USMLE sinavi amerika oturma izni veya green kart sansini taniyormu?

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi

USMLE sinavi amerika oturma izni veya green kart sansini taniyormu?

Mesaj gönderen rumour » Pzr Nis 23, 2017 1:27 am

tukiyedeki son zaman olaylari ve doktora verilen deger insani amerika vatandasi olma konusunda düsündürmüyo degil zaman zaman. Tus yerine calismaya basliycagin amerika yeterlilik usmle sinavini gectigimde vatandaslik alicakmiyim yoksa kendim mi halletmem gerekicek ve ayrica canakkale universitesi gibi kucuk universite mezunlarinin kabul edilebilirligi varmi basvuru icin. Yoksa son donem yatay gecisleriyle kabul edilebilir bi universite gecisimle bu sorun cozulebilir mi doktor arkadaslar. Herkeze iyi gunler. Cevaplar icin simdiden tesekkurler

by noanatomi

UPLOAD İÇİN ÖNERİLEN SİTELER viewtopic.php?f=5&t=514

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen rumour » Pzr Nis 23, 2017 1:27 am

Detayli bilgiyi forums.studentdoctor.net adresinden bulabilirsiniz. Benim bildigim sinavdan gecmekle vatandaslik alamazsiniz bitirdiginiz universitenin sikinti ola bilecegini zannetmiyorum,taleplerde oyle bir seye raslamamistim

by Peri528

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen rumour » Pzr Nis 23, 2017 1:28 am

rumour yazdı:
Pzr Nis 23, 2017 1:27 am
tukiyedeki son zaman olaylari ve doktora verilen deger insani amerika vatandasi olma konusunda düsündürmüyo degil zaman zaman. Tus yerine calismaya basliycagin amerika yeterlilik usmle sinavini gectigimde vatandaslik alicakmiyim yoksa kendim mi halletmem gerekicek ve ayrica canakkale universitesi gibi kucuk universite mezunlarinin kabul edilebilirligi varmi basvuru icin. Yoksa son donem yatay gecisleriyle kabul edilebilir bi universite gecisimle bu sorun cozulebilir mi doktor arkadaslar. Herkeze iyi gunler. Cevaplar icin simdiden tesekkurler

by noanatomi
Merhaba, sorularınıza bildiğim kadarıyla karışık sırada cevap vermeye çalışacağım :)
* Üniversitenizin ECFMG tarafından akredite olup olmadığını linkteki ülke kısmına "Turkey" yazarak kontrol edebilirsiniz: https://search.wdoms.org/
Çanakkale 18 Mart özelinde konuşursak, akredite görünüyor. Yani sınava girebilirsiniz.
* Yatay geçiş konusu: Amerika'nın tıp eğitimi, bizim ve birçok Avrupa ülkesinin aksine 4 yıl üniversite lisans derecesi (ve bu esnada ayrıca tıp okumak için zorunlu olan "Premed" derslerin alınması) + MCAT sınavı + 4 yıl tıp fakültesi şeklinde olduğu için yatay geçiş imkanımız ne yazık ki bulunmamakta. Ayrıca tıp eğitimi ülkemizdeki gibi ücretsiz değildir Amerika'da. AMG (American Medical Graduate) denilen Amerikan doktorlar, yüzbinlerce dolarlık borç (loan) ile mezun olmakta, çalışmaya başladıktan sonra uzun yıllar bu borçları kapatmak için çalışmaktadırlar. Bu anlamda Türkiye'den akredite bir okuldan, iyi bir CV ile mezun olmak avantaj bile sayılabilir.
* Bunu vazgeçirmek için değil, yalın gerçek olarak, yola çıkarken göze alın, bilin diye yazıyorum: USMLE sonucu yerleştirilmeniz garanti değildir. Tüm stepleri tamamlamak (bazıları Amerika'da yapılmakta), mülakatlara gitmek (yol+kalış tüm masraflar sizden) sonucunda çok güçlü bir adaysanız bile o programa yerleşmek isteyen bir AMG varsa sizden önce tercih edilir. Bunun için de "competetive" denilen, herkesçe istenen, iyi kazandıran bölümlere fazla yabancı alınmaz (istisnalar mevcut olabilir). Yani onbinlerce dolar harcadıktan (sınav masrafı, bilet, kalış masrafı, tercihlerde tercih başına ücret vs vs...) sonra bile match olamama yani yerleştirilmeme ihtimaliniz mevcuttur. Ben Amerika'nın köyü olsa da gider çalışırım, boşta kalacak bölümleri de yazarım diyorsanız yerleşme ihtimaliniz artabilir. Tabii ki bölümlerin popülerliği de Amerika'nın kendi koşullarına göre, ülkemizden farklılıklar göstermektedir.
* Bırakın USMLE'nin size vatandaşlık vermesini, sınav ve asistanlık için ayrı vizeler, sonrasında oturma izni, prosedürler prosedürler ve sonunda bir gün vatandaşlık için tabii ki tek tek her aşamasında sizin uğraşmanız gerekmektedir. Vize türleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi linkte bulabilirsiniz: https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/
* Bu madde kişisel görüş ve önerileri içermektedir. Başka herhangi bir ülkenin sınavlarını geçip oraya yerleşmeye karar vermeden önce şahsi önerim, o ülkede düşündüğünüz bölümde birkaç aylık bir staj ayarlayıp gidip çalışma koşullarını incelemenizdir. Bu ayrıca, bağlantı kurup (network) kabul alma şansınızı artıran, CVnizi güçlendiren de bir seçenektir. Her açıdan olumlu bir adım olur :) Ancak şunu kesinlikle göz önünde bulundurmak gerekir ki, hiçbir ülke harikalar diyarı değildir. Hele Amerika hiç değildir. Sigorta şirketleriyle saatlerce telefonda boğuşmalar, hastalardan sürekli malpraktis davaları veya tehditleri (acaba bize nereden geldi? :) ), bir yerin 20 yıllık doktoru olsanız da kendi fonunuzu (grant) bulamadığınız anda (veya hakkınızda birden fazla şikayet olduğunda) işinize son vermeler, uzun mesai saatleri, doğum izni/süt izni gibi kavramların bulunmaması/çok az olması (yani kazandığınız parayı yiyecek vaktiniz olmaması), yoğun ve sürekli bir baskı ve stres ortamı, asistanlık içinde ve sonunda ulusal yeterlilik sınavları, o sınavların kariyeriniz boyu bitmeyişi, uzman maaşları dolgun görünse de neredeyse attığınız adım için sizden durmadan para kesen bir düzen içinde yaşıyor olmanız vb vb gibi bir sürü kendine göre eksileri bulunmakta. İşte bu nedenle herkesin yaşamayı düşündüğü ülkeyi bir gidip alıcı gözüyle değerlendirmesi gerekir. Tüm bunlar, çalışmak için istediğiniz ortamı orada bulduğunuza inanırsanız sizin için çekilir olabilir. Bir başkası düşündüğünden çok daha farklı işleyen sistemi görünce o ülkeye taşınmak istemeyebilir. Tüm bunlar kişiseldir. Amerika'da sürekli sizin hakkınızda geribildirim toplanır. Staja giden bizlerden bile hocalarımızla ilgili staj sonu kalınca bir geribildirim formu doldurmamız istenmişti. Bu bana ilginç gelen olaylardan biriydi örneğin. Ya da 39+4 gebe insanların hala koridorlarda koşuşturduğunu görmek, 8-20 arası öğle arası verilmeksizin, 10 dakikada hızlıca geçiştirerek çalışan doçentler görmek vb vb maceralar çok :) Demek istediğim mutlaka herkesin gidip çalışmayı istediği ortamı kendi görüp değerlendirmesi gerekliliği.
* Ben hazırım, yarın gidiyorum diyen arkadaşlar içinse önerilerim: iyi Step skorları (özellikle Step 1'e çok önem veriliyor), mümkünse intörn arkadaşlar için Elective staj (ön koşul Step 1'i geçmiş olmak), bu imkan yoksa Observership veya Research deneyimi, yapabilirlerse en az 1 makale yayınlamış olmak. Bunlar CVnizi güçlendirip, yabancı adaylar içinde (IMG) ciddiye alınan adaylar arasına girmenize yardımcı olacaktır :)
* İşbu yazı klinik düşünen arkadaşlar ağırlıklı düşünülerek yazılmış olup, temel bilim/research düşünen arkadaşlar ayrıca ulaşabilirler :)

by nature

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Bilgilerniz icin cok cok tesekkur ederim. Bu forumu sizin gibi degerli arkadaslar ayakta tutuyor. Bu bilgilerinizi ayri bi konu sekilden de acabilirsiniz bicok kisiye yardimci olmasi acisindan. Rica etsem bana ozelden ulasabilirmisiniz bende ihtiyacim olan sorulari size sorma firsati yakalamis olurum. Tesekkurler tejrar :)

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi

rumour yazdı:
Pzr Nis 23, 2017 1:28 am
Bilgilerniz icin cok cok tesekkur ederim. Bu forumu sizin gibi degerli arkadaslar ayakta tutuyor. Bu bilgilerinizi ayri bi konu sekilden de acabilirsiniz bicok kisiye yardimci olmasi acisindan. Rica etsem bana ozelden ulasabilirmisiniz bende ihtiyacim olan sorulari size sorma firsati yakalamis olurum. Tesekkurler tejrar :)
Ne demek yardımcı olduysa sevindim :) Bu konudaki bilgilerim daha çok kişisel tecrübelerden kaynaklandığı için konu açacak kadar yetkin görmüyorum kendimi. Ama cevaplayabileceğim soruları olan arkadaşlara her zaman bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım :) Siz de nickimin altında en sağdaki kişisel ileti gönder kutucuğuna tıklayarak özelden sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz her zaman :) İyi çalışmalar, iyi şanslar.