Dücane Cündioğlu - Daire'ye Dair

Kullanıcı avatarı
dr.tilsim
VIP
VIP
İletişim:

Dücane Cündioğlu - Daire'ye Dair

Mesaj gönderen dr.tilsim » Cum Eyl 08, 2017 10:24 am

Vaslından ayrı n'ola kanın dökülse gül gül
Ben gülbün-i firakım bu fasıldır baharım
Bu bir bülbülün çığlığı değil. Öyle ya bülbül, gülün semtindeki yabancı âşığın adı; hakikat âşığının adı. Güle tutku ile bağlanan, gülden beslenen ve gülden beslendikçe nağmelerine revnak veren hakikat âşığının.
Oysa bu beyitteki hüznün sahibi güle yaklaşan, onu uzaktan seven, sırf bu uzaklık sebebiyle onu önlenemez bir tutkuyla tutmak isteyen bülbül gibi genç bir âşığın değil, bilâkis gülü her daim kavrayan, onun hep yanında olan, onun sadece açışını değil, soluşunu da, yapraklarını döküşünü de izleyen, hatta ona hayat vermişken onu elleriyle gömmek zorunda kalanın çığlığı... güle gülden yakın gülbünün... gülbün-i firakın...
Yani bu çığlık başkalarının değil, sadece gül dalının çığlığı; gülün dalının çığlığı.

https://yadi.sk/i/Xk--s2Xmcf5aq

Ey, iki adımlık yerküre senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
---
...
ve tam olarak burada sen kadraja girersin
o kadar güzelsin ki nasıl demesem.

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Cum Eyl 14, 2018 12:01 pm

@dr.tilsim

Güzel demek edep ister avam için, güzel demek ilim ister. Güzel demek hakkı ilim sahibinindir ancak. Diğerleri için uygun olan hoşlanmaktır. Hoşa gider hoşnut olunur. Ben, avam, sadece hosnut olma hakkım olsa da, çok güzeldi demek isterim. Dücane bey ile bir ideolojik uyuşmazlık yaşıyor olsam bile ilmine ve yaklaşımına saygı duymadan edemiyorum