersane konusunda çok karışık. Dersaneye gitmenin ne gibi artıları oluyor? Güncel dersane notlarını alarak kendimiz üstesinden gelebilir miyiz? Yoksa notlar tek başına yetersiz mi kaliyor?

DrPrednol

Mesaj gönderen DrPrednol » Çrş Ara 13, 2017 11:31 am

Silipnat hocam çok güzel yazmışsınız :) ders çalışmayı yapmış olmuş olmak için yapmama konusunu söyleyiş biçiminiz bana motivasyon kattı.
Dr.cnfsd yazdı:
Sal Ara 05, 2017 3:43 pm
Merhaba :) açıkçası benim kafam dersane konusunda çok karışık. Dersaneye gitmenin ne gibi artıları oluyor? Güncel dersane notlarını alarak kendimiz üstesinden gelebilir miyiz? Yoksa notlar tek başına yetersiz mi kaliyor?
hocam o notlar öğrenmek için zaten yetersiz, üzerine derste söylenen trick noktalar yazılmadıktan, altı çizilmedikten, o derste o konu anlaşılmadıktan sonra tekrar için dahi yetersiz kalıyor. Sadece notlara çalışmak kağıt ve zaman israfı olur.

Öncelikle durumunuz varsa; bulunduğunuz ildeki dershanelerle görüşün, derse kim girecek öğrenin bu hocaları sorun soruşturun google da aratın. Bunlardan özellikle temel bilimlerde kaç tanesi offline'ı / ses kaydı aranan hocalar? bu önemli. Temeli anlarsanız kliniği anlatan ne kadar dandik anlatsa da epey bişey anlarsınız. Ama temel bilimlere hakim değilseniz bilgisini en iyi aktarabilen hocanın bile size katabileceği çok az şey olur. Bi hocadan öğrenebilecekleriniz hakkında fikir edinmek için ilk konusunun dersini dinlemenizi tavsiye ederim. Beni hiç yanıltmadı.

Çevremde gördüğüm haliyle dershaneye gitmeyip kazanamayanlar gidip de kazanamayanlardan daha pişman. Maddi manevi gereken fedakarlığı göstermediklerini düşünüyorlar. Yani içinizde kalacaksa gitmelisiniz ancak gitseniz de gitmeseniz de bu iş yalnızca sizde biter. Özellikle bazı kurumların perifer şubelerinde hoca konusunun ciddi değişkenlik gösterdiği daha önce defalarca konuşulmuştu. Eğer bulunduğunuz yerdeki alternatifler için durum böyle ise gitmemek daha avantajlı dahi olabilir. Ancak kabaca 3.95 civarı bi ortalamanız yoksa okulda her şeyi öğrenmediyseniz sadece dersane fasikülleri ile çalışacaksanız 50-55 puan için yarışıyor olabilirsiniz.
painness yazdı:
Cum Ara 01, 2017 7:34 am
Hocam ben popüler textbookları bilgisayara, tablete, telefona attım. Güvenemediğim yeri önceki bilgimle çelişen yeri açıp okuyorum. Hoca yanlış anlatmıyorsa bile emek verilen ve bu emek sonucunda kafada hiç soru işareti kalmadan öğrenilen bilgi hafızamda yer ediyor. Emek de zaten çok bi emek değil sadece resimlere baksanız yeter.. Dersane kitapları da büyük bir emeğin ürünü ve bizler için vazgeçilmez kaynaklar. Bi hoca ben kitabınızdaki yanlışları düzeltmedim derste uyanık olun diye demişti :) inandırıcı gelmese de bu gözle bakmanın ben faydasını gördüm. O hocanın dersi değil ancak mesela şu şekil o küçük yanlışlığı ben düzelttiğim için hala aklımda.
Resim https://pasteboard.co/GXZS8XQ.gif

“Destek NLP” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir