TUSTA HANGI HOCA HANGI KAYNAK : 11’INI BELIRLE

Drceruleus
VIP
VIP

TUSTA HANGI HOCA HANGI KAYNAK : 11’INI BELIRLE

Mesaj gönderen Drceruleus » Sal Mar 27, 2018 3:27 am

Durumunu belirten değerli birkaç arkadaşım bu soruyu özelden de sorduğu için ve her gün sitede bu konular konuşulduğu için böyle bir başlığa da yine yeniden ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu konu her ramazan “orucu ne bozar ne bozmaz tartışması gibidir” ..TUSİYERİN en iyi kaynak en iyi hoca arayışı da tartışması da bitmez @bigbangtheory hocamın bununla alakalı birkaç yazısı var sanırım bu konuyla alakalı da görüşlerini eklerse çok hoş olur.
Ben mezun olduktan sonra araya da baya zaman girince ilk rehberlik videolarımı TUSSENSEİ HOCAMdan izledim daha sınava zaman da var, açın izleyin cidden tus 4.cülüğü gibi bir gerçek var, kesinlikle vizyon genişletici.
ilk kurallardan biri bu iş malesef tussensi hocamın belirttiği gibi Gluteus Maximus işi.. Tustimedaki Küçük stajlardan Oğuzhan Hoca vardı (bilenler bilir kendisi birkaç sefer zamanında TUS türkiye ilk 10 undadır ) “ masaya oturunca zaten baya bir kişiyi eliyorsun” derdi.
Çok uzatmadan son subatzedeler olarak ilk defa 70 üstüne çıktım, bir arkadaşım BEKLENEN SORULARA inşallah tusta birinci olursunuz yazmış dua mı beddua mı çözemedim ALLAH bir daha tusdan ırak bir hayat sürdürsün .. mezun olalı 2 sene olduğu için kendime takım seçer gibi ilk 11 oluşturdum ve hepsinin en iyisi olması obsesyonuna ben de kapıldım  zevkliydi manager gibi oluyorsun dünya karması , böyle 3 dersaneden seçme yaptım falan , defansta tusemden altan ihsan Emrullah saygın dörtlüsü ilerde datadan levent kodal :D :D kesinlikle saçma ama madem bu arayış benim gibi illaki devam edecek bu başlık belki bazı arkadaslara faydalı olur... tekrar tekrar belirtiyorum konuyla alakalı aslında bingbangtheory hocamın dediği " kaynak önemli değil önemli olan çalışmak " temasına katılıyorum. Hatta kaynaklar yeniyse ve okunmuşsa asla kaynak değiştirilip GÖRSEL hafıza bozulmamalı.. çünkü sınavda emin olun o kadar öğrendiğiniz okuduğunuz mantık aklınıza gelmeyecek, mantıkla yapılınca yanlış oluyor zaten..temel içgüdü gibi TUS sınavı böyle içten gelen refleksle cevaplayacaksın.. içgüdüsel o kitabın o sayfası görseli canlanacak ve o canlananla yapılan sorular olacak.. Hatta diyeceksiniz ki “lan biokimya sayfa 125 de alt kösedeydi bir resim vardı onun yanına not almıştım o neydi şu muydu acaba ?” çat işaretle…
****O zaman TEMELden başlayalım

TEMELde hedef 100 net üstüne çıkmaktır (hedef 70 grupları buraya dikkat !!! :D subat tus temelde 7 yanlıs fizyo toplam 12 yanlışım olduğu için bu konuda ilk defa iddialıyım, bu arada fizyo hakkında yazdıklarımı bunu söyledikten sonra okumayın bence :D :D )
Neden temel neti bu kadar iddiali ve 100 net üstüne çıkacak kadar üzerine abanılası yerdir? çünkü çalıştığının karşılığı vardır, öyle önceki 5 sene yattın mı çalıştın mı hesaba çekmez, ezberdir , çalışırsan yaparsın ..klinik gibi pislik saçma çalışsan da Allaha emanet yanlış hazırlanmış sorularla kalakalacağın bir yer değildir. Emeğinin karşılığını bulacağın yerdir.(2.5 net klinik sorusu yanlış olduğu ve iptal edilmediği için ayrı kindarım arkadaşlar ondan sövdüm ama benim yolum buydu : temele aban klinikten batırsan da o seni kurtarsın :D )
soru 1: Mezun oldum ama araya zaman da girdi kaynak değiştirmeli miyim, kaynaklar bilgiler çok değişti mi?
Bu soru ders ders değişir. kendi uyguladığım ki aklıma yatan çalışma : biokimya anatomi asla ve asla değişmez açın bakın saygın hocanın 2010 videolarını izleyin yine agustosta 22 de 20 21 yaparsınız değişen bir branş değildir, kemik aynı kemik reaksiyonlar aynı reaksiyonlar yeni bir bilgi ne olabilir ... ama beklenen soruları kaçırmamak adına bu iki derste en son yıl denemeleri ders ders hemen tekrarın ardından çözülmelidir. Hep verdiğim 2 örnek subat tuşunda çıkmış olan limbik korteks SMTde yazmaz ama SMT anatomi çalışıp ardından 10-15 deneme 14 er soru anatomi bakarsanız şunu göreceksiniz datanın son 2-3 denemesi bu sorunun aşırı benzeridir.
Soru 2 Deneme ne işe yarar? Artık denemelerdeki sorular da gerçek sınav gibi atipik garip sorularla ydus bashekimlik takip edilip hazırlanıyor. 14 soruda şunu kazanırsın: nerden ne geliyor artık kafana kazınmaya başlar, nereler önemli kavramaya başlarsın soru yüzdesini keşfedersin, evet iyi gidiyorum, konuyu da anlamışım hissi oluşturur. Biokimya için de aynı sey geçerlidir sadece bilgi değişmese bile son 4 tusda sorulan sorulardan "hmm bunu sormuşssa bunu da sorar " denilen kavramlar oluşmaya başlar----- bakınız krebs siklusunda CO2 çıkan reaksiyonlar-- daha önceden vurgulanan bir yer değildi.. daha önce tusta Çıkan sorulara göre beklenen bir konu haline gelmişti, saygın hoca söylüyordu, hee bir de yine ilave kendisi birebir datanın deneme sorusuydu. (hatta oyle görünce subat öncesi artık İZositrat dehidrogenaz ile a KETogluterat dehidrogenazı ) İZ-KET diye kodlamıştım isli buğulu pis CO2 yı bana çağrıştırsın diye ) o yüzden hissettiğiniz yerleri de şifreleyin .. örnekte de görüldüğü gibi ne kadar saçma olduğu önemli değil size yeter ki hatırlatsın …

Demek ki özet iki mesaj : biokimya anatomi kaynak değiştirmene gerek yok onun yerine deneme çöz, denemeleri de bence 240 soru çözmek yerine (çok zahmetli hayatta yapamadım) çalıştığın ders sonrası deneme parça parça çöz en mantıklısı bu. I phone olanlar antıtussiften deneme pdflerini indirip stajyer olanlar internler her boşlukta hastanede otursun bunlara baksın bence… Bir de raydan çıkma gibi olacak kusuruma bakmayın ama unutmadan bunu da söyleyeyim, eğer hastanedeysek pratisyensek mesaide olacaksak internsek hastanede konu çalışılmaz bölünür kopere olamazsın konsantrasyon zorlaşır indir su pdfleri çalıştığın dersin denemesini çöz böyle yerlerde… Ben asistanlığım devam ettiği için hastaları bitirip öğle araları tts ye falan bakıyordum aralarda vs

Bu iki derse hemen kaynak görüşü belirtelim

BİOKİMYA HANGİ KAYNAK HANGİ HOCA: TUSTİME YAVUZ HOCA müthiş spot anlatır seni de kendisine katar. Saygın hoca gibi öğretecem delisi değildir net soru yakalar öyle tam tusiyerdir yani… yok oyle uzun uzunnnn mekanizma mantık öğrensin falan uğraşmaz, net ve özünü anlatır. Dersinde tüm çıkmış soruları onla beraber çözersin nerden geleceğini sana zorla empoze ettirir. Görsel hafızaya çok önem verir sunumları aşırı özenle hazırlanmıştır. Yağlardan sonraki Nükleik asit kalan konular kısmı Saygın Hocadan çok daha iyidir

TUSEM SAYGIN Hoca mekanizmaya girer ufuk açar wow olursun, birebir yakalar ama Selim hoca gibi öyle mnemonic spot falan uğraşmaz, ama öyle bir anlatır ki kendi bilgi seviyesine denkler seni…
İki hoca arasında bence çok fark yoktur, iki dersanenin de kaynağı gayet yeterlidir.
Bilgibilekbüker hocam datayı da biliyor sanırım onun görüşü 3 dersanenin de gayet yeterli olduğu yönünde

**** biokimya çalıştıktan sonra mutlaka pediatri metabolizma okunmalıdır zira oraya connection ve network kurulmalıdır ordan da yaptırır.
ANATOMİ: Ben tartışmasız hoca ve kaynak SMT derim görseli çoktur, anatomi görselle çalışılır görselle yapılır, tekrarı kolaydır. SMT Tustimedan ayrılmış sanırım . Datanın hocasının iyi yakaladığını duydum ama pek bilgi sahibi değilim

MİKROBİOLOJİ Mikrobiolojiye özel önem vermek gerekir , mikrobioloji sadece temeldeki 22 sorudan ibaret değildir .. çünkü mikrop sadece mikrop sorusu yaptırmaz, farmadan da yaptırır, dahiliye infeksiyondan da yaptırır. bu ders ile ilgili kaynağın eğer eskiyse değiştirebilirsin heleki yeni çıkan antiparaziter antibakteriyel antiviral ilaçlardan gelecek bir soruyu kaynağın eski olduğu için yapamazsan çok da güzel olmaz
ALTAN HOCA TUSEM müthiştir kingdir kraldır baldan tatlıdır çok güzel mnemonicleri vardır ydus takip eder usmle step 1 first aidden gider mnemonic bulur söyler… güldürür birebir kelime kelimesine soru yakalarr DAHA NAPSIN ADAM ? :D

FARMAKOLOJİ özel önem vermek gerekir ,farmakoloji sadece temeldeki 22 sorudan ibaret değildir ..
bu konuda kişisel görüşüm istedikleri kadar bazı hocalar facede aktif olmaya çalışşın rehberlik yapsın kimse İHSAN hoca kadar olamaz, he ama sen zaten altun hocadan veya bulent hocadan dinlediysen değiştirmeni tekrar İhsan hocayı dinlemeni falan gerektirmez. Kaynak da yine Hocamızın fasikülüdür 160 sayfa ya var ya yoktur çok kolay tekrar edilir hem.
Bir de 2016 eylül her ne kadar reklamda bir günde hepsini yakaladık hafıza tekniği vs diye doğru olmayan bilgiler dolansa da Tustimeda sugammadeks anlatılmazken İHSAN Hoca fasikülüne çoktan ekleyip bekliyordu.

TUSPOT3 diye kitabı var Hocamızın çözmek nasip olmadı ama iyi kitap olduğuna eminim. Bence TTSlerin son 7-8 yılına bakıp hemen ona bakılabilir.

PATOLOJİ özel önem vermek gerekir ,patoloji sadece temeldeki 22 sorudan ibaret değildir :D genel vizyondur , küçük stajlar hakkında temel oluşturur, gidersin kadın doğum hakkında fikir verdirir, dahiliyede tüm hastalıklar hakkında patoloji boyutunda fikir sahibi olursun.. meme hastalıklarını anlatır patoloji genel cerrahiden soru yaparsın..
Ben Emrullah hocayı biliyorum ama sanırım datanın Mehmet sar da iyi …. Tüm kaynaklar aynıdır ya ne değişecek Robinsi ben bile okur hazırlarım yani kaynak belli rahat yani.. Dikkat edin zaten hoca olarak da Tusem göz doktoru (Emrullah Hoca) kadın doğum doktoru(Tustime Gökhan hoca) anlatır :D

FİZYOLOJİ bence yazı burda bitti 18 soruda 7 yanlısım bu dersten ama yine de utanmadan bu konuda da yardımcı olmaya çalışacağım :D

Datadaki Tayfun Hoca ve kaynağı 2 fasikül çok çok iyi….. zaman olmadığından ses kayıtlarını vs fasikülleri yetiştiremedim yarım doktor candan yarım iman dinden eder hesabı .. ondan burdan yine obsesif çalışılmayacağı kaynağın önemsiz olduğu tekrar ortaya çıktı . aslında tüm ayırdığım 2 saatlik yazı ve emeğin boş olduğunu şu an tekrar idrak ettim :D Neyse olsun obsesif biri okur faydalanır elbet , belki kaynak aramakla geçen süresini kısaltmış olurum :D

Datanın fizyo kaynağı konu öncesi 5 sayfa tüm tus çıkmış spotlar var … onu konu çalışmaya başlamadan önce okuyorsun hemen seni TUSa oryante ediyor, konu bitiyor, tekrar çıkmış sorular ve seçilmiş beklenen sorulardan oluşan çalışma soruları… eee daha ne olsun , bir vakit lazım sadece çalışmak için , Ağustos gibi vaktim olsa bence fullenir o kaynaktan :p

*** saat geç oldu elimden geldiğince yazmaya çalıştım yarın erken kalk poliklinik falan… klinik kısmı yetişmedi, onu sonra yazarım ileri 5 li şeklinde: D bu yazıyı sadece son tuslara bizler girdik ve mesajlar geldi diye yazdım inşallah bir kişi bile faydalansa yeter. Yoksa su sitede adamı tokatlayacak ne üstadlar ne adamlar var.. Herkes en iyi şekilde isteediği bölümde hoca mobingi olmadan içine sinecek şekilde ilk önlük törenindeki heyecanla bölümüne başlar İnşallah .. nicknamele yazdığım her seyde beklediğim tek sey birinin faydalanması ve hakkımdaki iyi bir dilek bana fazlasıyla yeterlidir. Bu site hep böyle kapitalist düzene karşı böyle meslektaş dayanışmasıyla hep VAROLSUN !! ..( ANTİTUSİF TEKRAR VE TEKRAR İYİKİ VARSIN !!!)
En son Drceruleus tarafından Çrş Mar 28, 2018 1:14 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

klopidogrel
VIP
VIP

Mesaj gönderen klopidogrel » Sal Mar 27, 2018 9:06 am

tenks e lat dostum :upside_down:

Kullanıcı avatarı
painness
VIP
VIP

Mesaj gönderen painness » Sal Mar 27, 2018 9:41 am

elinize emeğinize saglık hocam cok güzel yazmışssınız.devamınıda beklıoruz

Drceruleus
VIP
VIP

Mesaj gönderen Drceruleus » Sal Mar 27, 2018 9:59 am

Vakit buldukca yazarim tabiki , bazi yerler raydan cikma oldu , derli toplu herkesin kafasina takilan belli seyleri kisa kisa yazariz hep beraber ... tesekkurler icin de lafi olmaz 👍

tusist
VIP
VIP

Mesaj gönderen tusist » Sal Mar 27, 2018 10:33 am

çok teşekkürler hocam ;)

SamTzu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen SamTzu » Çrş Mar 28, 2018 1:08 am

elinize sağlık klinik kısmını da heyecanla bekliyoruz.

Silipnat
VIP
VIP

Mesaj gönderen Silipnat » Çrş Mar 28, 2018 3:19 am

Elinize sağlık nacizane tavsiyem hedefi yüksek olanlar smt'den uzak dursunlar ve ihsan hocanın o slaytlı fasikülü yerine oturup adam akıllı kitanından çalışsınlar. Anatomi ve farma son sınavdaki gibi kolay olmayabilir. İhsan hoca harikadır. Lakin kas ve kemikte iyi olsa da smt'nin kitabı sınav az zor olsun sizi ciddi ciddi yarı yolda bırakabilir.

nsl28
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen nsl28 » Çrş Mar 28, 2018 9:29 pm

elinize sağlık hocam. klinik kısmını özellikle bekliyor olacağım. tebrikler aynı zamanda. hayırlısı olur inşallah :)

Kullanıcı avatarı
dr_yabann
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dr_yabann » Çrş Nis 04, 2018 10:17 pm

Çok teşekkür ederiz hocam.Emeklerinize Sağlık,sağolun.
Birşeyler yapabilmek için yeterince hırslı olmalısınız.Yoksa sadece kendinizi yıpratırsınız.

Göksu Demirci
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Göksu Demirci » Cum Nis 20, 2018 6:41 pm

Teşekkürler :)