ANTİTUSİFTEN AYRILMA GEREKÇESİ

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
lagom
VIP
VIP

ANTİTUSİFTEN AYRILMA GEREKÇESİ

Mesaj gönderen lagom » Cmt Ağu 25, 2018 10:02 pm

Bazı meslektaşlarım sayesinde haberdar olduğum “ANTİTUSİF” isimli harika fikirle tanıştıktan sonra üye olmaya karar vermiştim. İmkan buldukça bu paylaşımcı ruha katkıda bulunmaktı amacım. İtiraf etmeliyim ki siteye çok büyük katkılarım olmadı. Çünkü tus’la işim yoktu. Ben ununu elemiş, eleğini asmış hatta astığı eleğin yerini bile unutmuş bir kişiyim. Elimde tus kitabı yoktu, dersaneyle alakam olmadığı için ses kaydı vs de yoktu. Ne yapabilirim diye düşünürken bazı arkadaşlarımda görüntülü kayıtlar olduğunu öğrendim ve onları sitede paylaşmak istedim. Telekomun zayıf upload hızlarına rağmen baya yükleme yaptım, paylaşmaya başlayınca bazı üyeler bu kayıtların sitede zaten var olduğunu bildiren mesajlar attı. İlerleyen dönemlerde “madem ki kayıtlar var öyleyse bunları bir araya getireyim, toplu paylaşımlar yapayım” dedim. Bu dönemde “rumour” isimli gönüllerin moderatörü arkadaşımız oldukça yardımcı olmuş yol göstermişti. Ben de rumour’la konuştuktan sonra o dönemki en güncel kayıtları toplayıp günlerce upload ederek tek başlıkta topladım. Siteye ara sıra girebildiğim için gündemi yakından takip edemiyordum. Derken yakın zamanda siteye daha güncel kayıtların yüklendiğini gördüm. Bunların korunmasının daha önemli olduğunu düşünerek bu kayıtları tek linkte topladım ve yayınladım. Tusemden sonra tustime’ı da tamamladım ve paylaştım. Upload işlemi bayramdan iki gün önce bittiği için de açıklamada nükte maksatlı “bayram hediyesi” şeklinde bir ifade kullandım.

Bir süre sonra bana özelden gönderilen bir mesajla fark ettim ki paylaştığım link taşınmış. Ne nereye neden taşınmış bilmediğim için de linki tekrar paylaştım ve “eğer bu taşınma zorunluysa lütfen bana bilgi verilsin.” dedim. Benim bu basit talebime bazı mdoeratör arkadaşlar öylesine kaba, çirkin ve saygısız cevaplar verdiler ki uzunca bir süre şaşkınlığımdan ne diyeceğimi bilemedim. Bana basit bir iki cümleyle açıklama yapacaklarına akıldan uzak, saçma sapan cevaplar yazdılar, hatta “bayram hediyesi” sözümle bile dalga geçen, beni bencillikle suçlayan bile oldu. Ücret ödeyerek edindiğim depolama alanımı kullanıp günlerce bilgisayarımı kapatmadan upload yaparak bencillik etmişim. Kendimi tutamadım ve toparlamak maksadıyla bir cevap yazdım, kimseye de saygısızlık etmedim. Ama bu cevabıma çok daha çirkin ve seviyesiz yanıtlar verildi. Açık bir şekilde terbiyesizlik edip hakaret edenler oldu. (burda detaya girip insanları rahatsız etmeyeceğim.)

(Bir süre sonra sonra da başlık tamamen silindi. Yani “her hakareti ederim ama bana cevap veremezsiniz” despotluğu. Bunu bir de forum kurallarının arkasına saklanarak yapıyorlar ya, çok komik. Forum kuralları bazı moderatörler için yok anlaşılan. Onlar herhangi bir üyeye çok rahat hakaret edebilir.)

Karşılaştığım bu muameleden ötürü antitusif’ten ayrılmaya karar verdim. Bundan sonra siteye giriş yapmayacağım. Paylaştığım linkler kalacak, ilgili sitelerdeki üyelik sürelerim dolana kadar onları silmeyeceğim.

Kendi adıma bir sorun taşımıyorum. Fakat site ve güzide amacı adına üzgünüm. Çoğunu tenzih ederim ama bazı moderatör arkadaşlar bu site için sadece kayıptır. Kendileri moderasyonun gücüne sığınarak insanlara her lafı söylüyor, her hakareti ediyorlar. Onlara verilen cevaplara karşı ise son derece tahammülsüzler. (İsim verip kişiselleştirmek istemiyorum. Lütfen diğer arkadaşlar üzerlerine almasın.)

Ülkemizin son yıllardaki gidişatının bir minyatürünü bu sitede görmek beni üzdü. Tekelleşmeye karşı çıkmak için yola çıkan antitusif birilerinin tekelinde gibi görünüyor. Bu tekelleşen ortamda daha fazla kalıp, cümle kurmaktan aciz zatlardan bir kere daha hakaret yemek istemiyorum.

Site için uğraş veren herkesi, özellikle de canla başla çalışan vip plus üyeleri yürekten kutluyorum. Umarım antitusif eski günlerdeki paylaşımcı ruhu geri kazanır ve “rumour” gibi adab-ı muaşeret bilen yöneticiler tarafından idare edilir. Bu projenin herhangi bir noktasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Cümleten selametle kalın…

lagom
VIP
VIP

Mesaj gönderen lagom » Pzt Ağu 27, 2018 2:03 pm

yukarıdaki iletimden sonra benle özel olarak görüşüp büyük bir incelikle dinleyen sevgili "HEKİMBABA"ya can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Tam da şikayetçi olduğum hususta, beklentimi fazlasıyla karşılayan bir davranış örneği sergilemiştir. Hekimbaba gibi nezaket sahibi yöneticilerin varlığı bütün antitusif takipçileri adına ümit ve mutluluk vericidir. Bu sitenin birilerinin çiftliği haline gelmediğini, yardımlaşma duygusunu kaybetmeden herkesin bir şeyler paylaşmaya devam edebileceğini ortaya koyan bu yaklaşımından ötürü bütün antitusif takipçileri adına sayın "hekimbaba"ya tekrar teşekkür ederim.

ben yine elimden geldiğince, verebileceğim katkıyı sunmaya devam edeceğim. takipçilere tavsiyem moderatör de olsa herhangi bir üyenin canınızı sıkmasına fırsat vermeyin, paylaşım ruhunuzu yitirmeyin. Herşeye rağmen elinizden geleni yapın. Bir problem olduğunda da üst yöneticilerle görüşmeye çalışın. Hekimbaba örneğinde olduğu gibi çabalarınızı farkedip takdir edecek birileri illa ki olacaktır.

Kendi adıma siteye ve takipçilerine verdiğim rahatsızlıktan ötürü özür dilerim. Ömrünüzden gaspettiğim saniyeleri helal ediniz...

dusau1
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusau1 » Pzt Ağu 27, 2018 2:33 pm

Emek veren, paylaşım yapan herkese teşekkürler. Hele de sizin gibi amacı sadece paylaşmak olanlara. Zira benim gibi vip ve ya vip plus için paylaşım yapan üyelerden farklısınız benim gözümde. Rumour olsun, aynur guliyeva (Yanlış yazdıysam özür), anais nin, mamiko adlı üyelerin siteden yararlanırken çok faydasını gördüm(adını hatırlayamadıklarım varsa özür). Hakları ödenmez. Hepinize çok teşekkür ederim.

ikontr
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ikontr » Pzt Ağu 27, 2018 2:57 pm

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Hekimbaba ve rumour, anais, guliyeva, mamiko arkadaşlara da bu vesile ile teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
korfez
VIP
VIP

Mesaj gönderen korfez » Sal Ağu 28, 2018 3:41 pm

lagom yolun açık olsun.

Kullanıcı avatarı
nrlgstukun
VIP
VIP

Mesaj gönderen nrlgstukun » Sal Ağu 28, 2018 5:00 pm

Kalbiniz incitilmiş sizin geçmiş olsun. Sizin yaşadığınız böyle bir şey mi bilmiyorum ama yazdıklarınız bana şunları düşündürdü. şimdiki zamanın en önemli problemlerinden biri '' özensizlik'' sanıyorum. bize çocukken iki düşün bir söyle söyle denirdi, önce karşındakini dinle, anlamaya çalış, ondan sonra diyeceklerini karşındaki haksız bile olsa incitmeden, nezaketle söyle denirdi. bu şekilde davranan da davranmayan da doğrunun bu olduğunu bilirdi. aksi ayıplanırdı zaten. Barış Abimiz bize doğruyu,sevgiyi, saygıyı, iyiliği, nezaketi, asaleti öğütlerdi. yeni kuşak (lar) , hiç konuşmuyor, bir iki kelimeyle diyeceğini pata küte söyleyip, karşısındakinin anlayıp anlamamasıyla ilgilenmiyor. özen yok. tüketiyor(uz) sadece. bu neslin anası- babası, büyükannnesi- dedesi, öğretmeni, akrabası da artık bu hıza ve tüketmek üzere kurulu düzene 'artık devir değişti' diyerek ayak uyduruyor. doğruda ısrarcı olmuyor. hiçbir şey yapmayıp, arada o nezaketli zamanları hatırlatan bir kişi veya davranışla karşılaştığında günah çıkarır gibi nerde o eski .... diyor. bu laçka, yapış yapış, cahilliğin yüceltildiği, herşeyin harcanarak tüketildiği, saygının, anlayışın, sevginin itelendiği; argo konuşmayanın dışlandığı, dobralıkla - patavatsızlığın, görgüsüzlüğün karıştırıldığı, yağmacı-linç edici yaklaşımın kol gezdiği, şark kurnazlığının baş tacı edildiği bir toplumun ferdi olmakla övünüldüğü yetmezmiş gibi bir de buna özendiriliyor. böyle davranmayan ötekileştiriliyor. aptallıkla, obsesiflikle, geri kafalılıkla suçlanıyor. her devirde çürükler olmuştur. ama bu zaman acayip bir dönem, entegre olunması gerçekten zor bir dönem. markette, hastanede, orda burda hep bu türden insan dolu. nefes alamıyor bazen insan. eşim bir sohbetimizde ''ya 2000'e girmeden insanlık yok olmalıydı, şimdiki zaman hiç yaşanmamalıydı, ya da insanlık ve zaman 90'lara sabitlenmeliydi'' demişti. o kadar karamsar olmasam da katılmamak elde değil. Barış Abi boşuna müsadenizle çocuklar demedi, doksanların sonuna bile katlanamadı. bu sorunlar sadece ülkemizde yok, tüm dünya bu patolojik ruha teslim. Allah sonumuzu hayretsin.

ClCN7
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen ClCN7 » Sal Ağu 28, 2018 6:36 pm

nrlgstukun yazdı:
Sal Ağu 28, 2018 5:00 pm
bize çocukken iki düşün bir söyle söyle denirdi, önce karşındakini dinle, anlamaya çalış, ondan sonra diyeceklerini karşındaki haksız bile olsa incitmeden, nezaketle söyle denirdi. bu şekilde davranan da davranmayan da doğrunun bu olduğunu bilirdi. aksi ayıplanırdı zaten. Barış Abimiz bize doğruyu,sevgiyi, saygıyı, iyiliği, nezaketi, asaleti öğütlerdi. ama bu zaman acayip bir dönem, entegre olunması gerçekten zor bir dönem. markette, hastanede, orda burda hep bu türden insan dolu. nefes alamıyor bazen insan. eşim bir sohbetimizde ''ya 2000'e girmeden insanlık yok olmalıydı, şimdiki zaman hiç yaşanmamalıydı, ya da insanlık ve zaman 90'lara sabitlenmeliydi'' demişti. o kadar karamsar olmasam da katılmamak elde değil. Barış Abi boşuna müsadenizle çocuklar demedi
öyle güzel özetlemişsiniz ki. işte böyle bir zamanda biz yeni neslin sizlerin öğütlerinize hava su kadar ihtiyacımız var. sizler bizim söylediklerimize kızıp gitmek yerine ıslah için uğraşırsanız,ancak bu kısır döngü kırıla bilir. her sabah güneşi göre bildiğimiz için güneş her gün çikiyor çikacak zann ediyoruz. ayni şekilde etrafda hep belirttiğiniz durmlari görerek yeni nesil büyüdüğü için ayni şeyleri benimsiyoruz her ne kadar bu durumdan siyrilmaya çalışsak da. bu sitenin siz eski üyelerin paylaşımına değil sadece selam için bile olsa siteye ara sira bile olsa geri dönüşüne ihtiyaçı var.

lagom
VIP
VIP

Mesaj gönderen lagom » Sal Ağu 28, 2018 8:58 pm

Arkadaşlar hepinize gösterdiğiniz teveccüh için teşekkür ederim. Açıkçası böyle manidar bir tepki alacağımı beklemiyordum. Önce hekimbaba, sonra da sizler, kendi açımdan çok anlamlı bulduğum bir karşılık verdiniz. İleriye dönük ümitle doldum. Sağolun.

Sayın "nrlgstukun", söylediklerinize katılmamak mümkün değil. Berbat bir dönemdeyiz. Cehalet ve kabalık öyle zannediyorum ki tarihin hiçbir döneminde bu kadar yüceltilmedi. Çağ neredeyse isim değiştirecek, "cehalet çağı" olarak anılacak. Böyle olmakla beraber, sitenin en üretken üyelerinden olan sayın "CICN7"nin de tüm söylediklerine katılıyorum. Neticede birilerinin bir şeyler yapması gerekiyor, ve o kişiler öncelikle problemi fark eden kişiler olmalı.

Sayın abiler, sözleriniz ağızda kardeşçe bir tat bırakıyor, insana ayrı bir şevk veriyor.

Hal böyle olunca bu ortamı bırakmak mümkün görünmüyor. Aksine daha bi bağlılık ve sorumluluk hissediyorum şimdi. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edelim. İnsanlığın ortak aklı tarihsel süreç içerisinde kılçıklarını ayıklayacaktır.

Barış Manço'yu da bir kere daha hürmetle anıyorum. Kendisiyle büyüyen nesiller, onun bıraktığı hümanist ruhu inşallah hiçbir zaman terk etmez.

Kullanıcı avatarı
nrlgstukun
VIP
VIP

Mesaj gönderen nrlgstukun » Sal Ağu 28, 2018 10:06 pm

Emeğiniz, iyi niyetiniz ve güzel yüreğinizle siz sağolun varolun lagom.
Ben çocukluğu 90'larda geçmiş biri olarak eski neslin ancak son üyelerinden sayılabilirim CICN7. Fakat yazısından anladığım kadarıyla sayın lagom gibi bilgisi, görgüsü, tecrübesi olan değerli meslektaşlarımızın, dayanışmacı ve iyiliksever ruhla buraya yapacağı katkıların büyük olacağını düşünüyorum. Ben yaklaşık 2 sene önce farkettim bu siteyi, o zamanlar kaynak paylaşımı dışında da çok güzel paylaşımlar vardı. Daha zengin gelmişti bana antitusif. benim de aklımda kalan isimler rumour, nature, nmylsk, ve sitenin her köşesinde imzası olan siz CICN7 (yanılmıyorsam namı diğer aynur guliyeva), hekimbaba ve hatırlayamadıklarım çok faydalı ufuk açıcı paylaşımlar yapıyordu. Sitenin belkemiğini TUS paylaşımları oluştursa da mesleki dayanışmanın, yardımseverliğin yüceltildiği güzel paylaşımlarla arkadan gelenlere kılavuzluk edecek başlıklar vardı. Yetmiyoruz, yetişemiyoruz çoğu zaman. Herkes dilinin döndüğü, aklının yettiği, sabrının, şevkinin ve zamanının elverdiğince bu sitede ya da dışardaki hayatında meslektaşlarıyla dayanışma içinde olmak, kendinden sonra gelen meslektaşlarına kılavuzluk etmekle yükümlüdür benim mesleki ahlak ve yurttaşlık anlayışıma göre. Bu vesileyle bu siteye güzel duygu ve düşüncelerle emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
ziyak
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen ziyak » Cmt Eyl 08, 2018 10:16 am

Original Poster çok uzun yazmışsın ancak senin, benim vs.. ayrılmam tepki koymam sitenin kaybı olmaz.. Hele ki giderken terbiyesizler filan demişsin, olmamış, X işaretine bas git, boşver, kaçarken taş atan çocuklar gibi olmuş, ne gereği var. Neyin hıncı bu.. İsim verip kişiselleştirmeyeceğim derken sitenin alayını ya da moderasyon yapan herkesi töhmet altında bırakmışsın, bu yapmaya çalıştığını söylediğinle uymamış, yolun açık olsun

“Genel” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir