Tus Destek

aerztin37x
VIP
VIP

Tus Destek

Mesaj gönderen aerztin37x » Prş Ağu 09, 2018 9:32 pm

temelde bol tekrar , klinikte bol soru önemlı bır püf noktasıdır ayrıca texbooklarada göz atmalı

Rumeysa
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Rumeysa » Pzr Ağu 12, 2018 2:14 pm

Merhabalar. Şimdi şöyleki ben 5 e geciorum ve tusa calismaya yeni baslicam. Dersaneye gitmeyi dusunmuyorum.ancak hangi kaynak ve videolardan calismam gerektigi konusunda hicbir bilgim yok. Ayrintili bir sekilde klinik kucuk stajlar ve temel bilimler icin nasil bir yol haritasi izlemem gerektigi hakkinda beni aydinlatirsaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.

Meltemessiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Meltemessiz » Pzr Ağu 12, 2018 4:28 pm

Merhabalar Ben 5.sınıfa geçtim ve bu sene artık Tus a çalışmaya başlamam gerektiğini biliyorum ancak dershaneye gitmeyeceğim için de nerden başlamalıyım nasıl bi yol izlemeliyim bilmiyorum kafam karışık bu konuda. Önce temel bilimler mi yoksa klinik mi başlamalıyım? Hangi dersle başlamalıyım? Nasıl bir sıra izlemeliyim? Her bir ders için konu+soru mu yapmam gerekir? Temelim kötü değil ve kendi kendime çalışma disiplinimi oluşturabildiğim de göz önünde bulundurulursa bana tavsiyeleriniz neler olur?

Zygomaticus
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Zygomaticus » Pzt Ağu 13, 2018 2:11 am

Ezgisu yazdı:
Çrş Ağu 08, 2018 7:03 pm
Arkadaşlar cidden niteliğe değil niceliğe bu kadar saplantılı olmanıza inanamıyorum. sınava 3 gün kaldı. çalışma sürecinizin yeterliliğini sorgulamak ne kadar yanlış. 10 saat çalışamıyorum 8-9 ile başarmak zor mudur ne :) çalışın şu günlerde elinizden gelen neyse o kadar çalısın.
Sınavda herkese başarılar
sınav sonrası laflarız. her zaman destek :upside_down:
Cidden nitelik ve çalışan kişi önemli saatler falan boş işlermiş. 1 yıldır hergün 8-10 saat çalıştım. Tus için varımı yoğumu kattım ama 3. Girisim 60 bile gelmeyecek :) kafamda hicbir sey oturmamış demek ki çöp gibi okumuşum okuduklarımı. Yeni baslayanlar için en güzel öğüt sanırım nitelikli çalışmak. Ya da tamamen benle alakalı bi sorun beceremedim tusu.

UsametheLegend
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen UsametheLegend » Pzt Ağu 13, 2018 3:19 am

Zygomaticus yazdı:
Pzt Ağu 13, 2018 2:11 am
Ezgisu yazdı:
Arkadaşlar cidden niteliğe değil niceliğe bu kadar saplantılı olmanıza inanamıyorum. sınava 3 gün kaldı. çalışma sürecinizin yeterliliğini sorgulamak ne kadar yanlış. 10 saat çalışamıyorum 8-9 ile başarmak zor mudur ne :) çalışın şu günlerde elinizden gelen neyse o kadar çalısın.
Cidden nitelik ve çalışan kişi önemli saatler falan boş işlermiş. 1 yıldır hergün 8-10 saat çalıştım. Tus için varımı yoğumu kattım ama 3. Girisim 60 bile gelmeyecek :) kafamda hicbir sey oturmamış demek ki çöp gibi okumuşum okuduklarımı. Yeni baslayanlar için en güzel öğüt sanırım nitelikli çalışmak. Ya da tamamen benle alakalı bi sorun beceremedim tusu.
Essasen durumuna üzüldüm. Deyerli Hekim kardeşim, ciddi diyorum bu sınavda ne gelirse gelsin onunla tercih yap ve uzmanlığa adapte ol.
Alpert Aynışeytanın bir sözü var: Sahip olman gereken gerçekliğin frekansına eriştiğinde o gerçeklik senin olur, ol ancak sen olursun. Kalp damar cerrahisi tutarsa da git Acil de ve de bu saçmalığı düşünmeyi bırak. Tevekkül et ve devam et!

Avicenne
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Avicenne » Pzt Ağu 13, 2018 7:15 am

Zygomaticus yazdı:
Pzt Ağu 13, 2018 2:11 am
Ezgisu yazdı:
Bence bunun farkına varmak ve başka yollar arayabilmek de bi başarı.Bunu da sımava girp başarısız olarak anlayabiliyoruz malesef.Benim de beklediğim yerler sorular gelmedi,çok iyi olduğum derstte sorular nerden soruluyor hangi kaynakta var bunlar diye şaşırarak okudum sınav esnasında.Kesinlikle sınav ezber mantığından çok uzaklaştı diye düşünüyorum.Bilgi değil bilgiyi kullanabilmek de önemli hale geldi.Nitelikli çalışmak kavramnın en önemli tutunacak dalı bence artık soru çözmek üzerine düşünüp açıp öyle okumak..Ben öyle yapmayı planlıyorum artık.Ezgisu hocam da katılır mı bu düşünceme bilemiyorum :)

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzt Ağu 13, 2018 9:29 am

Sorular yayınlandıktan sonra bana da yollarsanız beraber değerlendiririz. Herkes kötü diyor ama bilemiyorum tabi. Ahmet altun cevaplamış farma sorularını. Hepsi çok bilindik geldi açıkçası. Farma adına güzel bir sınavmış. Şuan bilmediğim bi sınav için konuşmam yanlış olur. Hepinize çok çok geçmiş olsun.

Evet nitelik-nicelik. Kronometre 1:00 olmadan yerinden kalkmamak yani mesai doldurmak. Bu şekilde 10 saat çalışmamızın elinizi vicdanınıza koyarak söyleyin kime ne faydası var? Hep söyledim. Kronometre ile çalışılmaz. Birkere kendisi bi zaman kaybı. Hepinizin takıntılı saplantılı insanlar oldugunuzu biliyorum ( kendimden) siz saat tam olmadan derse oturmazsınız. Yeniden derse dönmek için en erken bucuk olmasını beklersniz. Halbuki amacınız ders çalışmak değil sınav kazanmak olmalı. Sizinki ders çalışmış olmak oldugundan maalesef çalışırken de sınavı düşünemiyorsunuz. Sizin için 11 saat iyi ama 5 saate denk gelen tam konsantre bi çalışma yetersiz... bunu yıkabilirseniz ki yıkmak zorundasınız. Çünkü eğer istifalı değilseniz şartlarınız öyle buna müsait olamaz. İstifalı dahi olsanız böyle olur bence. Umarım herkes ders almıştır. Sevdiğiniz bölüm için yılmadan çalışın. Çok anlattım bunları. Plan yapın ve uygulayın. Sınav kazanmak olsun yaptıgınız herşeyin amacı. 10 saat çalışıp konunun en can alıcı yerinde kapatıyorsanız üzgünüm o gün hiç çalışmasanız daha iyi olurmuş.

Neyse yeni dönemde yine destekteyim:)

Bu arada 5e geçen birkaç arkadaşımız benden detaylıca bilgi istemiş. Size önerim önce bu başlıgı baştan sona okumanız sonra da arama kısmına ders programı vs yazarsanız istediğiniz tarz programlar var. Hangi kaynak hangi hoca hepsini paylaşmış bu site. Onlardan yararlanmanız gerek. Yine de danışmak istediğiniz birşey olursa o zaman buradayım:)

Şubat tusuna devam diyenler için 1 hafta mola sonrası hemen başlamanızı öneririm.

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzt Ağu 13, 2018 9:38 am

Bu arada başlığa yeni gelen arkadaşlar nolur en baştan okuyun. Çünkü sordugunuz soruların cevabı zaten var burada. Eğer en baştan takip ederseniz birbirimizi daha iyi anlarız. Ben konu konu yapılan hatalar, başarı yolları hepsinden bahsetmeye çalışıyorum. Bi yazı dizisi gibi. Biryerden sonra benim yaptıgım hataları yapmadan direkt başarılı sonuca ulaşabilmeniz için.

dontstopbelieving
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dontstopbelieving » Pzt Ağu 13, 2018 4:14 pm

Ezgisu hocam gercekten sorular acıklandiktan sonra bi tahlil etsekde en azindan önumuzdeki tus icin ne yapmamiz gerektigini anlayalim
cok tesekurler O:-)

Kullanıcı avatarı
kochero
VIP
VIP

Mesaj gönderen kochero » Prş Ağu 16, 2018 9:09 am

Ezgisu hocam Dahiliyede tusem kitabını yeterli buldunuz mu çalışırken? Başka bir kaynak kullandınız mı?