TUS KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZ ?

itshkilickaya
VIP
VIP

TUS KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZ ?

Mesaj gönderen itshkilickaya » Pzr May 27, 2018 6:24 pm

sevgili hocalarım öncelikle başlık için teşekkürler çok bilgilendirici;
bir dersanenin kurucusu tts'ye savaş açmış durumda adeta en az 2 -3 yerde konusmalarını dinledim(1 tanesi canlı) tts çözmeyin zarar edersiniz, ttsde çok fazla bilgi hatası var, hiçbir şey katmıyor gibi söylemleri var. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz. Tekrarları tts ile yapmissiniz ancak gerçekten faydası var mı bu kaynakların.

halimero
VIP
VIP

Mesaj gönderen halimero » Pzr May 27, 2018 6:56 pm

itshkilickaya yazdı:
Pzr May 27, 2018 6:24 pm
bir dersanenin kurucusu tts'ye savaş açmış durumda adeta en az 2 -3 yerde konusmalarını dinledim(1 tanesi canlı) tts çözmeyin zarar edersiniz, ttsde çok fazla bilgi hatası var, hiçbir şey katmıyor gibi söylemleri var. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz. Tekrarları tts ile yapmissiniz ancak gerçekten faydası var mı bu kaynakların.
Şahsi fikrim kliniği kısa zamanda iyi bi seviyeye getirmenin en güzel yolu çok ayrıntıya takılmadan hızlıca ve bikaç çok hızlı tekrarla tts çözmektir. Zaten klinikte iyi yapmanın yolu soru çözmektir. Temel dersler içinse tts nin bana göre yararı kitabı bir çözmede bile aynı konuyu bikaç kere tekrar edip önemli noktaları çok iyi yakalıyorsun.
Ama işte ayrıntıya takılmamak çok önemli yoksa içinden çıkılamaz kitapların

Kullanıcı avatarı
mercq
VIP Plus
VIP Plus
TAG: ice.

Mesaj gönderen mercq » Pzr May 27, 2018 7:29 pm

itshkilickaya yazdı:
Pzr May 27, 2018 6:24 pm
Hiçbir şey katmıyor ifadesi biraz gaddar olmuş sanki. TTS'yi de pür bir tekrar olarak düşünmemek lazım bana göre. TTS "ösym neyi sormuş, nasıl sormuş ve neden sormuş" bakış açısıyla çözülmeli. Tekrarların sonunda fazla kastırmadan, soru-cevap olarak bakıyorum ben. Çözemediysem, bildiğimle çeliştiyse ya da soruya yabancı kalıyorsam açıklamasına bakıyorum. Açıklamada da fasikülde okuduğum yeri anımsayamıyorsam fasikülü açıp hızlıca bi göz gezdiriyorum. Görsel hafıza açısından da faydalı. Beğendiğim sorulara, açıklamalara da bi işaret koyuyorum sonradan tekrar bi bakınca kalıcı oluyor.

Bu şekilde bakmanın kimseye zararı olmasa gerek. (:
the day you stop running is the day that you arrive...

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen bigbangtheory » Pzr May 27, 2018 7:52 pm

TTS neden çözülmeli , nasıl çözülmeli ?

TUS dersane denemelerinden , hoca sorularından çok bağımsız kendine göre özellikleri olan bir sınav.. Hayatında hiç duymadığın , görmediğin soruları görme ihtimalin yüksek. Bu nedenle bir insanın TTS bakması kadar doğal bir şey yok , kaldı ki derece yapanların büyük bölümünün TTS çözdüğünü varsayarsak ve siz çözmemiş olursanız büyük bir risk almış olursunuz ve bence buna değmez..

TTS çözülmeli demek , tüm çalışmayı TTS üzerinden yürütelim demek değil.. Tekrarını atacaksın , nereleri sormuşlar , ben bu sorulan yerlere okurken dikkat ettim mi , şıklarda bilmediğim bir şey var mı şeklinde analiz edeceksin sadece.. TTS'de şıklarda geçen bilgi diğer sınavda soru olarak önüne gelebiliyor , takıntı yapıp aynı soruyu da koyabiliyorlar.

Şahsi önerim ilk 3 tekrarda mutlaka TTS ile desteklenmeli.. Oku -cevapla ve geç.. Bilmediğin sorunun açıklamasını oku , bilmediğin şıkkı not et /öğren.. TTS bize bilgi öğretmeyecek zaten , bize yol gösterecek. Atipik sorulara alışmayı sağlayacak.. 100 tane deneme çöz , çıkmış soruları görmediysen o sınavda afallarsın. Bambaşka bir yapısı var soruların ve soran insanların.. Bu soruların bu işin fizyolojisi olduğunu görmek zorundasınız bence. Sınav anında büyük bir anksiyete bile yaşatabiliyor TTS bakmış olsanız bile :astonished: :astonished:

Sonuç olarak ; TTS'ye inanma , TTS'siz de kalma :white_check_mark: :white_check_mark:
@itshkilickaya
Unutmak fizyolojik bir süreçtir , tekrar etmemek ise patolojiktir..

itshkilickaya
VIP
VIP

Mesaj gönderen itshkilickaya » Pzr May 27, 2018 9:04 pm

çok teşekkürler hocalar ttsye devam öyleyse :)

methotrexat35
VIP
VIP

Mesaj gönderen methotrexat35 » Pzr May 27, 2018 10:03 pm

@bigbangthe@bigbangtheory
Öncelikle böyle bir başlık için teşekkür ederim.merak etiğim konu tam detaylı olarak çalışma sisteminiz. 1) fasikül + Tts olması gereken ki ; tts üzerindeki hakimiyet önemli değil mi? 2)üstüne yandal çözmeyi öneriyorsunuz buna genel cerrahi dahil mi sizin çözdüklerinizi merak ediyorum 3) kendi yaptığım hata deneme çözmemek sanırım puanımı artırmama sebebim artık belli diye düşünüyorum bu konuda detaylı yorumunuzu bekliyorum çözme şekli gibi. 4) kaç tekrar yaptınız ve ne kadar sürede bir turu bitirdiniz şahsen tekrar etsemde çok kısa sürede konuyu unutuyorum tekrar baktığımda sanki hiç okumamışım gibi hissediyorum bu konuda Öner’iniz ve sizin uyguladıklarınız nedir 5) son ayınınızı nasıl değerlendirdiniz ve konu sıralamanızı nasıl yaptınız 6)gün içersinde çalışmalarınız sonunda o günün tekrarını yaptınızmı yada geçmiş konuları anımsatcak şekilde nasıl birleştirdiniz şimdilik sormak istediklerim ilerleyen zamanda tekrar olursa sormak isterim.ve tercih neresi yaptınız hocam bölüm olarak tebrikler

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen bigbangtheory » Pzr May 27, 2018 10:50 pm

@methotrexat35

1) En azından ilk 3 tekrarda Fasikül + TTS şeklinde yapmakta fayda var. Hem soru tarzını görmek hem hocaların nereleri önemsediğini kavramada çok faydası var.

2) YDUS Dahiliye + Pediatri + Cerrahi artık mutlaka çözülmeli. Kaldı ki YDUS sorularının bir çoğu TUS'ta gelenlerden daha kolay.. ( Çok gariptir)

3) 10 tekrar atmış ol , yeterince soru çözmediyseniz belli bir puanın üzerine çıkamazsınız.. TUSTİME son dönem denemeleri mutlaka çözülmeli.. Vaktiniz varsa TUS'a girer gibi süreli ve ciddi bir şekilde çözelim. Zamanımız yoksa soru-cevap şeklinde gidelim , yanlışlarımızın çözümlerine bakalım.

4) İlk tekrarlarda 1 tekrar 45-60 gün arasında değişebilir.. Bu biraz adaptasyon süreci gibi. İlerleyen tekrarlarda süre otomatik olarak kısalıyor ve 40 gün civarında fixleyebilirsiniz.. Toplamda = 5 Tekrar + 3 TTS + 2 YDUS + 30 deneme oldu sanırım.

5) Asla ve asla okuduğun yere geri dönme.. Asla ve asla ezberleyerek devam etmeye çalışma. Oku ve devam et. Unutmak fizyolojiktir , tekrar etmemek patolojiktir.. Emin olun herkes unutuyor.. .Önemli olan aynı kitaba bir an önce yeniden ulaşmak..

6) Son ay = Temel ağırlıklı çalışılacak.. Özellikle son 10 gün klinik bir şey bakmaya hiç gerek yok.. Yemeyin içmeyin ders çalışın ,10+ saate ulaşın ve durmayın.. Moral bozmayın sadece çalışın..

7) Gün sonunda , bugün ne çalıştım şeklinde yarım saat/1 saat bir göz gezdirmek çok faydalı oluyor.. Dersten bıktığınız artık uyumaya hazırlandığın bir dönemde hızlı hızlı sayfa karıştırmak bile son derece faydalı. Bilgiler anında geri geliyor ve gece boyu onlar beyninizde işleniyor =)

8) 70 + bir puan aldım , bu kadar söyleyeyim.

9) Şimdi sıra sizde >:P >:P

methotrexat35
VIP
VIP

Mesaj gönderen methotrexat35 » Pzr May 27, 2018 11:29 pm

Öncelikle üşenmeyip cevapladığınızdan dolayı teşekkürler.bu tarz bilgileri paylaşmak bile başlı başına bir erdem.mesleki ve akademik hayatınızda başarılar dilerim şimdiden. Son bir soru daha sormak isterim deneme kısmını soru cevap şeklinde bilinmeyen kısımların açıklamasını bakmak şeklinde oluyor.siz bu süreçte toplu bir şekilde deneme yapmadığınız zaman o denemeleri konu konu mu çözüp o fasikül/konuyu çalışırken kendi içinde bu demeleri eriterek mi yaptınız yoksa belli günlerde rastlege mi çözdünüz? Bu konuda ki net Tavrınız ne oldu? Birde bu çalışma sürecinde daha önce bir temel varmı idi yoksa sıfırdan mı başladınız? Sanırım bir okumuşluk vardı öncesinde. Birde son fasiküllerin eksik olduğunu düşünerek yeni notları edindim.önceden ek not şu bu bıkkınlık yaratıyordu şu anda daha toplu herşeyin fasikül içinde olduğunu ek not olmadığını bilmek rahatlattı beni psikolojik olarak.umarım yanlış yapmadım.birde bu çalışma süreciniz kaç aylık bir zamandı ? Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen bigbangtheory » Pzr May 27, 2018 11:38 pm

@methotrexat35 Ben ders ders deneme çözmekle uğraşmadım. Elime bir deneme alıp sınav yaparmış gibi çözüyordum sonra da kontrol ediyordum. Bu şekilde günde 3 deneme rahatlıkla bitiyordu , 720 soru yapar =)

Hatalarımı , bilmediklerimi , ilk defa duyduklarımı işaretleyip arada onlara da göz gezdiriyordum..

Bu çalışma yaklaşık 1 senelik bir süreç.. Bir kısmı mecburi hizmette oldu sonra istifa edip devam etmiştim.

Benim fasiküllerim de eskiydi , ek notları kitaba geçirdim , güncellemeleri de kitap üzerine ekledim , hatta deneme sorularını bile kitap kenarlarına yazdım.. Şuan bile en yeni fasikülden iyi durumdalar =)

Önemli olan soru çözmek.. Nasıl bir düzen izlediğinizin bir önemi yok. Aksine bunu kendi tarzınıza uygun belirlemekte fayda var. Başkalarının şöyle çalış , böyle soru çöz gibi dayatmaları bana hep saçma gelmiştir. 25 yaşında doktor olmuş biri , bunların kararını kendi verebilmelidir , Siz de öyle yapın.. Farkındaysanız ben sadece ana hatları çiziyorum , çok ayrıntılı programlar sunmuyorum. Çünkü bu kısmı herkes kendisi yapmalıdır.. Ve mutlaka söylediklerime uygun bir program oluşturun ve ona uyarak ilerleyin. Programsız çalışma her zaman tehlikelidir..

Avicenne
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Avicenne » Cum Haz 01, 2018 9:42 pm

Ydus son kaç dönem çözelim? 2 ay kaldı :(