Tus-telefon ilişkisi

Kullanıcı avatarı
ladyinred
VIP
VIP

Tus-telefon ilişkisi

Mesaj gönderen ladyinred » Cmt Haz 16, 2018 6:23 pm

Enchanted yazdı:
Cmt Haz 16, 2018 4:28 pm
Foresti sayenizde indirdim simdi ama son dakikalara dogru bir mesaja cevap verdim agac solup kaldi kahroldum artik telefona bakmak yok artik cok tesekkurler :D
Ahhahaha ilk kullandığımda aynı hataya düşmüştüm ne olacak ki dedim ve 2 dakika kala ağacım kurumuştu 😄 umarım faydası olur iyi çalışmalar

Resim

Nodex
VIP
VIP

Mesaj gönderen Nodex » Prş Haz 21, 2018 7:01 pm

mercq yazdı:
Cum Haz 15, 2018 11:08 pm
obirkralice yazdı:
Cmt Haz 16, 2018 6:23 pm
Enchanted yazdı:
forest kullananlar gelin, yarışalım. Birbirimizi gaza getirelim.

Plant trees with me on Forest! Insert the room code:5XBMC9T, or join in by tapping here:

https://www.forestapp.cc/join-room?token=5XBMC9T.

İyi çalışmalar herkese

Kullanıcı avatarı
mercq
VIP Plus
VIP Plus
TAG: ice.

Mesaj gönderen mercq » Prş Haz 21, 2018 7:46 pm

Nodex yazdı:
Prş Haz 21, 2018 7:01 pm
mercq yazdı:
Cum Haz 15, 2018 11:08 pm
obirkralice yazdı:
Cmt Haz 16, 2018 6:23 pm
Enchanted yazdı:
forest kullananlar gelin, yarışalım. Birbirimizi gaza getirelim.

Plant trees with me on Forest! Insert the room code:5XBMC9T, or join in by tapping here:

https://www.forestapp.cc/join-room?token=5XBMC9T.

İyi çalışmalar herkese
Hocam ne yazık ki forest tahmin ettiğim şekilde çalışmıyormuş. Odalar senkronize kullananlar için. Saatleri ayarlayıp aynı anda start verilmesi gerekiyor ve de kalıcı bir oda olmuyor bu. Arkadaş takibi için kullanıcıları arkadaş olarak ekleyip herkesin kendi arkadaşlarının durumunu görmesi söz konusu. Bunu da kullanıcı adlarıyla yapamıyoruz, uygulamaya kaydolduğumuz mail adresleriyle birbirimizi bulabiliyoruz.

Kalabalık bir grup için de nasıl bir yol izlenebilir ben bulamadım...
the day you stop running is the day that you arrive...

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Prş Haz 21, 2018 8:26 pm

obirkralice yazdı:
Cum Haz 15, 2018 9:36 pm
Ders çalışırken telefon kullanımını azaltmak için çok çabaladım. Kendimce birkaç yöntem buldum. Bende bir süredir işe yarıyorlar. Belki faydalanan birileri daha olur. Ancak öncelikle şunu söyleyeyim her şeyin başı yine motivasyonla başlıyor. Bu yöntemler birazcık ek olacak.

1. Klasik kronometre kullanımı : üniversite sınavlarından kalma bir alışkanlığımdır kendileri. Ancak kütüphanede ses çıkartması ve insanların “aa kronometre mi kullanıyorsun” “ aa bakayım bugün kaç saat çalışmışsın(sanane!)” gibi yorumlarından sonra bırakmak zorunda kaldım. Aslında bir ara gayet iyi anlaşıyordum kendileriyle. Şimdi klasik yöntemi seven ve kaç saat çalıştığını görmeyi kendine motivasyon kaynağı yapanlar için hala çok iyi bir çözüm.

2. Pomodoro yöntemini artık bilmeyen yoktur herhalde. Ancak olay bunu uygulamaya geçirmekte. Birkaç uygulama kullandım bununla alakalı:
2a. Flat tomato
2b. BeFocused
Bu uygulamaları belirli dönem kullandım. Arayüzü güzel ve kullanışlı.

3. Telefonu susturmaya yönelik uygulamalar. Mesela telefonunu derse başlarken sessiz moduna alıyorsun ve telefonu eline aldıkça sana sürekli uyarı veriyor. Evet bir yerde gerçekten işe yarıyor. Mesela:
3a. ShutApp
3b. Flipd
3c. Space
Evet hepsini bir süre teker teker deneyimledim. Ara yüzleri hepsinin farklı formatta. Hangisini nasıl beğenirseniz öyle kullanabilirsiniz. Aslında bu tip uygulamalar gün içerisindeki telefon kullanımını da kısıtlıyor. Mesela sabahtan bir sınır belirliyorsun. Bugün telefonun tuş kilidini 100 kez açıcam diye. 101.yi açtırmıyor ve sana kalan kullanımı söylüyor gibi.

4. Bir diğeri de hem dijital kronometre hem de pomodoroyu birlikte uygulayabileceğiniz ve tus ile alakalı bir program. TUS. Ücretli bir uygulama, 4.49 olması lazım. Alalı uzun zaman oldu. Herkes ücretli uygulama almak istemeyebilir ama verdiğim parayı sonuna kadar hakeden bir uygulama oldu. İncelemek isteyen için instagram sayfası var. Günlük 3 4 tane çıkmış soru paylaşımı yapıyorlar. Aynı zamanda çalışma programı belirleyebiliyorsun. O gün hangi dersi kaç saat çalıştın kaç soru çözdün hepsini kaydep haftalık ilerlemeni görebiliyorsun. Bunun bir seviye altı ve ücretsiz olan bir uygulama var: tus coach diye. Açıkçası indirdim ama ara yüzü hoşuma gitmediği için kullanmadım.

5. Son olarak yine ücretli olan ama 2 aydır efektif olarak beni ders çalıştırmaya teşvik eden bir uygulamadan bahsedeceğim. Forest. 8.49 tl sanırım bu uygulama da. Gerçekten sonuna kadar hakediyor. Kısaca mantığından bahsedeyim. Dersin başına oturuyorsun kronometreden kaç saat çalışacağını seçiyorsun ve bir de o çalışmanın karşılığı olarak ormanına dikilecek ağacını seçiyorsun. Mesela süreyi 1 saat seçtin. O süre bittiğinde eğer ağacı kurutmadan verimli bir çalışma yaptıysan o gün ormanına 1 ağaç koyuyor ve günün sonunda o günkü diktiğin ağaçları görebiliyorsun hatta haftalık aylık ve yıllık olarak analiz edebiliyor. Bu uygulamanın en güzel yanlarından birisi telefonun tuş kilidi açık şekilde elinde 5 saniyeden fazla tutunca ağacın kuruyor ya da birisine mesaj atınca ya da birisini arayınca. Uygulamada fon müziği de var. Ve çalışmanın karşılığı olarak bir miktar para alabiliyorsun bununla da ormanın için farklı çeşitlikte ağaç alabiliyorsun. Çok uzatmadan en güzel yanını da söyleyip bitireyim eğer 2500 altının olursa( uygulamadaki para birimin bu. 2 saatlik çalışmaya yaklaşık 43 altın veriyor) senin adına, numarasıyla takip edip internetten bakabileceğin gerçek bir ağaç dikiyorlar. Beni en çok cezbeden kısmı bu. Açıkçası ben yarışmayı seven bir insanım. Ağacım kurumasın diye masanın başından kalkmayıp ısrarla çalıştığım zaman oldu. Evet belki biraz takıntılı gibi ama uygulama beni bu şekilde derse bağladı ve telefon kullanımım gerçekten düştü.

Bu arada hiçbir uygulama için reklam falan yok 😄😄 bir de sanırım paralı uygulamaları övmüş gibi gözüküyorum ancak benim en çok verim aldıklarım bunlar ve biraz da heyecanla anlatmış olabilirim 😄😄 bu arada son bir şey forest da çalışma arkadaşı edinip birlikte çalışabiliyorsun. Arkadaşın çalışmayı bitirip ağacını kurutursa seninki de kuruyor falan 😄

Derse geçecektim. Forest başlatacaktım. İçimden yazmak geldi. Bu ilk başlığım. Hepinize iyi çalışmalar dilerim. Konunun yeri burası değilse kaldırabilirim.
Soluk kesen bir anlatımın var hocam tusta kitap yaz derece yaparız.

😂

Enchanted
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Enchanted » Prş Haz 21, 2018 11:41 pm

Hata verdim ben dahil olamadım odaya :D

Kullanıcı avatarı
ladyinred
VIP
VIP

Mesaj gönderen ladyinred » Cum Haz 22, 2018 12:56 am

@Nodex aynı zamanda çalışma fikri güzel ancak forest ın mantığı biraz farklı çalışıyor. Aşağıda @mercq anlattığı gibi. Aslında gün içerisinde belli saatlerde aynı oda oluşturulabilir ancak herkes her zaman müsait değil. En mantıklısı gün sonunda forest da saat takibi yapmak olacaktır 😉🙂 birden fazla arkadaş olursa birbirimizi motive etmek daha kolay olur diye düşünüyorum
Resim

Kullanıcı avatarı
ladyinred
VIP
VIP

Mesaj gönderen ladyinred » Cum Haz 22, 2018 12:57 am

Enchanted yazdı:
Prş Haz 21, 2018 11:41 pm
Hata verdim ben dahil olamadım odaya :D
Hocam siz indirip kullanmaya başlamıştınız. Memnun kaldınız mı ? Nasıl bir etkisi oldu merak ediyorum. 1 kişiye bile faydam olmuşsa mutlu olacağım 🙂
Resim

Kullanıcı avatarı
ladyinred
VIP
VIP

Mesaj gönderen ladyinred » Cum Haz 22, 2018 12:59 am

@Mentor ahahah teşekkür ederim 😄😄 bu arada bir şey merak ettim. Nick değiştirebiliyor muyuz yoksa bu sadece vip plus a mı özel ??? 🙂
Resim

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Cum Haz 22, 2018 1:04 am

obirkralice yazdı:
Cum Haz 22, 2018 12:59 am
@Mentor ahahah teşekkür ederim 😄😄 bu arada bir şey merak ettim. Nick değiştirebiliyor muyuz yoksa bu sadece vip plus a mı özel ??? 🙂
Değişim olmuyor ancak çok özel bir durumum vardı değişmem site için de hayırlı olacaktı hekimbaba vaziyeti anlayıp yardımcı oldu. Malum, ismim yazılıydı, çorumdan akrabam çıkacaktı az kala.

Kullanıcı avatarı
ladyinred
VIP
VIP

Mesaj gönderen ladyinred » Cum Haz 22, 2018 1:07 am

Mentor yazdı:
Cum Haz 22, 2018 1:04 am
obirkralice yazdı:
Cum Haz 22, 2018 12:59 am
Değişim olmuyor ancak çok özel bir durumum vardı değişmem site için de hayırlı olacaktı hekimbaba vaziyeti anlayıp yardımcı oldu. Malum, ismim yazılıydı, çorumdan akrabam çıkacaktı az kala.
Anladım hocam. Yeni isminiz hayırlı olsun 😄 iyi geceler
Resim