Tus Destek

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Tus Destek

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Tem 15, 2018 11:22 pm

Merhaba, tusa hazırlık aşamasında bir fikir aradığınız her konuyu buradan sorabilirsiniz. Öncelikle yöneticilere şunu söylemek isterim, bu başlık hiçbir şekilde ileriye dönük bireysel çıkarlar için açılmamıştır. Tamamen antitusife teşekkür amacıyla açılmıştır. Benim artık tusla tek bağım kardeşimi 2 yıl sonra tusa girdiğinde kapıda beklemek olacak:)

Sorularınıza en kısa sürede dönmeye çalışacagım. Şimdilik bu giriş yeterli. Görüşmek üzere:)
En son shredder tarafından Cmt Eyl 08, 2018 10:49 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: başlık sabitlendi

Ess9
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ess9 » Pzr Tem 15, 2018 11:28 pm

Yardımseverliğiniz için biz teşekkür ederiz

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Tem 15, 2018 11:41 pm

ilk konu aslında her tıpçının sorunu olan mükemmeliyetçilik olsun. Önce bunu bir halledelim. Benim en büyük problemim tabiki mükemmeli ararken ortalamanın altına düşmem oldu. Hepimiz başarılı insanlarız neticede. Herşeyimiz tam olsun isteriz, biz yeri geldiğinde 10 saat çalışan, sabahlayan insanlarız. Başarıyı böyle elde edebileceğimize inanıyoruz. Fakat zorlu bir süreç içerisinde herşey armut piş ağzıma düş olmuyor. Kimimiz intörnlükte en zor bölümlere denk geliyor, kimimiz acillerde mecburi yapıyor en rahatımız bile aslında rahat ders çalışamamaktan muzdarip. Çünkü mükemmelin niceliğini seviyoruz. Nitelik hak getire. Bunun faturasını ben çok ağır ödedim.
Bazı stajlardan çıkıp eve gelince saat akşamın 7-8 ini bulurdu, kendime gelene kadar 10 oluyordu eeee o saatten sonra 1 saat çalışsam ne olacak ki? Hiç çalışmasam daha iyi. Tabi ya, 10 saat çalışmak lazımmış 1 saat ne öyle hem başım da ağrıyor bu staj bitince başlarım.

Arkadaşlar, başlamazsınız. İnanın o stajda 1 saat de olsa çalışmayan biri bomboş stajda bile başlayamaz.

Kronometre....
Tam bir kabus. Çok yararlanan da var elbet ama benim mükemmel olmamam lazımdı. Ben mükemmel olamayacagımı anladığım günler hiç çalışmam dah iyidir kafasında biriyim. Vardır içinizde benim gibileri. Sabah erken başlamadıysam o gün daha çalışamam mesela. Nasıl olsa 10 saat olmaz. Hiç çalışmam yarın başlarım. Aranızda çoook eminim ki böyle arkadaşlarımız var. Var dimi? Tek ben miyim acaba :)
Ben yalnız olmadıgımı varsayarak bize kronometre zarar. Bizim saatle işimiz olmamalı. Biz başlamamış bir günü mükemmel yapmak için uğraşmayalım nolur. Belli bir yere kadar başlamış hatta bitecek günü kurtaralım.

Devamı gelecek....
Mükemmeliyetçilik uzun konu. Ara ara değiniriz. Tam zamanı yarın yeni başlangıçların günü. PAZARTESİ! yeni program zamanı. Nolur bu mesajımı okuduysanız şimdi başlayın. Şuan! Biryerinden başlayın. Kitabı açın sayfaları çevirin ne varmış bu kitapta diyin. Ama bu günü boş geçirmeyin. Ne yaptıgınızı bilin. 10 saat çalıştım değil, bugün kardiyoyu bitirdim diyin.

Hepinize iyi geceler! 😴

Kullanıcı avatarı
maxian
VIP
VIP

Mesaj gönderen maxian » Pzr Tem 15, 2018 11:50 pm

Hocam klinik dersler ile ilgili neler söylersiniz? Özellikle daha önce tuseme gitmiş ve tusem ekolüne alışık birisi için. Özgür hoca ve oktay hoca ile devam ama dahiliye-genel cerrahide bir türlü karar veremedim.

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzt Tem 16, 2018 12:12 am

maxian yazdı:
Pzr Tem 15, 2018 11:50 pm
Hocam klinik dersler ile ilgili neler söylersiniz? Özellikle daha önce tuseme gitmiş ve tusem ekolüne alışık birisi için. Özgür hoca ve oktay hoca ile devam ama dahiliye-genel cerrahide bir türlü karar veremedim.
Merhaba maxian, öncelikle ben de tuseme gitmiş biri olarak özgür hocanın kitabını ve anlatımını sevdiğimi söyleyebilirim. Keza oktay hoca da kadın dogumda en iyisi diyebilirim. Dahiliye için tavsiyem önce datanın kadir karışmazdı sanırım ondan dinlemek. Kardiyoda ise time bora hoca ile temeli oluşturmak. Benim tüm kitaplarım tusemdi. Ama her dersane hocasının ses kaydını o kitaplarla takip etmem sorun olmadı. Eğer varsa tusem kamp pediatri dahiliye kitaplarına da bakmanı öneririm. Pediyatri kamp kitabı soru cevap şeklinde konuyu özetliyor. Son düzlükte ben sadece onu okumuştum pediatri için. Dahiliye kamp kitabı da baya soru yakalıyor.
Küçük staj için nöroloji-nöroşirurji irşadiden dinleyip sonra ttsleri çözmüştüm. Açıkçası bunu şubat tusuna 2 ay kala yaptım ve sonrasında bir daha küçük staj bakmadım. Denemelerin çözümlerinden hata yapa yapa öğrendim çoğu bilgiyi. Sınavda da sorun yaşamadım. Genel cerrahi kitabımızı seviyorum. Keşşaf hocadan dinledim ben. Kodal çok sevilir ama bize tusemin diğer g.cerrahi hocası gelmişti. Saygısızlık ama adını unuttum nihat mıydı acaba? O çok güzel anlatmıştı. Ben de birkez daha offline dinledim. Sınavda abuk sabuk özel isim soruları dısında takılmadım hiç.
Klinik için genel tavsiyem ona temel muamelesi yapmayın. Klinikte asla size dersi anlatan hoca gibi her soruya yaklaşmayo öğrenemezsiniz. Temel öyle değil. Hocanın gözüyle çözersiniz soruyu. Saygın hoca sınavda cevabı fısıldar sana. İhsan hocanın kulaklarını çınlatırsın. Ama klinik öyle değil. Onu da soru çözerek aşabiliriz. Her dersanenin sorusunu görmek lazım.

Freak
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Freak » Pzt Tem 16, 2018 12:49 am

Kıymetli tavsiyeler, teşekkürler

drjoker
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drjoker » Pzt Tem 16, 2018 12:51 am

Merhaba, Temel bilimler için geçmiş senelerin dershane denemelerini çözmeyi planlıyorum. Konuların oturması ve pratik kazanmak için soru bankası çözmek gerekli midir? Mesela patoloji için uts soru bankası çözmeli miyim yoksa zaman kaybı mı olur?

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzt Tem 16, 2018 8:37 am

drjoker yazdı:
Pzt Tem 16, 2018 12:51 am
Merhaba, Temel bilimler için geçmiş senelerin dershane denemelerini çözmeyi planlıyorum. Konuların oturması ve pratik kazanmak için soru bankası çözmek gerekli midir? Mesela patoloji için uts soru bankası çözmeli miyim yoksa zaman kaybı mı olur?
Temelde tts dısında soru çözmedim. Soru yerine bir tekrar daha atmakta yarar var

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzt Tem 16, 2018 8:45 am

musical yazdı:
Pzt Tem 16, 2018 12:42 am
Bu başlık için çok teşekkürler.Diğer mesajlarınızda nisandan ağustosa 45 ten 63 e çıktığınızı okudum ve şubatta da epey yüksek beklediğinizi.Bu kadar zaman kalmışken teknik ve psikolojik olarak neler önerirsiniz?45 seviyesinden 63 ler olmasa da 60 lara yakın yükseltmek için çok mu geç sizce?
Öncelikle hiçbirşey için geç değildir, yapabileceğine inanan biri birşekilde yapar. Ben 45 aldgımda hedefim 3 ayda 65 üstü alabilmekti. Alamadım 63 aldım, belki hedefim 55 olsaydı 55 alırdım. Kim ne derse desin sizin inandığınız bir yol haritanız olsun. Ben ismi lazım değil bir data hocasının tus koçlugu yaptıgını öğrenip ondan yardım almak istemiştim. Agustos sınavına 1 ay vardı. Kendimi anlattım. Nisanda 45 aldım vs dedim. Dedi ki ama agustosa çok az kaldı, yeni dönemde görüşelim seninle. O kadar üzüldüm ki. Tus koçu bana bunları söyledi. 1 hafta filan çalışmadım. Neyse ki sonra bunun beni kamçılaması gerektiğini farkedip asıldım derslere. Bence bu saatten sonra yapacak birşeu yok demek çok yanlış. Yapacak şeyler var elbette. Temel için bu süre çok güzel bir süre. Son 1 haftayı temele ayıracak şekilde kalan sürede klinik soru ve 1 temel tekrar ile iyi puanlar alacagına eminim.

Başka bir mesajda 63ten 70e çıktıgım mecburi sürecimi anlatırım:)

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzt Tem 16, 2018 1:53 pm

Selam, sıra geldi 63ten 70e nasıl yükselttiğime.
Agustostaki sınavdan sonra cevaplara bakmıştım ve 60 civarı hesaplamıştım. Benim için bu iyiydi. Tamam tercih yapmayacaktım, ama nisanda aldıgım 45ten sonra 4 ay çok kötü pediatri ve dahiliye intörnlüğü geçirmiştim. Ve sınava 43 gün kala çalışmaya başlamıştım. Üstelik o kadar olumsuz şartlar vardı ki, apartmana doğal gaz hattı döşendi, dış cephe kaplaması yapıldı, hava zaten çok sıcak... işkenceydi. Şantiyede ders çalışıyordum, kütüphaneye gidip gelmek de problemdi. O ortamda çalışamıyordum. En az 10 günüm böyle geçmiştir. Yani diyebilirim ki 45ten 63e 1 aylık çalışmayla yükseldim. Bu benim gibi denemelerde hep baraj gören biri için inanılmaz bir başarıydı. Sınav 27 agustostaydı ben eylülde başladım çalışmaya. Bu arada mecburi kuraları vs dönemiydi. Kasımda da işe başladım. Aslında 3 ay çalışabilirdim ama mecburi zırıltıları ile düzenim bozuluyordu. Yine de 1 tekrar yapabilmiştim. İçime sine sine, bu çok önemli. Hızlı hızlı okursunuz bitti dersiniz ama soru çözünce bitmediğini anlarsınız.
O ilk tekrarımda ses kaydı dinlemedim. Zaten dinlemiştim şimdi kendimce hızlıca tekrar edecektim. Ama 3 ay sürdü. Hep içimde kalan ama yapamadıgım birşeyi yaptım. Şu kadar süre veriyorum demeden rahat rahat çalıştım önce tts bakın diyorlar önce tts baktım. Konu bitince tekrar yap diyorlardı tekrarımı yaptım. Ders bitince denemelerini çöz diyorlardı onu da yaptım. En güzeli de tüm bunları yaptıktan sonra karşısına kocaman birer tik attım. Bu tamamdır dedim. O ana kadar hiç bir dersi tamam diyip bitirmemiştim. Bunu öğrendim.
Ve sonra mecburi...
Berbat bir yer, tek başına nöbet, ayda 7-8 nöbet...
Nöbet ertesileri acaba yanlış birşey yaptım mı o hasta ne oldu diyerek geçti. Nöbete öncelerim de sıkıntılıydı. Bu buhranlı günlerde kendime dedim ki istifa edip çalışmalıyım. Ama sözleşmeli yok, ohalde 657 izin vermiyorlar... geriye sadece her koşulda çalışabilmek kalıyordu. Önce ilçede ev tuttum. Daha önce nöbete 1 saat ötedeki şehir merkezinden gidip geliyordum. Hastane arkasında küçük bir ev tuttum. Normalde çay kahve tüketmezdim. Çeşit çeşit kahve çay siparişleri verdim. Artık bir tiryakiyim. Çay gurmesi oldum resmen. Bir ara nörologa modiwake yazdırdım ama pişman oldum, sakın öyle şeyler kullanmayın. Çarpıntı yaptı ve hala ara ara ektrasistollerim oluyor. Bu arada 1 ay boyunca sadece 7 kez kullandım, nöbet ertesi zımba gibi olmak için. Ama resmen hayalet olmuştum. Bırakıp çaya kahveye abandım. Uykum geliyordu çünkü planlarım hep günlük oluyordu ve bende hala mükemmel ezgisu halleri vardı. Birgünlük programım 2 günde anca biterdi, ama bitirmeliydim diyip uyumazdım dogru düzgün. Bunu önermiyorum tabii ki. Benim daha çok çalışmam gerekiyordu, zaten ayın bana kalan 20 günü vardı onu da en verimli geçirmeliydim. Öyle de yaptım diyebilirim. Kasım aralık ocakta bir tekrarımı daha bitirmiştim. Artık deneme çözmek o kadar zevkliydi ki. Keşke o an sınav olsa da girip çıksam kurtulsam diyordum. Ama son aydan da korkuyordum. Şubat 25 inde sınav vardı ve şansa benim o ay sınava kadar 5 nöbetim vardı. İlk 2 sini günaşırı tutmuştum baya avantajlıydım. Son hafta tamamen boştum. Herşey harikaydı. Ama işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebiliyor... şubat 2. Nöbetimde tamamen haklı oldugum bir konuda bir hasta beni bimere şikayet etti. Bu beni çok üzmüştü. Hatta bimerden olumsuz cevap alınca bana dava açmaya kalkmıştı. Neyse ki ondan once savcıya suç duyurusunda bulundum ve adam sonunda gelip benden özür diledi ama bu benim 2 haftamı içten içe yedi. Hala hatırladıkça sinirlerim bozulur, son ay 20 gün çalışabileceğim zamanım vardı ama bunun ancak 15 günü verimli geçmişti, onda soru çözme işlerini bırakıp hızlı bir tekrar yaptım. Son 3 gün spotlarımı okudum. Son gün ise gezip tozdum. Güzelce dinlenip sınava girdim.
Sınav anı çok heyecanlandım. Anatomi en sıkıntılı dersimdi, hep bildiğim yerler çıkmıştı, fizyo biraz sorun yaşattı ama biyokimya farma mikrop pato... hatta farmayı dayanamayıp patodan önce çözdüm, pato nasılsa daha rahat yaparım önce farma bakmalıyım dedim. Dalgınlık o halde kitapçığımı versem mi bile dedim. Sonra pato yapmadıgım aklıma geldi. Tüm soruları 1 saatte çözmüştüm, erken çıkıp kapıda bekleyen arkadaşıma sarıldım. Sınav bitmiş gibi hissettim o an ama öğleden sonrası vardı...
ay şuan o hissi tekrar yaşadım, buna daha sonra devam ederim:) anlattıklarım içinde açmamı istediğiniz yerler varsa sorabilirsiniz.
Şimdi okuduysanız kapatın wifiyi ve akşama kadar da gelmeyin :grimacing: :')