4. sınıfa başlarken

cenkargin09
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

4. sınıfa başlarken

Mesaj gönderen cenkargin09 » Prş Eyl 06, 2018 7:18 pm

hayırlı akşamlar antitusif ailesi. 4. sınıfa geçerken sizlere danışacağım birkaç husus olacaktı. stajlar başlıyor. 4. sınıf öğrencisine tavsiyeleriniz neler olur? Seneyi nasıl verimli geçirebilirim? Nelere dikkat etmeliyim? :blush:

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Prş Eyl 06, 2018 7:46 pm

1-Dahiliyede kendini olabildikçe öğrenmek için zorla. Affetme. Acıma.
2-Genel cerrahi ve kadın doğumda, meslek için en önemli muayene ve tanı yöntemlerini ve semptomları ve hastalıkları iyi öğren. Ameliyata girmene gerek yok bizde zorunlu sokarlardı ne yapacaksak artık bilmiyorum, ordan kaç polikliniğe gir stajın sonlarına doğru. Akut batını kaçırmamayı, direkt karın grafisi degerlendirmeyi cerrahide, gebeye yaklaşımı kadın doğumda öğren sakın atlama.
3-Kardiyoda akut koroner sendrom önemlidir ekg ile birlikte öğrenmeden geçme.
4-Göğüs te göğüs acillerini öğrenmeden, ac grafi değerlendirmesini öğrenmeden geçme.
5-Pediatride zaten sizi zorlarlar ona bişey demiyorum:)

dusau1
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusau1 » Prş Eyl 06, 2018 7:59 pm

kadın doğumda burdan cihan hoca vardı 46 saat mi ne ders anlatıyordu. biraz eskidi bazı bilgiler değişmiştir ama ana hatlarıyla anlamak için izlemeni tavsiye ederim. stajı geçirecek kadar bilgi veriyor o videolar ama tus zamanı izlenmez. Bazal bilgi yaparsın.

Kullanıcı avatarı
Percy
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Percy » Prş Eyl 06, 2018 7:59 pm

Bir acil el kitabı al ve oradaki bütün hastalıkları öğren.

EKGde MI Perikardit VT VF AF SVT gibi bulguları öğren
Akciğer grafisini öğren. BTde beyin kanaması, trombozu ayırt etmesini öğren, Emboliyi öğren

Gerisi çok mühim değil. Gerçi ne kaldıysa :D Kısaca mezun olunca acilde olacağını düşün ve hastayı hemen tanımazsan morbidite ve mortalite bırakacak hastalıkları tanı. Pnx Mı Svo vs Gerisini öğrenmek zor değil

Ben Pediati kadar boş staj görmedim bu arada. Anca bir sürü slaytlar görüyorsun, her şeyden az az, bir çok bilgi. Toplayınca elde ne var tartışılır

lapaix
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen lapaix » Prş Eyl 06, 2018 9:20 pm

- EKG ve direkt grafi intörnlüğe ve hatta mezuniyete kadar kanayan yara olarak gidiyor. Bu yıl bunu halletmeye çalış. İkisi de ucuz ve kolay ulaşılabilir tekniklerdir. Bazen hastanın hayatını, bazen de hekim olarak yasal anlamda senin paçanı kurtarır.
- Her staj için temel şeyleri iyi öğren. Eğer kötü bir sözlü geçirirsen ve hocanın o anki niyeti seni sınavdan geçirmekse "eh bari bunu bil" diye temel bilgi soracak. Bilirsen geçeceksin.
- Yazılı bireyseldir, sözlüden ise hoca geçirir hoca bırakır. Bazen geçmeyi hak edecek kadar çalışsan da bütünlemeye kalacaksın. özel hayatında yaşadığı stresi akademik hayatına ve daha kötüsü sınav anına yansıtan hocaların olacak. Bütünlemeden korkma. Geçiliyor.
- stajların genel akışı stajyerlere "siz hiçbirşey bilmiyorsunuz" fikrini empoze etmektir. Çalış öğren üzülme. Biz de bilmiyorduk. Bakma sen bütün akademik dünyamız zamanında kendisi stajyerken dört duvar arasında sıkışmış küçük Einsteinlardan ve annesinin karnından Prof Dr ünvanıyla çıkanlardan oluşuyor.
- bütün vizitlere katıl. Asistanların ve okuluna göre intörnün hasta sunuşunu izlemek bile sende bir alışkanlık bırakır.
- bir stajyerin en önemli şeyi not defteridir. O elinde olacak. Hocalar not tutmayan stajyeri sevmez.
- stajyerlerine muayene gösteren, hekimlik yaklaşımı aşılayan, vizitte hasta başında birşeyler öğreten hocaları üzmeyin. Mecburi hizmet boyunca onlara çok dua ettim.

cenkargin09
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cenkargin09 » Cmt Eyl 08, 2018 6:30 am

teşekkürler :D

cenkargin09
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cenkargin09 » Sal Eyl 11, 2018 12:33 pm

+++++++

Kullanıcı avatarı
srassim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen srassim » Sal Eyl 11, 2018 12:43 pm

Fakülte geri gelmiyor. Para kazanınca gezer tozar eğlenirsin. (evlenene kadar :D) 4 sene periferde tek acil hekimi olarak çalıştım ve istifa ettim. Şu an tusa hazırlanıyorum. Acilde çalışmak epey tecrübe sağlıyor. 4 senede 110.000 hasta bakmışım yaklaşık olarak. Ama son tıp4-5-6 daki gördüğümüz 5 vaka değerinde ancak. Burnu aksın beli ağrısın arrest olsun. Özlersin 4-5-6 yı her ne kadar çok yorucu ve stresli olsa da. Kıymetini bil değerlendir derim.

“Destek NLP” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: aysegulsaldik, kıl pachino, telomeraz ve 3 misafir