Staj'a YOK para istiyor.

Moderatör: Doktorumtrak

Kullanıcı avatarı
Pineala
VIP
VIP

Staj'a YOK para istiyor.

Mesaj gönderen Pineala » Sal Oca 02, 2018 7:39 pm

md55 yazdı:
Sal Oca 02, 2018 4:32 pm
Yazılanlardan pek bir şey anlayamadım. Yabancı uyruklu Türkiye'de okuyan stj. doktorlar aylık 1400 TL mi alacak yoksa 1400 TL mi ödeyecek? Veyahut tüm stj. doktorlar mı ödeyecek yada alacak?
hocam durum çok karışık bence hepsi olabilir :')

Kullanıcı avatarı
Doktorumtrak
VIP
VIP

Mesaj gönderen Doktorumtrak » Sal Oca 02, 2018 11:52 pm

Arkadaşlar sorularınıza cevap vereyim

1- Önce STS yi geçiyor sonra aylık 1400 tl SİZ üniversiteye ücret ödeyerek staj yapıyor geçerseniz denklik alıyorsunuz
2- stajdan kalırsanız 1 defa ya mahsus başka bir üniversite seçip yine aylık 1400 tl ödeyerek staj yapıyorsunuz yine kalırsanız denklik vermiyorlar
3- Yabancı uyruklu da Türk vatandaşı da bu kurallara tabi
4- sınav kalkmadı
5- Yök ten üniversitelere yazı gitti şuan stajda olanlardan ücret alınıp alınmayacağı üniversitenin insiyatifinde bazı üniversiteler alacakmış ama şubat sonrası kazanan ve staja başlayanlar kesin ödeyecek bu ücreti
Türk Demek Türkçe Demektir;Ne mutlu Türküm Diyene
Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Mia
VIP
VIP

Mesaj gönderen Mia » Çrş Oca 03, 2018 12:26 pm

Doktorumtrak yazdı:
Sal Oca 02, 2018 11:52 pm

1- Önce STS yi geçiyor sonra aylık 1400 tl SİZ üniversiteye ücret ödeyerek staj yapıyor geçerseniz denklik alıyorsunuz
2- stajdan kalırsanız 1 defa ya mahsus başka bir üniversite seçip yine aylık 1400 tl ödeyerek staj yapıyorsunuz yine kalırsanız denklik vermiyorlar
4- sınav kalkmadı
5- Yök ten üniversitelere yazı gitti şuan stajda olanlardan ücret alınıp alınmayacağı üniversitenin insiyatifinde bazı üniversiteler alacakmış ama şubat sonrası kazanan ve staja başlayanlar kesin ödeyecek bu ücreti
Sayın hocam bu staj olayı, hakkında staj kararı alınmamış eksi mezun ama henüz stsyi geçemeyenler için de mi geçerli olacak acaba? Bir fikriniz var mı?
Bu arada duyumlar üniversitenin asgari ücret kadar ödeme isteyebileceği şeklindeydi diye biliyorum. Asgari ücret arttığına göre dediğiniz gibi böbrek alıcısı arasak mı.

Kullanıcı avatarı
Doktorumtrak
VIP
VIP

Mesaj gönderen Doktorumtrak » Çrş Oca 03, 2018 10:21 pm

Mia yazdı:
Çrş Oca 03, 2018 12:26 pm
Doktorumtrak yazdı:
Sal Oca 02, 2018 11:52 pm

4- sınav kalkmadı
Sayın hocam bu staj olayı, hakkında staj kararı alınmamış eksi mezun ama henüz stsyi geçemeyenler için de mi geçerli olacak acaba? Bir fikriniz var mı?
Bu arada duyumlar üniversitenin asgari ücret kadar ödeme isteyebileceği şeklindeydi diye biliyorum. Asgari ücret arttığına göre dediğiniz gibi böbrek alıcısı arasak mı.
20.02.2016 öncesinde başvuru yapanlara sadace sts kararı çıktı 20.02.2016 sonrası başvuran herkese sts + 7 ay (6.5 ay olanda var ) staj kararı çıkıyor. Staj kararı alınmamış eski mezunlara ait degil verdiğim tarihten sonra başvuran ve kurul kararı sts + staj olanlara ait olacak. ücret olayı üniversitelere bırakılmış yani az başvuru olan yerler de alınmayabilir . ama büyük şehirler de yıgılma olan yerler de ucret alınacak. asgari ücret ne kadar oldu bilmiyorum ama 15 bin böbrek için çok ucuz bir ücret olur hocam :D
Türk Demek Türkçe Demektir;Ne mutlu Türküm Diyene
Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

burcum26
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen burcum26 » Prş Oca 04, 2018 12:09 am

Bizim ulkemiz sasirmis ve kafayi yemis bende almanyaya gderim hollandaya gderim kardesim hem sinav bide ucretli staj bide doktor acigi var diorlar biz o kadar yurt disinda baska dilde tip okuyoruz cok kolay cok kolaydi 8 sene yabanci bi dilde tip okumak helal hepsine

Kullanıcı avatarı
Mia
VIP
VIP

Mesaj gönderen Mia » Prş Oca 04, 2018 2:22 am

Ben aralık 2016 mezunu Türk vatandaşıyım. 6 ay staj ve 2.aşama sts çıktı yökten. Stsyi geçtim. Staj için tebligat bekliyorum. Açıkçası devletimizin bizi bu şekilde sağımlık görmesini bünyem kaldırmıyor.
Özel okuyorlar parayla okuyorlar diye her zaman hor görürler, sömestır için okul harcım bin euro idi benim. Ki başladığım dönemdeki euro kuru 1.80di. 1400x6 nedir? Okulun son demlerinde bir dönem dondurup çalışıp para kazanıp diğer döneme yaşayabilmek için param olsun diye uğraşırken 2 yıl okulu uzattım ben.
Herkesin hayatı zor; ben de zorluklar aştım, çalıştım, çabaladım. Son düzlük A gayret şu sınava hazırlan geç derken hop sürpriz staj çıkarttılar. Tamam dedim PEKİ lanet olsun! Stajınıza da gideceğim. Şimdi bir de staj ücreti. Yemin ederim bu adilik, bu o.rospu çocukluğunun dik âlâsı.
Tamam onu da ödeyeceğim!
Gerçekten ülkemde yaşayamak adına yaptığım fedakarlıklar, ödediğim bedeller, umutlarım falan sürekli ve insafsızca değişen düzene kurban gidiyor. Onuruma dokunuyor. Iıııı anne baba hani staj var demiştim ya, heh o staja bir de para ödememiz lazımmış diyecek olmak gururuma dokunuyor.
Hep temiz sade bir vatandaş olarak, ülkem insanına; en cahilinden, en laf anlamazına kadar sabırla of demeden çalışabilmenin hayalini kurdum yıllarca. Amma ve lakin sistem içinde kurban edip zorla yoldan çıkarttılar. Değmezmiş! Bu zorlayıcı etkilere benim tepkim de adileşmek ne yazıkki. Kafamda kalan tüm idealizm kırıntılarına el-fatiha.
Allah emek veren, çalışıp çabalayıp tırmalayanın yardımcısı olsun. Herkese iyi şanslar. Bu ileti de benim kendime notum olsun.

Sait marasa
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sait marasa » Sal Oca 16, 2018 4:31 pm

Ben filistinliyim
2016 kasım ayında başvurdum yöke
İstanbula 2016 ağustos ayında geldim. Geleli 8 ay içerisinde türkçe bilmememe rağmen YDS'yi ,STS'yi ve türkçe kursunu bitirmiş oldum.
Şimdi 2017 nisandan beri bekliyorum stajlarını !!
Staj kararı alınmak üzere komisyona sevk edildi e devlette yazıp duruyor Nuh zamanından beri!!
Şu an bu stajın ne faydası var ki?
Tus e girdiğimizde özellikle bize"yabancı uyruklulara" refakat dönemi diye bi şey var !
Bu denilen refakat döneminde türkiyenin sistemine alışmış olacağız !
Zaten farklı bir sistem değil ki
Sanki tıp değişiyormuş !
Değişmiyor ki kardeş hepsi Amerikaya göre Amerikanın "Guideline"lerine göre hareket ediyor

Tamam onu da kabul ettik ama ücretli staj ne demek ?
Kardeşim bu kadar param olsaydı amerikaya giderdim ! USMLE sınavları TUStan daha kolay zaten.
Yök' ü aradım dedim ki " siz bizi öğrenci statüsü olarak mı görüyorsunuz? "
Hayır dedi!
Tamam madem hayır diyorsunuz neden biz para ödemek zorundayız ?
Dedi ki "bizimle alakası yok talep ettiğin üniversite ile ilgili"
Yani böyle sistem görmedim.
YÖK staj istiyor
Sen para ödeyeceksin !
Çok ilginç

Kullanıcı avatarı
Pineala
VIP
VIP

Mesaj gönderen Pineala » Sal Oca 16, 2018 7:18 pm

önce oldukça zor bir teori sınavı ardından 6-10 ay arası staj yap.. birde üzerine her ay için asgari ücret kadar para öde... üzerine bürokratik işlemleri beklemekle ve koşturmakla geçen aylar-yıllar... resmen dolandırıcılıktır..!!! burada iyi niyet yok.. ticaret yapıyorlar.. :( eleştirince de siyaset yapma diyorlar...

volkan.md
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen volkan.md » Cum Oca 19, 2018 9:42 am

arkadaşlar peki üniversiteye girdiğim yılda aldığım puan ösym tercih formundaki bi tıp puanını geçiyorsa denklik için başvurduğumda direk denklik veriliyor mu ( ösym puanım tercih formundaki bi kaç tıp fakültesini tutuyordu ama yutdışına geldim)

volkan.md
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen volkan.md » Cum Oca 19, 2018 11:51 am

yeni kanunda bununla ilgili bi madde var mı? bilgisi olan ?