medikal diziler

Cevapla
Kullanıcı avatarı
volfram
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 26
Kayıt: Cum Eyl 08, 2017 10:33 pm
Reputation: 3

medikal diziler

Mesaj gönderen volfram » Pzt Eki 01, 2018 7:58 pm

the knick

karakterleri gerçek kişilerden esinlenerek oluşturulmuş bir dönem dizisi. ana karakter william stewart halstedten esinlenerek oluşturulmuş ki kendisi latex eldivenleri kullanıma sokan kişidir.bunun hikayesi de şöyle :
aslında ameliyat eldivenlerinin bulunması, bir aşk öyküsüdür.

19 yy sonlarında tıpta anestezi sağlanması için çeşitli maddeler denenmeğe başlanmıştı. baltimore’da bulunan john hopkins tıp okulu’nun cerrahi öğretmenlerinden william stewart halstead, viyanalı bir göz hekimi olan koller’in gözde ağrı hissini giderdiğini bildirdiği kokaini sinir köklerine vererek acısız parmak ameliyatları yapmağa başlamıştı. yerel anestezi maddelerinin kullanımı, cerrahlara eskisi gibi acele etmeden rahat çalışabilme ve doğal olarak daha iyi sonuçlar elde etme olasılığını sağlıyordu.

halstead, incinmiş, çevresine kan oturmuş dokuların kolayca mikroplanabildiğini, buna karşılık damarları itinayla bağlanmış, yıpratılamadan dikilmiş dokuların mikroplanmadığını kavradığından o çağ için alışılagelmiş tempodan çok daha yavaş çalışırdı. onun titizlikten kaynaklanan bu yavaşlığını,”halstead ameliyatını bitirinceye dek hasta iyileşip taburcu olur!”diyerek tiye alanlar az değildi.

halstead, çeşitli fıtıkların ve anevrizmaların onarımı için bazı yeni teknikleri geliştirmiştir ama tıp tarihinde daha çok ameliyatlarda kullanılan eldivenlerin bulucusu olarak anılır.

john hopkins’de çalışan hekim ve hemşireler arasında yaygın bir dedikoduya göre halstead’in ameliyatlarının böyle uzun sürmesinin asıl nedeni, ameliyathanesinde görevli olan caroline hampton adlı dünya güzeli ameliyat hemşiresiydi. caroline hemşire, halstead’in tüm ameliyatlarında ona yardım ediyordu.

halstead aslında içine kapanık, sosyal yönü zayıf bir kimseydi. bu nedenle hastane dışında başka kadınlarla iletişimi zayıftı: bu, onun, caroline hemşire’ye eğilimini kuşkusuz arttıran bir özelliğiydi.

günün birinde dr.halstead, caroline hemşire’nin ellerinde kızartıların, pullanmaların belirdiğini fark etti. güzel kadının ellerindeki lezyonlar, onda ameliyatlarda kullanılan aletleri mikropsuzlaştırmak için kullanılan solüsyonlara karşı alerji oluştuğunu yansıtıyordu.

bu durumun caroline hemşire’nin ameliyat hemşireliğinden ayrılmasını gerektirecek kadar ciddileşince halstead önce depresyona girdi… ama bunun çözüm sağlayamayacağını kavrayınca araştırmalara koyuldu. sonuçta bir lastikçiye başvurdu, bir çift lastik eldiven yapmasını istedi.

o tarihe kadar hiç kimse lastikten eldiven ısmarlamamıştı.. lastikçi, bu gün mutfaklarda çalışılırken, bulaşık yıkanırken kullanılanlar gibi kalın eldivenler üretti. ancak bunlar işe yaradılar: caroline hemşire bunları kullanarak çalıştığında ellerindeki lezyonlar kayboldu..

1890 da ünlü cerrah, caroline hampton ile evlendi.
https://eksisozluk.com/entry/41781158

dizinin müzikleri de bir harika.

https://www.imdb.com/title/tt2937900/Kullanıcı avatarı
volfram
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 26
Kayıt: Cum Eyl 08, 2017 10:33 pm
Reputation: 3

Mesaj gönderen volfram » Pzt Eki 01, 2018 8:00 pm

A Young Doctor's Notebook

Mikhail Bulgakov’un hikayelerinden uyarlanan dizi, dört bölümden oluşuyor. 1900'lerin başlarında bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard'ın hikayesini izleceğimiz dizide, modern çağa henüz hazır olmayan bu köyde, eski kafalı hastaları tedavi etmeye çalışan Doktor Bomgard'ın diğer taraftan da kendi kariyeri ile ilgili yaptığı planlara tanık olacağız. Dizinin başrollerinde Daniel Radcliffe ve John Hamm yer alıyorlar.

http://www.beyazperde.com/diziler/dizi-11133/

https://eksisozluk.com/a-young-doctors- ... k--3565690

okumayan varsa kitabını da mutlaka okumasını tavsiye ederim.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Kitap,Müzik ve Film tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir