Tus Destek

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Tus Destek

Mesaj gönderen Ezgisu » Cmt Eyl 08, 2018 5:37 pm

Son tus sorularını ulaştırdı arkadaşlar sağolsun. Zamanım oldugundan sabah beri onlara baktım. Biraz dinlenip subat 2019 için nasıl çalışmalı başlıklı bir yazı yazacagım. Akşama online olun ! 😜

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Cmt Eyl 08, 2018 7:33 pm

AGUSTOS 2018 DEĞERLENDİRMESİ ( şubattan beri tusa çalışmamış birinin gözündendir!)

Herkese geçmiş olsun diyerek başlamak isterdim sınavdan hemen sonra taze taze ama ne yazık ki 1 ay rötarlı bir yazı oluyor:/ o yüzden çok uzatmadan konuya girmek istiyorum.
Öncelikle bunca zaman tusla (çok şükür!) ilişiğim olmamasına ragmen sınav bana fazla çıkmış soru içeren bir sınav gibi geldi. Çıkmışlara hakimiyet belki de olmazsa olmaz manasına geldi bu sınav için. Çünkü ; evet değişik tipte sorular vardı fakat çıkmış kaçırmak herkesin yapabildiğini yapamamak bizim o değişik, hocanın bu çıkar dediği belki de sadece bizim bildiğimiz bilginin kıymetini alıp götürmüş olsa gerek. O halde şunu hemen not edelim: ÇIKMIŞLAR HATİM EDİLECEK!!!
Ya tamam da zaman yok ki o kadar dediğinizi duyar gibiyim. Daha önce size son 10 tusa bakın demiş olabilirim, ama sanki daha eski tuslardan da birebir sorular varmış( bunu sınava giren ve iyi bir puan bekleyen bir arkadasımdan öğrendim) o sebeple daha önce söylediğim son 10 tus çözün ibaresini revize edicem...
subat için tüm tus sorularına bakalım! Peki nasıl?
Ben sizin için birkaç hesap yaptım. Fakat sınav üzerinden 1 ay geçmiş,bayram filan desek belki yeni başlayanlar olabilir onlara faydalı olacaktır ama diğerleri için de programlarını bozmadan düzeltilebilecek kısımlar varsa azıcık invaze olmak istiyorum programlarınıza 😜 Şimdi arkadaşlar, sınava çok güzel kocamaaaaaan 5,5 ayınız var diye hesapladım ( şubat sonu olur muhtemel) o sebeple 3 güzel tekrar ve ttslere ayrılacak 1 tekrar ile bu iş kotarılır!
Eğer tekrara başladıysanız şöyle yapalım, bu tekrarda çok tts bulaşmadan devam edin. Ama ilk tekrardan sonra ttslerle ortalama ders başı 3 gün ( tabi büyük derslere 4-5 de olur) tts leri açıklamalarıyla okuyalım. Aslında bunu ilk tekrar sonrası yapmak harika olur. Fakat bu okumayı yaparken hoşunuza gidenleri, yapamadıklarımızı işaretleyip okuyalım. Çünkü bu tts tekrarı sonrası kitapları kaldırıp atamayız 😞 Her tekrarda yöntem şu olmalı önce tts konu konu ne sorulmuş bakılır, sonra konu çalışılır sonra da deneme yapılır. Bunu 3 tur yapsak harika olur.
Ttsnin yitirdiği önemini yeniden kazandığını anlatmak istedim.
Yine bu sınavdan yola çıkarak, anatomi güzelleşmiş, size bir zamanlsr demiştim sınava yakın smt offline hergüne 1 ders şeklinde ayarlayın diye. Bu sınavda böylesi ezber bir ders beni bile pek zorlamadı. Ayrıca küçük staj havasında olması da iyi olmuş. Farms hakkında ise soruların çok bilindik olduklarını ve ihsan hocanın harikalıgını dile getirmek isterim. Zamanınız bol, farma için de tavsiyem benim d eyaptıgım, bir farma defteri. Bunu ilk farma tekrarınızı yaparken hazırlamaya başlayın. Her akşam 10 dk 10 dk ilerleseniz ohooooo subata dağlsrı taşlsrı devirirsiniz.
Mikrop::::::: bana çok zor geldi nasıl yaptınız o soruları 😩 Yeni duydugum bakteriler filan vardı. Mikrop sağlam çalışın derim. Sorular afilli. Yine fizyo için sağlam tekrar gerek, bu iki derste baya zorlandım. Hatta pato bile ki benim için bonus derstir, zordu... vaka üzerinden sunulmuş... bu bize artık bu derslerde de soru çözmenin önemini gösteriyor....
Kliniğe gelirsek şöyle birşey olmuş bu sınavda, pratikte rutinlerimiz sorgulanmış pek çok soruda. Bu devam edecektir. O sebeple konuları çalışırken klinikte, acile gelse bu hasta naparım diye sorarak çalışın. Baya baya klinik tecrubesi olanın yapabileceği 70 soru vardı ( hiç tus çalışmayanın yapabileceği) yine soru soru soru...
fakst o genel cerrahi neydi öyle. O konuda ne yapılır bilemiyorum... çok yüksek düşünenler cerrahi sabiston filan açıp okusun 😂 (Şaka yaptım 😳 Oldugu kadar)

Sanırım tts ve soru çözmenin önemini vurguladım.
Soru kitapları bu sürede yetişmeyebilir. Denemeleri ihmal etmeyin siz. Her derssne son tusa göre denemelerini revize edecektir, yani eder umarım.
Kaynak değiştirmeyin. Belki bir iki kaynak değişir ama sıfırdsn olmaz... tusemciyseniz o fizyoyu atın :/ tayfun hocanın kitabını alın. Başka eyorlamam yoktur, ama sorarsanız konusurum 🙊Herkese başarılar

dusau1
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusau1 » Cmt Eyl 08, 2018 7:53 pm

Ezgisu yazdı:
Cmt Eyl 08, 2018 7:33 pm
AGUSTOS 2018 DEĞERLENDİRMESİ ( şubattan beri tusa çalışmamış birinin gözündendir!)

Kaynak değiştirmeyin. Belki bir iki kaynak değişir ama sıfırdsn olmaz... tusemciyseniz o fizyoyu atın :/ tayfun hocanın kitabını alın. Başka eyorlamam yoktur, ama sorarsanız konusurum 🙊Herkese başarılar
her şey tamamda fizyo konusuna takıldım. Tusemin iki kitabı var. Bende oytunun kitabı var. Ondan önce de tusworld den çalışmıştım. Tabiiki o kitap çöp embriyoloji yok içinde. Data mı almalıyım ? Şuanda biyokimyadaydım. Saygının kitabının yarısını spot haline getirdim. ( Bilmediğim tüm bilgileri spot olarak yazdım elle) Kalan yarısı da 3 gün sürer muhtemelen. Onu da halledince Şu tustime da selim hoca varmış onu dinlememi önerir misiniz. 18.30 saat ders anlatıyor bir günde bitiririm belki abanabilirsem. (1.8 xde falan izlerim en az) Yoksa saygının üzerine zaman kaybı mı olur? Saygılar.

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Cmt Eyl 08, 2018 8:09 pm

dusau1 yazdı:
Cmt Eyl 08, 2018 7:53 pm
Ezgisu yazdı:

her şey tamamda fizyo konusuna takıldım. Tusemin iki kitabı var. Bende oytunun kitabı var. Ondan önce de tusworld den çalışmıştım. Tabiiki o kitap çöp embriyoloji yok içinde. Data mı almalıyım ? Şuanda biyokimyadaydım. Saygının kitabının yarısını spot haline getirdim. ( Bilmediğim tüm bilgileri spot olarak yazdım elle) Kalan yarısı da 3 gün sürer muhtemelen. Onu da halledince Şu tustime da selim hoca varmış onu dinlememi önerir misiniz. 18.30 saat ders anlatıyor bir günde bitiririm belki abanabilirsem. (1.8 xde falan izlerim en az) Yoksa saygının üzerine zaman kaybı mı olur? Saygılar.
Oytun hocanın kitabı üzülerek söylüyorum değişimi hakeder. Data evet.
Bu arada acayip devasa korkunç bir hata yapıyorsun. Onu dinledim şimdi bunu dinliyim? Öyle şey olur mu? Dinlerken öğrenmeye bak, sana eksik gelen yerleri başkasından ds dinleyebilirsin tabi ama saygın varken lüzumsuz olur.

Şu konuya da değinmek isterim. Eğer kitabınızı birkez birinden dinlemişseniz ikinci kez dinlemenin manası yok. Şunu anlarım, ilk 3 sene önce dinledin ve kitabını güncellemek istersin ama her dönem yeniden dinlemek zaman kaybı. Zaten kitabı o haliyle çalışıp öğrensen yeter de artar. Ses kaydı bir kez ve en iyisiyle dinlenmeli. Bir daha asla dinlenmemeli, ben çok hoca dinledim. Hepsini biliyorum ama bu doğru değildi. Bunun yerine kendin okursan daha faydalı olur. Dinlediğin dersi akabşnde tekrar etmediysen anlamı da yok... dinleme ve tekrar birarada çok çok uzuyor. Özetle, soruna cevabım saygın yeter, fizyoyu değiştir

dusau1
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusau1 » Cmt Eyl 08, 2018 8:52 pm

Ezgisu yazdı:
Cmt Eyl 08, 2018 8:09 pm
dusau1 yazdı:
Cmt Eyl 08, 2018 7:53 pm
Ezgisu yazdı:

Oytun hocanın kitabı üzülerek söylüyorum değişimi hakeder. Data evet.
Bu arada acayip devasa korkunç bir hata yapıyorsun. Onu dinledim şimdi bunu dinliyim? Öyle şey olur mu? Dinlerken öğrenmeye bak, sana eksik gelen yerleri başkasından ds dinleyebilirsin tabi ama saygın varken lüzumsuz olur.

Şu konuya da değinmek isterim. Eğer kitabınızı birkez birinden dinlemişseniz ikinci kez dinlemenin manası yok. Şunu anlarım, ilk 3 sene önce dinledin ve kitabını güncellemek istersin ama her dönem yeniden dinlemek zaman kaybı. Zaten kitabı o haliyle çalışıp öğrensen yeter de artar. Ses kaydı bir kez ve en iyisiyle dinlenmeli. Bir daha asla dinlenmemeli, ben çok hoca dinledim. Hepsini biliyorum ama bu doğru değildi. Bunun yerine kendin okursan daha faydalı olur. Dinlediğin dersi akabşnde tekrar etmediysen anlamı da yok... dinleme ve tekrar birarada çok çok uzuyor. Özetle, soruna cevabım saygın yeter, fizyoyu değiştir
Teşekkürler kitap çizili zaten bk. Ama saygının hb a1C bağlantısı yanlış çıktı. Diğer adamda az saat anlatıyor. Offline dinlicektim ses kaydı değil. O da soru söylüyorsa diye ama mantıksız dediğiniz gibi 1 gün ölecekti.

Fizyo yaktı beni desenize yeni kitap sipariş edicem 3. fizyo kitabım olacak neyseki daha oytunu dinleyip çizmemiştim.

Kullanıcı avatarı
shredder
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen shredder » Cmt Eyl 08, 2018 10:48 pm

ezgisu hocam, herhangi bir karşılık beklemeden genç hekim arkadaşlara yardımcı olmak için açtığınız başlığı sabitliyorum daha fazla meslektaşımız faydalansın diye. verimli devam ettiği sürece de sabit olarak kalacak.

Vefa123
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Vefa123 » Cmt Eyl 08, 2018 11:17 pm

Hocam eskı ses kayıtlarını dınlemek yeterlı mı. Dersaneye gıtmeden kazana bılırmıyım. Tustıme offlıne derslerıne yazılmayı düşünüyorum en uygun fiyat olduğu için. Sizce offline derslerle canlı derslere katılmanın farkı cokmu. Cok tesekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Eyl 09, 2018 12:42 pm

Vefa123 yazdı:
Cmt Eyl 08, 2018 11:17 pm
Hocam eskı ses kayıtlarını dınlemek yeterlı mı. Dersaneye gıtmeden kazana bılırmıyım. Tustıme offlıne derslerıne yazılmayı düşünüyorum en uygun fiyat olduğu için. Sizce offline derslerle canlı derslere katılmanın farkı cokmu. Cok tesekkür ederim
sitede güncel ses kayıtları var gördüğüm kadarıyla. Eğer onları dinleyerek kazanabilir miyim dersen neden olmasın? Dersaneye gitmekle farkı yok neticede. Tustime pek bilgim yok fakat offline ile canlı ders arasında sürekli bahsedilen canlı dersin üçüncü beşinci artık kaçıncı boyut oluyorsa o boyutu da olmasından öğrenme ve hafızaya kazıma daha iyi derler hep o an yanındaki arkadaşın bir noktayı not eder sen de bir anda uyanırsın daha adapte dinlersin ya da hocanın ses tonundaki vurgulara daha hakim olursun filan. Ama sanırım milyonlarca saat ses kaydı ve dersanede canlı dinlemişimdir ':) ev konforunu hepsine tercih ederim. Tekrar ederek o açığı kapatırsın.

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Eyl 09, 2018 12:45 pm

Özelden soran arkadaşlar, tek tek ilgilenmem zor oluyor hem burada sorarsanız daha çok kişiye ulaşılmış olur. Bazıları oraya yazmaya çekindim diyor da rahat olun :) herkes aynı kaygıları tasıyor herkesin amacı istediği puanı alabilmek. Hem burada başka deneyimli arkadaşlarımız da ara ara katkı da bulunuyor. Bugün boşum sorularınızı sorarsanız akşam elimden geldiğince yardımcı olurum :)))

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Eyl 09, 2018 12:48 pm

shredder yazdı:
Cmt Eyl 08, 2018 10:48 pm
ezgisu hocam, herhangi bir karşılık beklemeden genç hekim arkadaşlara yardımcı olmak için açtığınız başlığı sabitliyorum daha fazla meslektaşımız faydalansın diye. verimli devam ettiği sürece de sabit olarak kalacak.
Teşekkürler :)